ChatGPT спричинив справжню революцію наприкінці 2022 року. Сьогодні, на початку 2025 року, ми вже цілком спокійно сприймаємо те, що штучний інтелект присутній майже у всіх сферах життя та бізнесу. Водночас попереду ще багато цікавого та не менш революційного, якщо вірити експертам з ШІ.
Оптимісти прогнозують появу AGI — загального штучного інтелекту, який буде виконувати розумову роботу на рівні з людиною та конкуруватиме з нею у розв’язанні найскладніших завдань. Скептики ж стверджують, що прогрес у сфері ШІ сповільниться, хоча його вплив на людство й технології, безумовно, залишиться високим. Скоро ми дізнаємося, хто з них був ближче до істини, а поки пропонуємо вам ознайомитися з головними ШІ-трендами 2025 року.
Агенти ШІ вже поряд
Типовий ШІ-помічник людини — чат-бот, який використовує LLM (великі мовні моделі) для розуміння та генерації тексту. Агенти ж вміють суттєво більше: вони виконують завдання, які потребують ухвалення рішень і працюють автономно, що робить їх більш просунутими й універсальними інструментами.
CEO Microsoft Сатья Наделла вважає, що невдовзі агенти ШІ замінять усе програмне забезпечення, призведуть до революції в SaaS, автоматизують більшість бізнес-процесів і значно підвищать продуктивність роботи.
Агент ШІ в кол-центрі буде самостійно ставити запитання клієнтам, шукати потрібну інформацію у внутрішніх інструкціях і повертатися з готовим рішенням, зовсім не потребуючи підказок людини.
Ймовірно, що ШІ-агенти скоро автоматизують таку рутину, як онлайн-покупки чи запис до лікаря, а потім перейдуть до складніших завдань. Наприклад, зможуть самостійно переглядати рахунки компанії, щоб уникнути помилок у ланцюжках постачання, або шукати потенційних клієнтів, із якими керівник може поспілкуватися найближчим часом, і готувати для них унікальні презентації.
«Головна перевага агентів у тому, що якість їхньої роботи на 99% залежить від якості мовної моделі. Наявні реалізації, наприклад, від OpenAI, дають змогу писати обгортки над моделлю і створювати колбеки для дій, залишаючи задачу розуміння можливих сценаріїв LLM. Дійсно, найближчими роками ми точно побачимо автоматизовані кол-центри, консалтинг компанії, рекрутинг тощо. Проте на цей час — це плато можливостей агентів. Складніші системи, як от оновлення/оптимізація процесів компанії, автоматичний маркетинговий відділ — ще недосяжна планка. Для стрибка на цей рівень потрібен прорив у компоненті LLM, а саме — можливий глобальний файнтюнинг на агентську складову», — розповідає Анар Лавренов, SPUNCH Co-Founder.
Зростання впливу на відеоконтент і соцмережі
У 2025 році платформи соціальних мереж, як-от Meta і TikTok, використовуватимуть ШІ для збільшення обсягів виробництва і якості відеоконтенту. Історично це завдання було дорогим і трудомістким. Натомість використання ШІ скорочує витрати та розширює можливості використання інтелектуальних маркетингових інструментів на таких платформах, як Advantage Shopping+.
Компанія Meta давно демонструє відеорекламу, відредаговану за допомогою ШІ. Наприклад, часто перетворює статичні зображення в анімовані. Amazon створила на базі ШІ інструмент, який генерує мінікліпи зі світлин продуктів, а на YouTube Shorts насувається лавина відеороликів, створених саме за допомогою ШІ.
Проникнення ШІ в GovTech
Державний сектор стає все більш відкритим для впровадження ШІ, і у 2025 році його вплив на роботу органів влади та закладів освіти може посилитися. Типові приклади застосування, яких ми скоро бачитимемо ще більше, передбачають це створення внутрішніх помічників для співробітників, тестування змін в інфраструктурі (як от додавання велосипедних доріжок чи світлофорів), моделювання процесів евакуації в екстрених ситуаціях. Те, що вже успішно працює, — це чат-боти для спілкування та відповіді на запитання громадян, тобто віртуальні приймальні.
Віталій Гончарук, засновник і СЕО 12New.AI (у минулому — засновник Augmented Pixels, яку у 2022 році купила Qualcomm) розповідає, що в новій компанії останні 2 роки займається інтеграцією рішень на основі ШІ в державному секторі. З його досвіду, за допомогою GenAI у державному секторі можна вирішувати багато завдань:
«По-перше, кардинально зменшити залученість чиновників у сферах з історично високим ризиком корупції (наприклад, закупівлі, видавання державних ліцензій і дозволів тощо). По-друге, редизайнити держсервіси й завдяки цьому пришвидшити надання державних послуг для громадян у 3–5 разів. По-третє, суттєво підвищити якість таких послуг».
За його спостереженням, менші економіки зазвичай більш відкриті до інновацій, зокрема до впровадження AI-рішень для покращення ефективності бюрократичного апарату та боротьби з корупцією. Великі країни в цьому плані значно повільніші, адже там зібрано багато інтересів різних стейкхолдерів, тому впроваджувати там інновації, які можуть дійсно, як-то кажуть, make a difference, досить важко.
