Після 17 років досліджень компанія Microsoft нарешті розробила Majorana 1 — свій перший процесор для квантових обчислень, побудований на абсолютно новому матеріалі та архітектурі. Про це повідомляє The Verge.
У серці квантового комп’ютера знаходяться квантові біти (qubits), які обробляють дані подібно до бінарних бітів сучасних комп’ютерів, але мають значно більший обчислювальний потенціал. Такі компанії, IBM, Microsoft і Google, давно прагнуть підвищити стабільність квантових бітів, оскільки вони дуже чутливі до зовнішніх впливів, що можуть призводити до помилок або втрати даних.
Завдяки Majorana 1 на одному електронному колі може розміститися до мільйона квантових бітів, розміром приблизно з процесор десктопного комп’ютера. Замість використання електронів для обчислень, мікросхема використовує частинку Majorana, вперше описану італійським фізиком Етторе Маджорано у 1937 році.
Microsoft розробила те, що компанія називає першим топокондуктором (topoconductor) — новим матеріалом, який дозволяє як спостерігати, так і контролювати ці частинки, що є великим кроком до створення надійніших квантових бітів.
Дослідники Microsoft описали свої результати в науковій статті у журналі Nature, де детально пояснили, як були розроблені топологічні кванти. Компанія створила нову комбінацію матеріалів — арсеніду індію й алюмінію — і розмістила вісім топологічних квантів на одній мікросхемі. Мета — масштабувати технологію до одного мільйона квантів.
Якщо цей проєкт буде успішним, така мікросхема дозволить проводити більш точні симуляції та сприятиме науковому прогресу у сферах медицини та матеріалознавства. Квантові обчислення давно вважаються потенційною революцією у цих галузях, а топокондуктор від Microsoft є ключовим кроком уперед у цьому напрямі.
«Квантовий комп’ютер із мільйоном квантових бітів — це більше, ніж просто подія, це ключ до розв’язання деяких із найскладніших завдань у світі. Наш шлях до використання корисних квантових обчислень чіткий. Технологія доведена, і ми віримо, що наша архітектура є масштабованою. Наша нова співпраця з DARPA демонструє нашу відданість створенню машини, здатної прискорити наукові відкриття та вирішувати реальні проблеми», — сказав Четан Найяк, технічний експерт Microsoft.
Раніша ми повідомляли, що Arm розпочне виробництво власних чипів. Meta — перший потенційний покупець.
Читайте також на ProIT: 3 способи, якими квантові обчислення змінять наш світ.
Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!