Платформа Google Cloud представила свій продукт на основі штучного інтелекту, розроблений, щоб допомогти світовим фінансовим установам ефективніше виявляти відмивання грошей. Про це пише Cloud Tech.
Обсяг відмитих коштів щорічно оцінюється у розмірі від 2 до 5% світового ВВП, або до $2 трлн щорічно.
Доходи від відмивання грошей пов’язані з незаконною діяльністю – від збуту наркотиків і торгівлі людьми до фінансування тероризму. Великі фінансові установи повідомляють, що вони щорічно моніторять понад 4 мільярди транзакцій для виявлення злочинних махінацій.
Фактично, понад 95% сповіщень, створених системами моніторингу, виявляються «помилковими спрацюваннями» на першому етапі перевірки. Приблизно 98% із них ніколи не закінчуються звітом про підозрілу діяльність.
Високі показники хибних спрацювань вимагають перевірки вручну, а це щороку коштує галузі мільярдів доларів витрачених ресурсів на розслідування та відволікає від насправді підозрілої діяльності.
Google розробив продукт – AML AI, який надає консолідовану оцінку ризику клієнта, згенеровану за допомогою машинного навчання, як альтернативу традиційним сповіщенням про транзакції.
Оцінка ризику базується на даних банку, включно з шаблонами транзакцій, поведінкою в мережі та даними Know Your Customer для виявлення випадків і груп клієнтів з високим ризиком у роздрібному та комерційному секторах.
Аnti-money laundering ШІ від Google Cloud використовує власну технологію машинного навчання, а також технології Google Cloud Vertex AI і BigQuery.
«Google є піонером у сфері штучного інтелекту, і тепер ми пропонуємо наші інструменти, технології та досвід для вирішення однієї з найбільших і найдорожчих проблем у галузі фінансових послуг, – сказав Томас Куріан, генеральний директор Google Cloud. – Ґрунтуючись на нашому прагненні запровадити інновації на основі штучного інтелекту в індустрії фінансових послуг, ми запускаємо Google Cloud AML AI, щоб допомогти фінансовим установам точніше й ефективніше визначати ризик протидії відмиванню коштів, одночасно покращуючи бізнес-операції й процес управління».
Продукт Google Cloud AML AI забезпечує такі переваги:
- Підвищення рівня виявлення ризиків: штучний інтелект перевершує поточні системи у виявленні ризиків фінансових злочинів і може виявляти у 2-4 рази більше справжніх позитивних ризиків.
- Зменшення операційних витрат: ШІ мінімізує втрачений час, зменшує кількість сповіщень більш ніж на 60% і надає зрозумілі пояснення, які прискорюють окремі розслідування.
- Покращене управління та захист: штучний інтелект надає фінансовим установам доступні для перевірки та пояснення результати для підтримки внутрішнього управління ризиками.
- Покращений досвід роботи з клієнтами: ШІ зводить до мінімуму необхідність взаємодії з клієнтами для додаткової перевірки відповідності.
Представники низки банків, які вже використовують цей продукт, поділилися із Cloud Tech своїми враженнями.
Дженніфер Калвері, керівник відділу ризиків фінансових злочинів і дотримання нормативних вимог банку HSBC, зазначила:
«AML AI від Google Cloud значно покращив можливості виявлення випадків відмивання грошей. Ми вдосконалили нашу систему моніторингу клієнтів за допомогою продукту Google Cloud на основі ШІ й змогли підвищити точність виявлення фінансових злочинів, зменшити кількість сповіщень. Це означає, що витрачається менше часу на розслідування. Також ми скоротили час опрацювання, необхідний для аналізу мільярдів транзакцій у мільйонах облікових записів, із кількох тижнів до кількох днів».
Рафаель Кавальканті, старший віцепрезидент відділу даних та аналітики бразильського банку Bradesco, розповів:
«Постійне розширення загроз на міжнародному рівні та виклики, пов’язані з боротьбою із відмиванням грошей, призводять до переконання, що поєднання штучного інтелекту та наук про ухвалення рішень є найкращою стратегією для виявлення підозрілої діяльності з більшою точністю й ефективністю. Як один із найбільших банків у Бразилії з понад 70 мільйонами клієнтів, ми бачимо цінність продукту AML AI від Google Cloud для фінансової сфери й із великим задоволенням співпрацюємо з Google Cloud у вдосконаленні підходу галузі до боротьби з відмиванням грошей».
У майбутньому Google Cloud планує створити основу генеративного ШІ для галузі фінансових послуг з метою підвищення продуктивності співробітників. Наприклад, щоб скоротити час, необхідний аналітику для дослідження потенційної підозрілої діяльності.
Нагадаємо, що Україна просила внести Росію до «чорного списку» FATF, щоб захистити глобальну фінансову систему від ризиків і посилити санкційний тиск. Однак на черговому засіданні в червні Росія не була включена ані в «сірий», ані в «чорний» список Міжнародної групи з протидії відмиванню брудних грошей.
Наступний шанс домогтися посилення санкцій FATF проти РФ буде восени. Найближче пленарне засідання групи заплановано на 23-27 жовтня.