Минулого місяця компанія Red Hat/IBM продовжила еволюцію CentOS Stream. Вона оголосила, що CentOS Stream буде «єдиним репозиторієм для загальнодоступних випусків вихідного коду, пов’язаного із RHEL», а ядро коду RHEL обмежать порталом для клієнтів. Інтернет-видання Ars Technica розбиралося, якими можуть бути наслідки цього рішення.
Майк Макграт, віцепрезидент із розробки Fedora та CentOS у Red Hat, у своєму блозі розкрив позицію компанії: Red Hat розміщує вихідний код і не «просто бере вихідні пакети та перебудовує їх», а обслуговує й підтримує операційні системи протягом 10 років.
«Я відчуваю, що велика частина гніву, викликаного нашим нещодавнім рішенням, походить або від тих, хто не хоче платити за час, зусилля та ресурси, витрачені на RHEL, або від тих, хто хоче перепакувати його для власної вигоди. Ця вимога до вихідного коду RHEL є нещирою», – зазначив він.
Макграт наводить приклади SUSE, Canonical (Ubuntu), AWS і Microsoft як конкурентів, які використовують код Linux, але «жоден із них не претендує на повну сумісність з іншими».
«Зрештою, ми не знаходимо цінності в реконструкції RHEL і ми не зобов’язані полегшувати роботу тим, хто займається реконструкцією. Це наш вибір, – написав він. – Просте перебудовування коду, без додавання цінності або зміни, є справжньою загрозою для компаній з відкритим вихідним кодом у всьому світі. Це реальна загроза для відкритого вихідного коду, яка може знову звести відкрите програмне забезпечення назад до діяльності ентузіастів і хакерів».
Останнє рішення розмістити вихідний код Red Hat під платним доступом може завдати шкоди його прямим конкурентам сьогодні, але це негативно вплине на сам Red Hat у майбутньому, вважає спільнота поціновувачів RHEL.
Rocky Linux, запущений співзасновником CentOS Грегом Куртцером як альтернативний RHEL-сумісний дистрибутив, заявив, що вважає дії Red Hat «порушенням духу та мети відкритого коду».
За допомогою кількох різних методів (контейнери Universal Base Image, платні екземпляри хмарних обчислень на основі оплати за використання) Rocky Linux має намір підтримувати те, що вважає законним доступом до коду RHEL на підставі GNU General Public License (GPL) та зробити цей код загальнодоступним, як тільки він з’явиться.
Спільнота AlmaLinux також працює над забезпеченням RHEL-сумісних оновлень і подальших перебудов.
«Процес є більш складним, оскільки нам потрібно збирати дані та патчі з кількох джерел, порівнювати їх, тестувати й компілювати для випуску, – написав Джек Абоутбул, менеджер спільноти, у дописі в блозі. – Але будьте впевнені, оновлення надходитимуть, як і раніше».
DevOps також зібрав реакції спільноти на останні кроки Red Hat.
Раніше ProIT повідомляв, що Red Hat працює над безпекою ланцюжка постачання програмного забезпечення.