Що делегувати та про які небезпеки пам’ятати у роботі з хайповими технологіями?
Олег Цаль-Цалько – старший архітектор рішень в ЕРАМ Україна. Окрім стандартних робочих завдань 4 роки поспіль він керує програмним комітетом однієї з найбільших технологічних конференцій – Devoxx Ukraine.
Разом з мільйонами фахівців світу Олег спостерігає розвиток LLM-моделей і поступове народження супер-інтелекту. Де – можливості, а де – загрози в роботі з ШІ, які тренди бачать експерти з різних країн світу? Про це – далі, від першої особи.
За останні роки в Україні через об’єктивні причини стало менше професійних подій, а ті, які залишились, здебільшого перейшли в онлайн-формат. Але всупереч війні другий рік поспіль ми проводимо Devoxx Ukraine і робимо конференцію благодійною: у 2022 році збирали на дрони з фондом Сергія Притули, у 2023-му – на рюкзаки для бойових медиків із фондом «Лелека». Спікери, які долучаються до події, роблять це на волонтерських засадах. Як голова програмного комітету я їм за це надзвичайно вдячний, адже ми запрошуємо поділитися досвідом фахівців світового рівня.
Відмінність та особливість української конференції, крім воєнних обставин, – це наявність наскрізної теми, яка охоплює найактуальніші та найважливіші напрями, що висвітлюють топові спікери галузі.
Сталий розвиток, кібербезпека, штучний інтелект – Devoxx не обмежується стандартними «доповідями про Java/DevOps/Kubernetes». Звісно, в цих напрямах теж є оновлення і професіоналам варто за ними стежити, але ж набагато цікавіше завдяки конференції занурюватись у щось геть нове або максимально актуальне.
У 2023 році Devoxx Ukraine cфокусувалася на темі штучного інтелекту. Не секрет, що головний прорив останнього року в області LLM – те, що вони генерують унікальний контент різного характеру на величезній базі знань. Їм під силу згенерувати текст, зображення, відео тощо. Це значний крок до супер-інтелекту, який відкриває нові можливості.
Фахівці тестують різні LLM-моделі по різних напрямах і результати хороші, часом кращі, ніж у 99% людей. Ми вважаємо це суттєвим підсиленням на шляху розвитку людства. Звісно, професіонали ще не опанували всіх можливостей потенційного використання штучного інтелекту. Але певні тренди можна відстежити вже зараз.
Тренд 1: Помічник у щоденній роботі ІТ-фахівця
Нещодавній обмін досвідом на Devoxx Ukraine підтвердив, що для ІТ-фахівців з різних країн світу найрозповсюдженіші інструменти ШІ – Github Copilot і ChatGPT. Вони допомагають оптимізувати роботу і прискорити виконання деяких рутинних задач на 30% і більше. Інженери найчастіше використовують їх як помічників на кожен день для генерування, анотування, створення коду на незнайомій мові програмування, пошуку і виправлення багів, залучення у CI/CD процеси тощо.
Так, наприклад, засновник конференції – бельгієць Стефан Янсен оновив платформу так, що під час публікації доповіді на сайті Devoxx штучний інтелект додавав ключові слова, обирав трек, до якого найкраще підійде певна тема, а ще анонімізував ім’я спікера і назву компанії, а також надавав короткий опис доповіді, щоб оптимізувати роботу програмного комітету.
До речі, хороший варіант використання ШІ – парне програмування за допомогою розповсюджених інструментів. Один із дуже відомих в Україні спікерів – Євген Борисов під час доповіді в режимі реального часу разом зі штучним інтелектом створив невеликий застосунок. Було цікаво спостерігати за процесом, адже це реальний приклад використання ШІ в роботі: без заготовлених запитів і чернеток.
На думку доктора Алана Томпсона, який відкривав конференцію і чию доповідь я раджу послухати кожному, на нас чекає ще масштабніший розвиток інструментів ШІ. Адже вже зараз з’являються роботи, які можуть містити моделі, натреновані на великій кількості даних. Їхні відповіді на випадкові запитання і можливості передбачати наступні кроки і дії людини вражають.
Алан вважає, що скоро ШІ буде не просто інтерфейсом, а зможе отримати тіло й ухвалювати рішення на базі своїх знань. Його доповідь розширює світогляд і спонукає зануритись у тему ШІ детальніше.
