Відкрите програмне забезпечення продовжить рух угору в корпоративному технологічному стеку, отримавши підтримку з боку ШІ й ефективних рішень із фінансування, які забезпечать стале існування проєктів. Так вважають аналітики Info World.
Протягом останніх десятиліть OSS перетворилося з бюджетного варіанту на оптимальний вибір для корпоративної інфраструктури. Тепер воно часто пропонує вищу якість, посилену безпеку, кращу конфіденційність, неперевершену розширюваність і доступ до інновацій порівняно із пропрієтарними аналогами. Недарма 96% усього сучасного програмного забезпечення базується на відкритому коді, і великі компанії все частіше інвестують у рішення на основі OSS, щоб скористатися його перевагами.
Для венчурних інвесторів ця зміна ринкових уподобань відкриває велику можливість фінансувати наступне покоління лідерів у сфері корпоративного ПЗ на основі OSS. Кілька помітних трендів впливатимуть на розвиток цього напряму у 2025 році й надалі.
Розквіт відкритого ШІ (Open Source AI)
Стрімке вдосконалення фундаментальних великих мовних моделей (LLM), ШІ-інфраструктури та відповідних застосунків спровокувало дискусії навколо ключових викликів у сфері ШІ. Багато з цих проблем (прозорість, адаптивність і безпека) можна вирішити шляхом відкритості. Після першої хвилі від закритих гравців на кшталт OpenAI чи Anthropic з’явилося нове покоління відкритих ШІ-моделей, серед яких Llama від Meta та Mistral AI, що загалом посилюють глобальну AI-екосистему.
Хоча дискусії про те, що саме вважати Open Source AI, тривають (нещодавно Open Source Initiative (OSI) оприлюднила перший драфт цієї концепції), невизначеність не заважає поширенню сучасних AI-моделей.
Втім, щоб отримати максимальну віддачу, компанії змушені адаптувати штучний інтелект до власних потреб — будь то побудова унікальної ШІ-інфраструктури, донавчання моделей на закритих датасетах чи створення спеціалізованих ШІ-агентів.
Відкрите програмне забезпечення чудово підходить для виконання таких завдань, і майбутнє ШІ обіцяє бути відкритим. Щомісяця з’являються нові компанії, що зосереджені на ШІ-інфраструктурі. Наразі серед найпопулярніших ШІ-проєктів із відкритим кодом, які розвивають стартапи (за кількістю активних контриб’юторів на GitHub), — LangChain, LlamaIndex, Hugging Face, Dify та Ollama.
Важливо, що розвиток Open Source AI водночас впливає на інші відкриті тренди, підсилюючи їх. ШІ загалом змінює спосіб розробки та споживання програмного забезпечення, а це в основному позитивні наслідки для відкритого коду.
Розширення до бізнес-платформ
Історично так склалося, що Open Source успішно прижився в середовищі, орієнтованому на розробників (наприклад, інструменти для девелоперів та інфраструктурні рішення на кшталт баз даних). Проте за останні десятиліття багато корпоративних пакетів (ERP, CRM та інші) із простих бізнес-застосунків перетворилися на платформи, де зверху вибудувалося кілька додаткових шарів.
Зараз відкритий код активно охоплює сучасну корпоративну інфраструктуру та має серйозні шанси з часом витіснити закриті екосистеми постачальників старих корпоративних пакетів, пропонуючи кращі альтернативи.
Хороший приклад — Odoo. Це відкрита платформа ERP, яка нещодавно залучила інвестиції з оцінкою у $5,3 мільярда і в певних нішах конкурує із SAP. Аналогічно з’являються нові гравці: Twenty (відкрита CRM, альтернатива Salesforce), Plane (система управління проєктами з відкритим кодом, альтернатива Jira й Asana), Cal.com (сервіс планування зустрічей, альтернатива Calendly).
Зростання ролі ШІ-агентів лише прискорює цю тенденцію. Для успішної роботи у масштабі їм потрібні розширені налаштування й інтеграції із внутрішніми джерелами даних і процесами, як це відбувається з реальними співробітниками. Це стимулює впровадження спеціалізованих, адаптивних і AI-здатних відкритих платформ для бізнес-застосунків.
Мінімізація ризиків у ланцюжку постачання ПЗ
З огляду на те, що середня програма тепер спирається більш ніж на 500 сторонніх бібліотек із відкритим кодом, безпека ланцюжка постачання стає критичною проблемою для бізнесу.
Багато проєктів OSS розробляють ентузіасти-волонтери, які не мають ресурсів для регулярної підтримки, що може призвести до уразливостей, як сталося з Apache Log4j. Використання ШІ-інструментів для написання коду (таких як GitHub Copilot) лише прискорює появу нового коду, потенційно посилюючи проблеми безпеки.
За даними Gartner, витрати, пов’язані з атаками на ланцюжок постачання ПЗ, можуть зрости із $46 мільярдів у 2023 році до $138 мільярдів до 2031-го. Щоб нейтралізувати такі ризики, компаніям доведеться запроваджувати новітні інструменти, які використовують сучасний ШІ та OSS. Наприклад, у галузі аналізу складу ПЗ (Software Composition Analysis), виявлення вразливостей, формування SBOM (Software Bills of Materials), моніторингу, AIOps тощо.
Нові моделі фінансування
Питання щодо сталості залишається одним із основних викликів спільноти відкритого коду. Частину проєктів можна комерціалізувати, проте більшість OSS не мають такої змоги й продовжують покладатися на нестабільні неприбуткові джерела фінансування.
У сфері комерційних організацій із відкритим кодом дискусії про еволюцію OSS-ліцензій не вщухнуть. З огляду на тиск із боку великих хмарних провайдерів, можна очікувати, що ще кілька технологічних компаній перейдуть на source-available та інші ліцензії, які не визнає OSI.
Зростання ролі ШІ привносить додаткову складність і водночас підживлює відпрацьовану модель open-core, де сучасні AI-функції преміум-класу поверх безкоштовного коду мають кращі можливості заробітку.
У випадку безкоштовних, ком’юніті-орієнтованих OSS проєктів досі бракує системної, надійної та ефективної фінансової моделі. Це створює дедалі більші ризики для глобальної софтверної інфраструктури. Проте торік з’явилося кілька багатообіцяльних ідей, які, можливо, прокладуть шлях до реальних рішень у 2025-му.
Одна з них — Open Source Pledge, що закликає компанії винагороджувати OSS-мейнтейнерів на рівні щонайменше $2000 на кожного розробника (full-time), який працює в організації. Інша ініціатива передбачає індексне, програмне фінансування для підтримки дрібних, але важливих проєктів. Потенційним проривом у фінансуванні могла б стати Open Source Endowment — ендаумент-фонд для OSS за аналогією з університетами, що століттями працюють на таких принципах.
У підсумку 2025 рік обіцяє бути насиченим для подальшого розвитку відкритого ПЗ. Головну роль відіграватимуть взаємопов’язані процеси впровадження ШІ й OSS на всіх рівнях корпоративних технологій, а також поява нових комерційних і неприбуткових рішень, покликаних забезпечити стале існування спільноти відкритого коду.
Читайте також на нашому сайті про топ-12 інструментів із відкритим кодом для розробників у 2025 році.
Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!