Прослушка телефона: як перевірити чи прослуховується телефон
6 хв

Прослуховування телефона: як перевірити та як захиститися

author avatar Світлана Чапліч

Прослуховування телефона — це зовсім не нове явище. Майже 100 років тому факт незаконного прослуховування вперше фігурував у суді, а сам прецедент заклав фундамент для появи перших законів про конфіденційність.

Однак це не зупинило розповсюдження вказаної практики, а навпаки, адже відтоді кількість випадків втручання у приватне життя саме за допомогою прослуховування значно зросла. Цьому сприяє розвиток технологій загалом і стрімке збільшення кількості смартфонів, якими сьогодні користується понад 90% населення нашої планети.

Причини та способи прослуховування телефона

Задаватися питанням про те, чи прослуховують їхній телефон, люди найчастіше почали після подій 9/11, коли кількість випадків прослуховування різко зросла. Однак насправді для того, щоб ваш смартфон почали прослуховувати, зовсім не обов’язково бути підозрюваним у тероризмі.

Як перевірити, чи прослуховується ваш телефон?

Найбільш розповсюджені причини для прослуховування:

  • Крадіжка персональної інформації та подальше використання її у злочинних цілях. Це може бути шахрайство, шантаж або ж спроба заволодіти особистими даними.
  • Крадіжка інформації, розкриття якої може завдати шкоду третім особам. Насамперед йдеться про журналістські розслідування, чутливі теми, над якими працюють вчені, або навіть державні таємниці.
  • Крадіжка бізнес-інформації конкурентами. Інформація, отримана таким чином, може бути використана для розкриття комерційних таємниць або щоб зашкодити шкоди репутації конкурента.
  • Прослуховування з боку правоохоронних органів. У поле їхнього зору можуть потрапити як пересічні громадяни, так і бізнесмени, державні службовці, публічні особи тощо. У цьому випадку прослуховування використовують для запобігання скоєнню злочину або для розслідування, якщо він вже був скоєний.

В останньому варіанті прослуховування цілком може відбуватися в межах закону, але у двох інших це протиправна дія, яка суперечить статті 31 розділу II Конституції України: «Кожному гарантується таємниця листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції». Тому міркування про те, чи прослуховується телефон і чи дійсно це виправдано, лежить у правовій площині.

Коли телефонні станції ще не були цифровими, можна було організувати прослуховування за допомогою встановлення механічного пристрою на шляху передачі аудіосигналу від одного абонента до іншого.

З появою бездротових телефонів з’явилася можливість використовувати для прослуховування простий радіосканер.

Сьогодні ж кількість способів організувати цей процес значно зросла, тому питання про те, як перевірити телефон на предмет прослуховування, стало ще більш актуальним.

Прослуховування телефона може бути організовано за допомогою пасивних або активних методів.

Пасивні методи вимагають використання вартісного обладнання, тому використовуються дуже рідко. Активні ж передбачають втручання у роботу стільникового зв’язку, а саме перехоплення сигналів між абонентами.

Є і третій спосіб. Це спеціальне програмне забезпечення, яке може виглядати як звичайний файл чи маскуватися під мобільний застосунок.

Зазвичай таке програмне забезпечення використовує вразливості інших застосунків на смартфоні чи навіть самої операційної системи.

Прикладами подібного програмного забезпечення може бути Pegasus, Lipizzan, Skygofree та SonicSpy. Вони мають різні можливості для спостереження, але в цілому виконують одну й ту саму функцію: отримують доступ і шпигують за власником телефона, записуючи його розмови, роблячи знімки екрана та відправляючи його місцеперебування.

На щастя, протидія також існує. У кожного користувача є можливість дізнатися, чи прослуховується його телефон, та оперативно вжити відповідних заходів без звернення до правоохоронних органів.

Перевірити телефон на предмет прослуховування можна за допомогою спеціального програмного забезпечення або ж, що набагато простіше, звернути увагу, чи не «поводиться» смартфон останнім часом нетипово.

Некоректна робота телефона при прослуховуванні

Перш ніж вдаватися до більш технологічних засобів, рекомендуємо розпочати з найпростішого і зрозуміти, чи не з’явилися у вашого мобільного пристрою типові «симптоми» прослуховування.

Як же перевірити, чи прослуховується ваш телефон, без жодних додаткових інструментів? Для цього детально проаналізуйте свій гаджет.

Незвичні сторонні звуки

Це може бути клацання, гудки на задньому фоні, відлуння тощо. Кожен із цих шумів може видавати присутність обладнання, яке використовується для прослуховування або дозволяє зловмисникам отримати доступ до вашої особистої інформації.

Швидке розряджання акумулятора та перегрів смартфона

Сучасні мобільні застосунки доволі швидко «з’їдають» заряд акумулятора. Якщо ж ви ощадливо використовуєте ресурс батареї, а він стрімко падає навіть за відсутності жодної активності, це може бути однією з ознак прослуховування.

Програми для цієї мети працюють у фоновому режимі, тому ємність акумулятора падає, а сам смартфон нагрівається так, ніби ним активно користуються.

Різке зростання обсягів відправлених даних

Якщо це знову відбувається без жодної на те причини, то є привід задуматися, а чи не прослуховують ваш смартфон?

Втім, деякі навіть невинні на перший погляд застосунки можуть передавати дані на сторону, як це кілька років тому було із Facebook.

Збільшення випадків відключення та перезавантаження пристрою без причини

Це також тривожний сигнал. Однак така «поведінка» може свідчити і про банальні проблеми з живленням компонентів смартфона чи несправність акумулятора.

