Цього місяця мові програмування BASIC, яка має найбільшу кількість «діалектів» похідних мов програмування, виповнилося 60 років.
Tom's Hardware нагадує, що оригінальна версія BASIC (Beginner's All-Purpose Symbolic Instruction Code) також називається Dartmouth BASIC і є основою для десятків наступних мов BASIC.
Оригінальний Dartmouth BASIC був запущений у травні 1964 року і «демократизував» програмування, зробивши його більш доступним.
За останні шість десятиліть було створено кілька десятків діалектів BASIC, адаптованих до конкретних випадків використання і пристроїв. Ранні відгалуження BASIC включають Atari BASIC, Microsoft BASIC і навіть TI-BASIC разом із Commodore BASIC.
The Register повідомляє, що на честь 60-річчя BASIC кілька проєктів, пов’язаних із FOSS BASIC, випустили нові версії.
Small Visual Basic – не плутати із SmallBASIC
Small Visual Basic 3.0 є останньою версією розширеної версії Microsoft Small Basic.
Small Visual Basic – це вдосконалена версія мови та середовища FOSS від Microsoft, яка додає графічний дизайнер та мовні розширення для взаємодії з ним.
Він повністю реалізований у Visual Basic.NET, що робить його ексклюзивним для платформ Windows, і доступний безкоштовно на Visual Studio Marketplace.
Small Basic, а отже Small Visual Basic, не пов’язані з незалежним проєктом SmallBASIC. SmallBASIC починався на PalmOS, а зараз підтримує x86 Linux, Raspberry Pi, Windows і безліч портативних платформ.
Chloe 280SE System 1 та SE BASIC 4.2
Якщо ви встановите один з емуляторів ZX Spectrum, включених у Debian, то, ймовірно, виявите, що він поставляється із попередньо налаштованим пакетом прошивки OpenSE BASIC. Зображення містить заміну ZX Spectrum ROM із відкритим вихідним кодом, засновану на OpenSE BASIC від Source Solutions.
Хоча OpenSE BASIC може працювати як на реальному обладнанні ZX Spectrum, так і на емуляторах, він перетворився на більший проєкт – комп’ютер на базі Z80 із відкритим вихідним кодом під назвою Chloe 280SE. Це починалося як дизайн покращеного ZX Spectrum під назвою ZX Spectrum SE, але відтоді перетворилося на щось менш сумісне, але більш амбітне.
Останнім випуском є SE Basic IV 4.2. Він є частиною версії 1.0 системного програмного забезпечення для Chloe 280SE.
SE Basic IV ближчий до MS-BASIC, аніж його попередник, який орієнтувався на Sinclair BASIC.
Chloe 280SE підтримується в декількох емуляторах FOSS Sinclair. Це опція в ZEsarUX із ручним налаштуванням також може працювати в ретро-віртуальній машині.
QB64 Phoenix
Є два основних компілятора FOSS BASIC, які забезпечують сумісність із класичним QuickBASIC від Microsoft: компілятор FreeBASIC та QB64.
Розбіжності між учасниками проєкту QB64 призвели до форку QB64 Phoenix Edition, який перебуває в активній розробці на GitHub і щойно випустив версію 3.13.0.
Схоже, що це досить скромний випуск із виправленням помилок, але оскільки проєкт-прабатько нічого не випускав із 2021 року, а QB64Official нічого не випустив із 2022 року, то приємно бачити, що принаймні одне відгалуження випускає нові версії.
QB64 включає в себе відтворення оригінального IDE QuickBASIC. Це означає, що він виглядає як старий пакет DOS, але може збирати код для Windows, Linux і macOS. Є й додатковий конструктор графічного інтерфейсу під назвою InForm, який має власну версію QB64-PE.
Читайте також на ProIT: Debian виповнилося 30 років. Він має більше реміксів, повторень і похідних, а через них і більше користувачів, ніж будь-який інший дистрибутив Linux.
Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!