Під час повномасштабного вторгнення кількість кібератак в Україні зросла у 3,5 раза порівняно з 2021 роком. Відносно небагато з них припадають на фінансовий сектор. Так, у 2022 році НБУ зафіксував понад 250 спроб атакувати банківську систему.
Водночас ціна вдалих атак може бути дуже високою. Обсяги міжнародної допомоги Україні перевищили 38 млрд доларів, а загальна сума донатів на ЗСУ та гуманітарні ініціативи склала 98,9 млрд гривень.
Через значні фінансові транші українська фінсистема знаходиться під особливим прицілом хакерів і зловмисників. Проте розробки українських спеціалістів із кібербезпеки допомагають захистити фінансовий сектор.
Розробки інженерів зменшують ризики банків та захищають кошти громадян.
Фінансові установи використовують такі технології:
- Криптографію, що підвищує конфіденційність транзакцій. Наприклад, криптографію використовують для захисту передачі даних між клієнтом і банком та у мобільних платежах.
- Технологію блокчейну для прозорості та безпеки транзакцій. Завдяки блокчейну внутрішня мережа жорстко реагує на будь-які зміни, тому втручання ззовні відразу стає помітним і дає змогу оперативно відреагувати на нього.
- Системи багатофакторної автентифікації для додаткового захисту від зловмисників. Звичайного алгоритму автентифікації, де користувач вводить логін та пароль, недостатньо для повного захисту. Тому використовують додаткові чинники автентифікації: цифровий підпис, СМС із пін-кодом, карти доступу, токени тощо. Перехопити їх всі для хакерів значно складніше. А деякі чинники, як біометрію, особливо важко підробити.
- Системи на основі штучного інтелекту й машинного навчання для виявлення та запобігання підозрілим операціям. Спеціалістам-аналітикам важко швидко обробити великі обсяги даних і помітити аномалії (у транзакціях чи авторизаціях), тоді як ШІ миттєво справляється з цим завданням.
До того ж штучний інтелект та машинне навчання використовують для прогнозування кібератак. Машинне навчання аналізує минулі атаки на систему, їхні моделі й тенденції та може використати ці дані для запобігання майбутнім спробам зламу.
Автоматизовані банківські системи більш стійкі до кібератак і шахрайства. Наприклад, розробки наших інженерів для одного з банків Великобританії зменшили випадки шахрайства на 50% та економлять до 3 мільйонів фунтів щороку.
Найслабшим місцем для хакерів є люди. Користувачі нерідко самі допомагають злочинцям, коли встановлюють однакові для всіх акаунтів паролі чи поширюють свої персональні дані на підозрілих сайтах. Щоб якомога більше українців знали про правила безпеки в мережі, експерти GlobalLogic Education проводять спеціальні курси, як нещодавній «Тиждень Кібербезпеки».
Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодну публікацію!