«Загалом проникнення AI у державну сферу — це вже помітний загальносвітовий тренд. Я переконаний, що штучний інтелект у держструктурах буде використовуватися все більше і більше», — вважає Віталій Гончарук.
Етичне використання штучного інтелекту
ШІ-системи отримують про нас дедалі більше чутливої інформації. Очікується, що у 2025 організації та уряди окремих країн будуть приділяти більше уваги забезпеченню конфіденційності, запобіганню дискримінації та більш етичному використанню ШІ. Стає популярним федеративне навчання, коли ШІ-моделі навчаються тільки на боці користувача (наприклад, у його смартфоні) та не передають дані на сервер.
Етичному використанню ШІ сприяє низка законодавчих ініціатив. Так, із 2 лютого 2025 року почне діяти Закон ЄС. Зокрема, стаття 4 цього закону містить таку інформацію:
«Постачальники й організації, які впроваджують системи ШІ, мають вживати заходів для забезпечення максимально можливою мірою достатнього рівня грамотності в галузі ШІ своїх працівників та інших осіб, що займаються експлуатацією та використанням систем ШІ від їхнього імені, з огляду на їхні технічні знання, досвід, освіту та підготовку, а також контекст, у якому будуть використовуватися системи ШІ, і зважаючи на осіб або групи осіб, на яких будуть використовуватися системи ШІ».
Нові цифрові загрози через використання ШІ кіберзлочинцями
У звіті Cybersecurity Ventures йдеться про те, у 2025 році збитки від кіберзлочинності можуть сягнути $11,2 трильйона, і це, зокрема, є наслідком удосконалення ШІ-систем і підходів до роботи кіберзлочинців. Завдяки ШІ вони легко аналізують великі обсяги даних (вкрадених і загальнодоступних) і створюють індивідуальні програми-вимагачі — такі, які враховують психологію жертви та її платоспроможність.
Кіберзлочинці використовують здатність ШІ створювати тексти, зображення і відео в переконливих кампаніях із дезінформації та для крадіжки особистих даних. За даними PwC, саме ШІ дозволив за короткий час збільшити масштабність кібератак на 67%.
Розвиток Edge AI
Edge AI запускає алгоритми ШІ безпосередньо на периферійних пристроях, як-от смартфони або датчики Інтернету речей. Це дає можливість опрацьовувати дані й ухвалювати рішення в режимі реального часу, не покладаючись на хмарні обчислення.
За допомогою Edge AI можна досягнути вищого рівня конфіденційності, адже дані потрібно буде відправляти на сторонні сервери, що належать постачальнику хмарних послуг. Такий підхід уже використовують деякі безпілотні автомобілі, розумні пристрої на кшталт камер відеоспостереження й інтелектуальна побутова техніка. Експерти прогнозують зростання ринку периферійного ШІ на рівні 21% щороку до 2030-го.
«Edge AI, здешевлення моделей та їхня здатність працювати навіть на звичайних комп’ютерах відкривають доступ до передових технологій для малого бізнесу і стартапів. Останні досягнення, наприклад від NVIDIA, показують, що вже за 1–2 роки високоефективні АІ-моделі зможуть працювати на недорогих пристроях, таких як FPV-дрони чи consumer-grade роботи вартістю до $1000. Це суттєво скорочує бар’єри входу в галузь і дає змогу тренувати роботів швидше, ефективніше й із меншими витратами. Складається враження, що завдяки АІ ми повертаємося до епохи, коли створення проривних технологій у «гаражних» умовах стає реальністю», — розповідає Вадим Мельник, Founder Dronehub у VADYM.AI.
Посилення ролі ШІ в науці
У 2024 році відразу дві Нобелівські премії напряму пов’язані з ШІ: за розробку технології машинного навчання з використанням штучних нейронних мереж і за розробку алгоритму, який за допомогою ШІ розв’язав 50-річне завдання передбачення структури білка.
Штучний інтелект має великі шанси закріпитися в науковому середовищі у 2025 році й далі, адже мільярдні інвестиції вже спрямовані не тільки на розвиток GenAI-систем, але й наукових застосунків із використанням ШІ. Великий потенціал мають ті з них, які займаються розробленням нових медичних препаратів. Один із них, ISM3412 компанії Insilico Medicine, призначений для лікування раку, вже отримав дозвіл на дослідження з боку FDA.
Новий рівень глобальних перегонів у площині ШІ
Уже не окремі компанії, а цілі країни та континенти змагаються за можливість бути ще більше інноваційними й технологічними. Найбільшими суперниками в ШІ-площині зараз є США, Китай і країни ЄС. На боці США успішно грають такі гіганти, як OpenAI, Google, Microsoft і NVIDIA.
Крім того, значні інвестиції — як державні, так і приватні — стимулюють подальший прогрес у сфері генеративного ШІ й інших дотичних до нього напрямів. Китай зосередився на просуванні Baidu, Alibaba і Tencent, а також використанні ШІ у промисловій автоматизації. ЄС залишається лідером з етичного застосування ШІ, і закон, про який ішлося вище, тільки підтверджує цю тезу.
Ймовірно, у 2025 році змагання за статус найбільшого технологічного лідера набере нових обертів, а учасників стане більше. Найсуттєвіші досягнення за межею трійки лідерів зараз демонструють Японія та Індія.
Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!