Тренд 2: Більше приватних LLM-моделей
Корисна інвестиція і предмет розробки деяких компаній – приватні LLM. Інженери вже зараз широко вживають інструменти від OpenAI, Google, Amazon, але з огляду на те, що у кожного з них є свій власник, використовують їх обережно.
А от у разі приватних LLM це питання вирішено, тому вони безпечніші. Крім того, їх можна натренувати на конкретному наборі даних, що зробить використання ефективнішим для конкретного контексту. Це – один із трендів ШІ, тому варто чекати на збільшення кількості приватних LLM. Адже все більше користувачів будуть прагнути не просто використовувати штучний інтелект як сервіс, але й мати його під своїм контролем.
Тренд 3: Усвідомлення ризиків
Загально відомі перестороги, які стосують ШІ, пов’язані з безпекою і приватністю даних та етичними питаннями. Більшість користувачів, на щастя, вже усвідомили, що далеко не всю інформацію варто надавати штучному інтелекту. Виключеннями, які здатні вберегти приватні дані, є звісно, приватні LLM, але зараз їх не так багато.
З питаннями безпеки і етики поки що складніше. Недоцільне використання ШІ, створення фейкових новин і фото – це реалії сьогодення. Варто удвічі скептичніше ставитись до гучних заголовків і намагатися відрізняти достовірний контент від того, що створений за допомогою ШІ. Це непросто, але реально. І деякі фахівці зараз працюють над розробленням інструментів, які в цьому допомагатимуть.
Тренд 4: Можливості для тих, хто створює контент
ChatGPT став одним з найулюбленіших інструментів завдяки своїй безкоштовності та зручному інтерфейсу. Це – універсальний помічник на кожен день. Якщо професіонал навчився правильно ставити запити-промпти, то зможе отримувати максимум від нього.
Поруч із продуктом від OpenAI йдуть Google Bard, Amazon Codewhisper, GitHub Copilot та інші: в кожного з цих інструментів свої переваги і недоліки. І це далеко не повний перелік доступних продуктів.
Під час підготовки конференції Devoxx Ukraine команда активно використовувала ШІ для робочих задач. Так він став важливим помічником для дизайнера. За допомогою різних інструментів було створено візуальні матеріали для промо конференції: від віжуалів для сайту та розсилок у соцмережах до покращення якості деяких фото спікерів. А ще завдяки ШІ фахівці створили сценарій, промо ролики та відео перебивки, які використовувалися під час промо і безпосередньо на заході.
Штучний інтелект також став у пригоді для підготовки панельної дискусії. Особисто мені ChatGPT допоміг сгенерувати опис панельної дискусії та підготувати більше цікавих запитань до учасників. Це було корисно для виходу з власної інформаційної бульбашки.
Тренд 5: Залучення ШІ до широкого спектру задач, але не делегування на всі 100%
Я певен, що в найближчому майбутньому ШІ не замінить людей. Але люди, які використовують ШІ, замінять тих, хто цього не робить. Нові технології здатні полегшити життя і допомагати у рутинних задачах – багато хто в цьому впевнився. Штучний інтелект добре справляється з генерацією тексту, створенням звітів і коротких викладень, навчанням іноземним мовам та мовам програмування, поясненням складних тем простими словами тощо.
Якщо навести приклад конференції, то штучний інтелект може допомогти зі створенням контенту, порадити актуальні теми, надати рекомендації щодо спікерів, згенерувати тези для доповідей, зробити резюме попереднього заходу або події від конкурентів. Прикладів – безліч. Проте всі вони вимагають остаточної оцінки з боку людини. Адже саме здатність до аналізу і критичного мислення залишається визначною особливістю людського інтелекту, якою не варто нехтувати.
Звісно, після завершення війни ми сподіваємось на повернення Devoxx Ukraine в офлайн-формат. Я передбачаю, що це призведе до значного збільшення кількості учасників і спікерів, адже людям в Україні не вистачає таких подій. А поки що – безпека понад усе. І навіть якщо війна не завершиться так скоро, як нам хотілося б, ми продовжимо проводити конференцію як благодійну подію.
Підтримка України і збереження спільноти – для нас украй важливі цілі. Як сказав один зі спікерів, штучний інтелект – це не друг і не ворог. Це заряджена зброя, яка нікому не загрожує, допоки просто лежить на столі. Але варто взяти її в руки й почати наводити на людей – вона стає цікавим та водночас небезпечним інструментом. Обачність його використання – те, що ми маємо тримати на увазі за будь-яких обставин.
Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодну публікацію!