Американська влада звинувачує Google у зловживанні становищем і домінуванні на ринку пошукових інструментів в Інтернеті за рахунок стримування конкуренції та нав’язування своїх умов таким провідним технологічним компаніям, як Apple й Samsung. Про це повідомляє ВВС.
Міністерство юстиції США 3 роки готувало цей позов, а компанія Google витратила мільйони доларів і найняла відразу три досвідчені юридичні фірми, щоб відстояти свої права. Google має намір довести, що домінує на ринку просто тому, що має найкращий пошуковий механізм.
Передбачається, що розгляд позову триватиме близько двох із половиною місяців. Рішення, як очікується, буде винесене у 2024 році.
Влада звинувачує Google у тому, що компанія недоброчесно зміцнила свої позиції як провідного пошукового механізму у світі, заплативши (і продовжуючи платити) мільярди доларів виробникам мобільних телефонів і веббраузерам за встановлення свого пошуковика «за замовчуванням».
За словами прокурорів, ці угоди дали змогу компанії обробляти до 90% усіх пошукових запитів у світі, що дало їй величезну перевагу та виключило з гри потенційних конкурентів. Тим самим, на думку позивачів, було порушено антимонопольне законодавство, суворе у США.
«Це справа про майбутнє Інтернету і про те, чи зіткнеться Google колись зі значною конкуренцією у сфері інтернет-пошуку», – заявив на першому засіданні суду юрист Кеннет Дінцер, який представляє американський уряд.
За його словами, компанія з 2010 року «незаконно утримує» свою монополію, займаючи 89% ринку онлайн-пошуку.
Прокуратура стверджує, що Google зазвичай платить понад $10 млрд на рік за цей привілей, забезпечуючи свій доступ до постійного потоку даних користувачів, що допомогло зберегти її позиції на ринку.
Як стверджує Дінцер, компанія ще у 2007 році почала використовувати попереднє встановлення свого пошуковика на різні пристрої як стратегічну зброю у справі вибудовування монополії.
Зараз пошуковик Google встановлюється за замовчуванням на більшість смартфонів і веббраузерів і, зокрема, є єдиним встановленим пошуковою системою на пристроях Apple.
Навіть якщо користувач iPhone захоче здійснити пошук через інший механізм, наприклад Safari, результат він все одно отримає через Google. Теоретично змінити механізм можливо, але зробити це непросто і мало хто захоче цим займатися.
Що каже Google?
У компанії стверджують, що вони лише надають споживачам якісний продукт і конкуренти нічого не можуть цьому протиставити.
«Google вже точно ніякий не вартовий Інтернету», – заявив у вступній промові провідний адвокат компанії Джон Шмідтлейн, який нагадав, що операційні системи для настільних комп’ютерів, що найбільш широко використовуються у США, робить корпорація Microsoft, яка створила власний пошуковик Bing.
Але американці при цьому частіше використовують Google через його чудову якість, як стверджують відповідачі.
Справді, опитування громадської думки свідчить про те, що споживачі загалом задоволені рівнем послуг, які надає пошуковий механізм Google. Особливо порівняно з пошуковими системами інших технологічних гігантів, таких як Facebook.
Як заявив Шмідтлейн:
«Google виграє у конкурентів, а інтенсивна конкуренція за право бути програмою за замовчуванням на різних браузерах покращила показники цих браузерів».
Потенційні наслідки цього судового процесу
Позов проти Google – один із останніх у серії конфліктів між транснаціональними гігантами та владою США.
Під час підготовки до судового розгляду обидві сторони активно обмінювалися обвинуваченнями. Google наполягала на необ’єктивності голови антимонопольного підрозділу Мін’юсту США Джонатана Кантера, підкреслюючи конфлікт інтересів, адже раніше він працював у Microsoft і News Corp.
Зі свого боку Міністерство юстиції висловлювало побоювання щодо можливого знищення специфічних повідомлень працівників, які могли бути ключовими для проведення розслідування.
Досі найбільшим антимонопольним розглядом в IT-сфері була справа проти Microsoft, яку американська влада почала розслідувати у 1990-х роках. Компанію звинувачували у монополізації ринку програмного забезпечення. До суду дійшов лише розгляд щодо обов’язкової попередньо інсталяції браузера Internet Explorer під час інсталяції Windows.
Але у будь-якому разі такі битви визначають вектор руху американської економіки на багато десятиліть уперед. Результат нинішньої юридичної баталії обіцяє мати такі ж далекосяжні наслідки.
Читайте також у ProIT: На Microsoft очікує антимонопольне розслідування в ЄС.
Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодну публікацію!