Дослідники компанії Google розробили нову нейромережу, яка може виявляти різні захворювання дихальних шляхів за кашлем людини. Модель ШІ отримала назву Health Acoustic Representations (HeAR), що перекладається як звукова картина здоров’я. Про це повідомляє Nature.
Систему створила Google Research у співпраці зі вченими Центру досліджень інфекційних захворювань у Замбії. Розробка HeAR розпочалася після пандемії коронавірусу COVID-19. Тоді дослідники виявили, що хворобу можна виявити за кашлем.
«Існує величезний потенціал не лише для діагностики, а й для скринінгу та моніторингу. Ми не можемо повторювати сканування чи біопсію щотижня. Ось чому голос стає дійсно важливим біомаркером для моніторингу захворювань. Це не інвазивний метод, і він потребує малих ресурсів», – зазначає Яель Бенсусан, ларинголог з Університету Південної Флориди.
HeAR навчали на величезній базі даних людських голосів з відеороликів на YouTube. Вона містить понад 300 мільйонів коротких фрагментів і майже 174 тисячі годин аудіо, на яких були записані звуки дихання, задишки та кашлю.
Кожен запис був перетворений у спектрограму. Всім звукам було присвоєно спеціальний символ, наприклад, «бронхіт» або інші захворювання. Потім частини спектрограми були заблоковані, щоб ШІ міг передбачити відсутні частини.
Навчена нейромережа змогла ідентифікувати COVID-19, туберкульоз та інші захворювання дихальних шляхів. Вчені описали результати за шкалою, де 0,5 – це рівень випадкового передбачення, а 1 – точний результат. HeAR набрав 0,710 для виявлення коронавірусу і 0,739 для туберкульозу.
За словами Алі Імрана, інженера з Університету Оклахоми, дослідження важливе через велику кількість даних. Вчені планують вивести розробку на ринок США. Для цього необхідно провести клінічні випробування й отримати схвалення від Управління з контролю за продуктами та ліками. Наразі у США не існує жодного діагностичного продукту на основі звуку, схваленого владою.
Раніше ProIT повідомляв, що Microsoft Copilot незабаром запускатиметься локально на комп’ютерах.
Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!