На тлі стрімкого розвитку штучного інтелекту і зростаючих побоювань щодо його впливу на творчість уряд США встановив чіткі юридичні межі: якщо людина не брала активної участі у створенні твору, він не підлягає захисту авторським правом. Про це повідомляє Mashable.
Це рішення є частиною великого дослідження Бюро авторських прав США, присвяченого ролі штучного інтелекту в авторському праві.
Що підпадає під авторське право?
Авторське право може бути надано:
- якщо людина внесла значні творчі зміни в ШІ-згенерований контент;
- якщо ШІ лише допомагав у процесі створення, а не повністю виконував роботу.
Що не підлягає захисту:
- зображення, відео або тексти, створені виключно генеративним ШІ, зокрема за допомогою таких інструментів, як Midjourney або DALL·E;
- унікальні текстові запити (промпти);
- кілька варіацій ШІ-контенту без творчого втручання людини.
Головна проблема — непередбачуваність AI
Одним з основних аргументів у рішенні стало те, що користувач не має повного контролю над творчим процесом, адже генеративний AI може видавати різні результати навіть при однакових запитах.
«Введення промптів у AI-систему можна порівняти з наданням інструкцій художнику. Але різниця в тому, що людина може контролювати творчий процес митця, тоді як AI діє автономно», — зазначається у звіті.
Що далі?
Очікується, що третя частина звіту Бюро авторських прав США буде опублікована пізніше цього року. У ній розглядатимуться такі питання:
- як авторське право поширюється на навчання ШІ-моделей;
- чи можна захистити контент, створений на основі творів, захищених авторським правом.
Це рішення США може суттєво вплинути на правовий статус ШІ-контенту в усьому світі й стати важливим прецедентом для інших країн.
Читайте також на ProIT: OpenAI надала художникам доступ до неопублікованих ШІ-інструментів, таких як Sora, для виставки у Нью-Йорку.
Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!