Торік інвестиції у генеративний штучний інтелект, який охоплює низку застосунків, інструментів і послуг на основі ШІ для створення тексту, зображень, відео, мови, музики тощо, досягли нових висот.
Згідно з даними фінансового трекера PitchBook, зібраного для TechCrunch, у 2024 році компанії із генеративним штучним інтелектом залучили $56 мільярдів від венчурних інвесторів у 885 угодах.
Ця сума є новим рекордом для сегмента ШІ. Це на 192% більше, ніж роком раніше, коли інвестори вклали $29,1 мільярда у стартапи генеративного штучного інтелекту в межах 691 угоди.
«Ми не спостерігаємо уповільнення фінансування генеративного ШІ, оскільки такі гучні імена, як OpenAI, Anthropic і xAI, і далі забезпечують значні надходження коштів і випускають нові конкурентоспроможні продукти», — сказав Алі Джавагері, аналітик нових технологій у PitchBook.
У четвертому кварталі минулого року вартість угоди зросла до $31,1 мільярда із закриттям грандіозних раундів, таких як Databricks Series J на $10 мільярдів, xAI на $6 мільярдів Series C, стратегічні інвестиції Anthropic на $4 мільярди від Amazon і раунд OpenAI на $6,6 мільярда.
Злиття та поглинання становили невелику частку інвестицій у ШІ. Йдеться про суму у розмірі $951 мільйона, згідно з даними PitchBook. Це без урахування різних угод про оренду, укладених Google, Microsoft та Amazon.
Google заплатив $2,7 мільярда, щоб найняти більшу частину персоналу стартапу Character AI і ліцензувати його технологію, а Microsoft витратила $650 мільйонів на ліцензування моделей AI Inflection і найняла генерального директора Мустафу Сулеймана.
Торік американські компанії залучили основну частину генеративної підтримки ШІ. Стартапи за межами США отримали лише $6,2 мільярда з усіх венчурних інвестицій на ринку.
Були й великі переможці, як-от пекінська компанія Moonshot AI ($1 мільярд у лютому), французький стартап Mistral (приблизно $640 мільйонів у червні), кельнська компанія DeepL ($300 мільйонів у травні), шанхайська компанія MiniMax ($600 мільйонів у березні) і токійська Sakana AI (приблизно $214 мільйонів у вересні).
Що ж може принести сектору генеративного ШІ 2025 рік?
Джавагері вважає, що генеративний сектор штучного інтелекту ризикує стати перенасиченим стартапами у надзвичайно схожих або навіть ідентичних вертикалях.
На його думку, щонайменше чотири компанії, які розробляють помічників із кодування на основі ШІ (Augment, Magic, Codeium і Poolside), торік завершили раунди на суму понад $100 мільйонів. Безліч генеративних медіа-стартапів (наприклад, Black Forest Labs, ElevenLabs) нещодавно отримали десятки мільйонів доларів фінансування.
Ця тенденція може бути нестійкою, оскільки зростає тиск інвесторів, які вимагають відчутного зростання доходу.
За словами Джавагері, технічні проблеми та значні витрати на обчислення, потрібні для збереження конкурентоспроможності, можуть створити додаткові проблеми для генеративних підприємств ШІ.
«Лише найбільші фінансовані стартапи можуть продовжувати йти в ногу з темпом, який необхідний для найбільш інноваційних моделей», — додав він.
Це гарна новина для генеруючих ШІ гравців «рівня інфраструктури», які досягли непоганих результатів у 2024 році. Стартапи центрів обробки даних, такі як Crusoe ($600 мільйонів у грудні) та Lambda ($320 мільйонів у лютому), представляли найбільші раунди ринку генеративного штучного інтелекту.
Інвестиційна компанія KKR прогнозує, що стрімке зростання попиту на центри обробки даних для підтримки ШІ збільшить глобальні витрати в секторі до $250 мільярдів на рік.
Раніше ми повідомляли про основні тренди у вебдизайні у 2025 році.
Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!