Минув лише рік відтоді, як з’явився ChatGPT, і ми почали турбуватися про те, що штучний інтелект прийде на наші робочі місця – всіх, окрім генерального директора OpenAI. Зачекайте. Навіть ця робота не була безпечною!
Наприкінці року InfoWorld міркує над тим, що залишив після себе цей рік божевільного прискорення ШІ. Ось 10 висновків.
Скептики ШІ виглядають дурнями
Одним із головних уроків зростання ChatGPT є зухвале ставлення запеклих, люблячих логіку професорів, які казали, що штучний інтелект ніколи не з’явиться. Нові ж боти із генеративним ШІ обеззброїли скептиків.
Варто турбуватися про рахунки за електроенергію
Більшою мірою від розвитку ШІ може постраждати планета, враховуючи запаси вуглеводнів, які потрібно буде спалити, щоб підтримувати живлення GPU та TPU електроенергією.
Справжнім викликом для світу штучного інтелекту є пошук способу розблокувати всі чудові можливості, не нарощуючи величезних рахунків за електроенергію.
Є певна надія, що нові чипи, кращі алгоритми та більш розумне використання багатошаровості в мережах врятують кілька супертанкерів, наповнених нафтою. Але чи буде цього достатньо?
Попит на апаратне забезпечення ШІ
Велика проблема для нового проєкту штучного інтелекту полягає в тому, щоб отримати достатню обчислювальну потужність для початку навчання. Попит настільки високий, що виробники GPU, такі як NVIDIA, не встигають за ним. Хмарні постачальники, які мають екземпляри GPU, можуть здавати їх в оренду за найвищу ціну.
Хоча на вільних ринках є спосіб усунути дефіцит, невпинне зростання та великі амбіції представників Кремнієвої долини можуть збільшуватися навіть швидше, ніж ринок. А ще є геополітичні питання.
Думери та бумери зрівняються
Список нерозв’язних проблем, таких як політика на Близькому Сході, став довшим, і ще й додалися дебати про те, що ШІ зробить із людством.
З одного боку – думери, які вважають, що ШІ знищить робочі місця, соціальні зв’язки й, можливо, навіть усе людство. З іншого боку – бумери, які в захваті від ШІ та вже бачать, як їм доставляють чудові подарунки, коли вони відпочивають на своїй віртуальній веранді.
У кого точніше бачення майбутнього? Експерти та прогнозисти будуть аналізувати цю тему протягом місяців і, можливо, років. Якби відповідь була очевидною, ми б її вже знали. Можна було б пожартувати, що ми повинні просто запитати в ШІ, але компанії вже надали їм адвокатів. Важко знайти прямі відповіді на гострі питання.
Небезпека від галюцинацій ШІ
Це ШІ думає? Або просто запущено якийсь великий статистичний механізм, який вибирає наступну фішку за допомогою віртуальних кубиків? Ми знаємо, що алгоритм – це лише деякі статистичні дані. Але чи достатньо цього, щоб вважати його справжнім глибоким розумом? Які шанси?
Є кілька метафор, які допомагають пояснити, що саме роблять домінувальні алгоритми. Деякі люблять називати їх стохастичними папугами. Інші люблять думати про них як про версію алгоритмів статистичного стиснення, таких як кодування Хаффмана.
Ми все ще працюємо над тим, щоб знайти найкращий спосіб пояснити суміш геніальності та галюцинацій, які випливають із цих функцій.
Небезпека від точності ШІ
ШІ поводяться як діти. Іноді вони щось вигадують, і це досить погано. Але справжня небезпека полягає в тому, коли вони починають говорити невідфільтровану правду.
Креативники телефонують своїм юристам
«Як письменник, я розбитий. Я дещо пишався тим, що одна із моїх книг («Зникаюча криптографія») потрапила до корпусу Books3, який навчав деяких із найрозумніших ШІ. Тепер вони як мої власні нащадки. Це мило. Але ці штучні інтелекти також руйнують ринок для моєї книги та багатьох інших. Що ще гірше, вони роблять це у масових масштабах. Чому автори не повинні отримати компенсацію? Добросовісне використання перестає бути чесним, коли воно руйнує ринок», – пише автор статті.
Чи залишиться Інтернет відкритим?
Одна справа – піратити старі книги, написані за застарілою економічною моделлю. Справжнє питання полягає в тому, чи буде хтось знову турбуватися про написання книги, журнальної статті чи публікації у блозі. Навіщо хвилюватися, якщо штучний інтелект просто прийде й поглине ці знання?
З авторським правом були проблеми, але воно створило дієвий ринок ідей, який підтримував видавців, письменників та університети. Тепер усі ці старі бізнес-моделі змиваються, як піщаний замок при припливі.
Принаймні, коли з’явилися Інтернет і пошукові системи, люди розводили руками й говорили про рекламну підтримку чи патронаж. Здається, ніхто не знає, як ШІ підтримуватиме синтез нових знань людьми.
Доброчесне чи порочне коло?
Перше покоління ШІ навчалося на інформації, створеній людьми. Після того, як ці генеративні моделі штучного інтелекту вислизнули із лабораторій, створений штучним інтелектом контент почав просочуватися в Інтернет і навчальний корпус наступного покоління.
Деякі вважають, що це призведе до дивовижних стрибків розуміння. Інші ж – впевнені у зворотному.
Наскільки високо злетить ШІ?
Деякі експерти вважають штучний інтелект занадто розкрученим. Інші бачать це як Amazon у перші дні.
Перші дні будь-якого відкриття завжди сповнені спекуляцій, і штучний інтелект нічим не відрізняється.
Деякі експерти кажуть, що Microsoft випередить Apple завдяки своїм великим інвестиціям у технологію ШІ. Інші ж бачать лише розчарування від очікування великих звершень.
Раніше ProIT розповідав, з якими настроями український ІТ-ринок рухається у 2024 рік.
Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодну публікацію!