ProIT: медіа для профі в IT
3 хв

Використання ШІ у роботі технологічних компаній: плюси та мінуси на сучасному етапі

author avatar Андрій Блощинський

Директор з виробництва Prime PC «ІТ-Інтегратор»

Штучний інтелект — це одне із найбільш спірних і дискутованих технологічних явищ сучасного світу.

Поява ШІ свого часу спричинила фурор. Одразу з’явилася безліч прогнозів щодо блискучого майбутнього штучного інтелекту та його застосування буквально в усіх аспектах життя людини.

З одного боку, ШІ полегшує працю та щоденне життя людини, а з іншого — загрожує зникненням десятків професій.

З одного боку, сприяє швидкому та ефективному рішенню задач, що вимагають великих обчислювальних потужностей, а з іншого — має багато негативних побічних ефектів (вплив на довкілля, енергоємність, етичні питання тощо).

Та як би ми не ставилися до ШІ, він вже став невід’ємною частиною нашого життя. Тут говоримо про всі види ШІ: ML, генеративний ШІ й так далі.

В ШІ інвестуються неабиякі гроші, а отже маємо результати та постійну еволюцію. Голосові асистенти, чатботи, вбудовані у пошуковики чати GPT (генеративний попередньо тренований трансформер) — це лише невеличка видима частина айсберга під назвою штучний інтелект.

Той, хто розгледів потенціал ШІ років 10-15 тому, сьогодні «знімає вершки»:

1. Минулого року відомі світові компанії, орієнтовані на ШІ, відзвітували про значний ривок у капіталізації (Microsoft, NVIDIA, Meta Platforms і Alphabet). Кількість компаній, які працюють у сфері штучного інтелекту в Україні, у 2023 році сягнула 243.

2. Дві українські AI-компанії стали єдинорогами. Це Grammarly та People.ai.

3. Широке застосування ШІ знаходить в «оборонці». Це автономні системи озброєння, спостереження та рекогносцировка, РЕБ, захист кібербезпеки й інше.

І це лише початок, як стверджують аналітики.

Проте є і дві суттєві перепони до розвитку ШІ, а одночасно загрози для сучасного світу. Так, ця технологія потребує величезних обчислювальних потужностей та енергетичних навантажень.

Щоб зрозуміти масштаб запитів ШІ на потужності, оцініть лише дві наведені цифри:

1. Під час створення GPT-3 було спожито 1287 мегават-годин електроенергії та викинуто 552 тонни CO2. Це еквівалентно 123 автомобілям, які працюють на бензині протягом року.

2. Споживання електроенергії у США із 2019 року збільшилось на 1%, і це збільшення пов’язують саме із розробкою ШІ.

Звісно, розробники ШІ постійно працюють над тим, щоб зробити моделі більш енергоефективними. Наприклад, Google DeepMind розробила нову технологію навчання ШІ під назвою JEST, яка у 13 разів швидша й у 10 разів енергоефективніша за аналогічні.

Також одним із найвагомішим «каменів спотикання» для розвитку генеративного ШІ у 2024 році став дефіцит чипів разом із потребою у великих обсягах «заліза», яких потребує штучний інтелект.

Беззаперечними є переваги використання ШІ у сфері системної інтеграції як частини ІТ-галузі:

1. Штучний інтелект дуже помічний для оптимізації роботи операторів ЦОДів (для надання аналітичних звітів, підказок щодо регламентних робіт тощо).

2. ШІ може бути ефективно використаний в інфраструктурі датацентру — для оптимізації охолодження обладнання. Наприклад, Equinix підвищила енергоефективність свого центру обробки даних на 9% за допомогою охолодження на основі штучного інтелекту.

3. Ще один напрям, де ШІ знаходить зараз широке застосування в усьому світі, — це захист кіберпериметру, зокрема у структурі SOC.

Сьогодні в умовах «першої світової кібервійни» кібератаки на державні та приватні підприємства, датацентри, об’єкти критичної інфраструктури можуть тривати днями й тижнями. Задачі SOC і сучасних SOAR-систем полягають у тому, щоб вчасно розпізнати та зреагувати на кіберзагрозу.

Завдяки тому, що ШІ, який використовується в цих системах, здатний до самонавчання, він діє проактивно і розпізнає навіть ті атаки, які не були прописані у регламентах. І не лише розпізнає, але й швидко діє.

Як відомо швидкість реакції на кіберзагрозу — це левова частка успіху. Саме тому провідні вендори, продукцію яких застосовує у своїх проєктах наша компанія, використовують ШІ у своїх розробках: Microsoft, Cisco, Splunk, CrowdStrike та інші.

Яким буде штучний інтелект завтра, можемо лише фантазувати. Прогнози щодо його майбутнього корегуються чи не щодня.

Очевидно, що дуже скоро його розвиток буде обмежений фізичними законами й прорив на інший рівень стане неможливим без прориву технологічного. Наприклад, створення та широкого використання нанокомп’ютерів, на які ми всі так довго очікуємо.

У будь-якому випадку, попри всі негативні сторони сьогодні ШІ все ще лишається однією з найперспективніших розробок останніх років. Нам як фахівцям в ІТ-сфері він також допомагає вирішувати безліч рутинних задач. Отже це технологія, яка має великі перспективи й у всіх інших сферах життя людини.

Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!

Редакція не несе відповідальності за інформацію, викладену у блогах. Це особиста думка автора.‌‌

Приєднатися до company logo
Продовжуючи, ти погоджуєшся з умовами Публічної оферти та Політикою конфіденційності.