Раптові та незрозумілі текстові повідомлення чи сповіщення

Вони мають викликати підозру, якщо містять на перший погляд випадкові послідовності символів і не несуть якось змісту для отримувача.

Такі повідомлення використовуються для активації шпигунських програм або керування мобільним пристроєм особами, які також можуть прослуховувати дзвінки.

Код для перевірки прослуховування телефонних розмов

Мобільні оператори надають користувачам послугу голосової переадресації. Завдяки цьому телефонний дзвінок можна спрямувати з одного номера на інший в автоматичному режимі.

Водночас це дуже популярний інструмент серед злочинців, які використовують його для прослуховування під час розмови третіх осіб.

Переадресовувати можна і текстові повідомлення. У такому випадку зловмисник буде непомітно відстежувати їхній вміст. У подібних повідомленнях можуть міститися коди доступу до банківських чи інших сервісів, тож прослуховування телефона може завдати величезної шкоди.

Існує декілька USSD-команд, які допоможуть перевірити, чи не прослуховується ваш пристрій, та отримати трохи додаткової інформації, якщо підозри виявляться не марними.

Майже всі USSD-команди починаються з натискання на * (зірочка) та закінчуються натисканням на # (решітка) на клавіатурі мобільного пристрою. Щоб команда спрацювала, в кінці потрібно натиснути на кнопку виклику.

Команди мобільного оператора для перевірки переадресації, які можуть стати у нагоді:

  • *#21# — перевірка переадресації, яка діє щодо дзвінків і текстових повідомлень. Якщо інформація відсутня, то переадресація не відбувається.
  • *#43# — це перевірка підключених служб переадресації (тільки для голосового зв’язку). У відповіді має міститися номер телефону, який належить мобільному оператору.
  • *#62# — номер телефону, на який здійснюється переадресація. Якщо номер відсутній, то переадресація не відбувається.
  • *#33# — перевірка статусу блокування вихідних сервісів (дзвінки, текстові повідомлення, дані).
  • ##002# — це відключення будь-яких переадресацій на мобільному пристрої.

Користувачі смартфонів на базі Android для перевірки можуть дізнатися про переадресацію в налаштуваннях. Для цього необхідно перейти в меню «Контакти» — «Додаткові послуги» — «Переадресація». Послідовність може бути іншою залежно від виробника смартфона, версії операційної системи та в деяких випадках від мобільного оператора.

Користувачам iOS для цього достатньо відкрити розділ із параметрами та вибрати там пункт «Телефон» — «Переадресація дзвінків».

Як заблокувати прослуховування телефона?

Використовуйте наведені нижче рекомендації для оперативного реагування, якщо підозрюєте, що прослуховування телефона активовано на вашому пристрої.

Порядок дій:

  • Оновіть програмне забезпечення, адже саме вразливості популярних застосунків часто роблять прослуховування можливим.
  • Скиньте налаштування до стану заводських. Це видалить потенційно небезпечне ПЗ, зокрема шпигунське.
  • Проскануйте пристрій антивірусом. Наприклад, Bitdefender, Avast Antivirus, Norton 360 чи iVerify.

Щоб унеможливити переадресацію голосових і текстових повідомлень на номери злочинців, варто дотримуватися таких рекомендацій:

  • Активуйте двофакторну авторизацію 2FA, щоб ускладнити доступ до вашого мобільного пристрою.
  • Для голосових дзвінків і текстових повідомлень використовуйте месенджери з наскрізним шифруванням (Signal, WhatsApp).
  • Встановіть антивірус та періодично скануйте пристрій на предмет наявності шпигунського ПЗ.
  • Регулярно оновлюйте операційну систему і встановлені застосунки.
  • Встановлюйте мобільні застосунки тільки з надійних джерел (Apple App Store і Google Play Store).
  • Забороніть або відкличте (якщо погодили раніше) необґрунтовані запити застосунків до дзвінків, повідомлень та камери.

Найкращі застосунки для перевірки телефона на предмет прослуховування

Існує чимало застосунків, які допоможуть дізнатися, чи прослуховується ваш телефон. Ми пропонуємо використовувати для цього EAGLE Security FREE.

Якщо на смартфоні встановлені застосунки, які потайки від вас мають доступ до камери, архіву SMS чи мікрофона, ви дізнаєтеся про них завдяки цьому застосунку. Також можна закрити ці доступи примусово, заблокувавши їм можливість виконувати будь-які операції.

Наведені застосунки ви не знайдете в офіційних магазинах Google та Apple, тож використовувати їх можете на свій страх і ризик.

Перелік застосунків:

  • Paranoia Access — відстежує активність мікрофона, камери, GPS-модуля і сповіщає про їх використання сторонніми застосунками.
  • Incognito Spyware Detector — знаходить шпигунські програми, встановлені за згодою користувача, а також виявляє, якщо прослуховування смартфона здійснюється через популярні месенджери.
  • Darshak — виявляє підозрілу активність застосунків, які можуть без відома власника пристрою відправляти SMS, визначає відсутність шифрування зв’язку й інші ознаки прослуховування.
  • Anti Spy Mobile Free — виявляє шпигунські програми, які можуть використовуватися для прослуховування розмов.
  • Android IMSI-Catcher Detector (або CatcherCatcher з версією для iOS) — визначає фальшиві базові станції або такі, що не підтримують шифрування.

Перевірити телефон на предмет прослуховування просто. Це не потребує багато часу чи специфічних знань. Тож якщо ви дбаєте про свою безпеку, конфіденційність розмов і повідомлень, рекомендуємо дослухатися до наших порад.

Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!

Приєднатися до company logo
Продовжуючи, ти погоджуєшся з умовами Публічної оферти та Політикою конфіденційності.