Gartner оприлюднив щорічний огляд основних стратегічних технологічних тенденцій, до яких організаціям потрібно підготуватися у наступному році: тенденції розробки інтелектуальних програм та інтелектуальних застосунків найбільше вплинуть на підприємства у 2024 році. Про це повідомляє Network World.
«Багато тенденцій пов’язані з розробкою ШІ, а також із захистом інвестицій, які організації вже зробили. Наприклад, вони інвестували в машинне навчання, природну мову. Зараз розробка програмного забезпечення розвивається, коли люди створюють більше речей, тому що вони мають доступ до цих даних, а інструменти розробки стають кращими», – повідомив Кріс Ховард, віцепрезидент і керівник досліджень, під час презентації трендів року на ІТ-конференції в Орландо, Флорида.
За словами посадовця, отримання бізнес-цінності від штучного інтелекту й інших інвестицій вимагає дисциплінованого підходу до впровадження та пильної уваги до ризиків.
«З огляду на невпинний інтерес і збільшення інвестицій у все, що пов’язано зі штучним інтелектом, підприємства тиснуть на те, щоб вони дійсно працювали», – сказав Ховард.
Головні стратегічні технологічні тренди Gartner на 2024 рік:
Демократизований генеративний ШІ
«Генеративний ШІ стає демократизованим завдяки поєднанню попередньо навчених моделей, хмарних обчислень і відкритого вихідного коду, що робить ці моделі доступними для працівників у всьому світі», – повідомляє Gartner.
До 2026 року понад 80% підприємств використовуватимуть API або моделі GenAI або розгортатимуть програми з підтримкою GenAI у виробничих середовищах.
Програми GenAI можуть зробити величезні джерела внутрішньої та зовнішньої інформації доступними для бізнес-користувачів, що значно демократизує знання та навички на підприємстві.
Довіра, ризики та управління безпекою ШІ
Демократизації доступу до ШІ робить питання управління довірою, ризиками та безпекою (trust, risk and security management – TRiSM) ще більш гострим.
«Без регулювання моделі ШІ можуть швидко генерувати комплексні негативні наслідки, які виходять з-під контролю, затьмарюючи будь-які позитивні результати та суспільні переваги, які забезпечує ШІ. TRiSM надає інструменти для ModelOps, проактивного захисту даних, спеціальної безпеки ШІ, моніторингу моделі, зокрема моніторинг дрейфу даних, дрейфу моделі та/або непередбачуваних результатів, а також контролю ризиків для вхідних і вихідних даних для моделей і програм сторонніх розробників», – йдеться у звіті Gartner.
Gartner прогнозує, що до 2026 року підприємства, які застосовують засоби керування TRiSM, підвищать точність прийняття рішень, усунувши до 80% помилкової та неправомірної інформації.
Розробка на основі ШІ
«Розробка за допомогою ШІ – це використання технологій ШІ, таких як GenAI і машинне навчання, щоб допомогти розробникам програмного забезпечення в розробці, кодуванні й тестуванні програм. Розробка програмного забезпечення за допомогою ШІ покращує продуктивність розробників і дозволяє командам розробників задовольняти зростаючий попит на програмне забезпечення для ведення бізнесу. Ці інструменти розробки, наповнені ШІ, дозволяють розробникам програмного забезпечення витрачати менше часу на написання коду, тож вони можуть витрачати більше часу на більш стратегічні дії, такі як розробка та створення привабливих бізнес-застосунків», – зазначає Gartner.
Інтелектуальні програми
«Інтелектуальні програми включають інтелект, який Gartner визначає як навчену адаптацію для належного й автономного реагування, як здатність. Цей інтелект можна використовувати в багатьох випадках, щоб покращити або автоматизувати роботу. Інтелект у застосунках як базова здатність включає різноманітні сервіси на основі ШІ, такі як машинне навчання, векторні сховища та підключені дані. Отже, інтелектуальні додатки забезпечують роботу, яка динамічно адаптується до користувача», – заявили в Gartner.
В опитуванні генеральних директорів і керівників вищої ланки бізнесу 26% назвали нестачу кадрів найбільшим ризиком для своєї організації.
Залучення й утримання талантів є головним пріоритетом для робочої сили генеральних директорів, а ШІ був названий технологією, яка найбільше вплине на їхні галузі протягом наступних 3 років, повідомляє Gartner.
Доповнена підключена робоча сила
«Робоча сила з розширеним підключенням (augmented-connected workforce – ACWF) – це стратегія оптимізації цінності, отриманої від працівників. Потреба у прискоренні та масштабуванні талантів є рушієм тенденції ACWF. ACWF використовує інтелектуальні застосунки та аналітику робочої сили, щоб забезпечити повсякденний контекст і вказівки для підтримки досвіду робочої сили, добробуту та здатності розвивати власні навички», – йдеться в дослідженні Gartner.
До 2027 року 25% ІТ-директорів використовуватимуть ініціативи розширеної підключеної робочої сили, щоб скоротити час досягнення компетентності на 50% для ключових посад.
Безперервне управління виявленням загроз
Використання ШІ для захисту організації, а також для виявлення моделей загроз допомагає захистити інвестиції, зроблені організаціями.
У Gartner заявили: «Управління безперервним виявленням загроз (Continuous threat exposure management – CTEM) – це прагматичний і системний підхід, який дозволяє організаціям постійно та послідовно оцінювати доступність, загрозу та можливість використання цифрових і фізичних активів підприємства. Узгодження масштабів оцінки та виправлення CTEM із векторами загроз або бізнес-проєктами, а не компонентом інфраструктури, виявляє не лише вразливості, але й загрози, які неможливо виправити».
Machine customers
Gartner визначає Machine customers, яких також називають «custobots», суб’єктів, які не є людиною і можуть автономно вести переговори та купувати товари й послуги в обмін на оплату.
«До 2028 року буде існувати 15 мільярдів підключених продуктів, які потенційно зможуть вести себе як клієнти, а в найближчі роки з’являться ще мільярди. Ця тенденція зростання стане джерелом доходів у трильйони доларів до 2030 року і з часом стане більш значущою, ніж поява цифрової комерції. Стратегічні міркування повинні включати можливості для полегшення цих алгоритмів і пристроїв або навіть для створення нових кустоботів», – заявили в Gartner.
Стійкі технології
До 2027 року 25% ІТ-директорів отримуватимуть особисту винагороду за розвиток сталих технологій.
«Сталі технології – це основа цифрових рішень, які використовуються для забезпечення екологічних, соціальних й управлінських результатів (ESG), які підтримують довгостроковий екологічний баланс і права людини. Використання таких технологій, як ШІ, криптовалюта, Інтернет речей і хмарні обчислення, викликає занепокоєння щодо пов’язаного споживання енергії та впливу на навколишнє середовище. Це робить більш критичним забезпечення того, щоб використання ІТ стало більш ефективним і стійким», – йдеться у звіті.
Інженерія платформи
Gartner визначає розробку платформи як дисципліну створення та експлуатації внутрішніх платформ самообслуговування. Кожна платформа – це рівень, створений і підтримуваний спеціалізованою командою продуктів, призначений для підтримки потреб своїх користувачів шляхом взаємодії з інструментами та процесами.
Метою розробки платформи є оптимізація продуктивності, покращення взаємодії з користувачем і прискорення досягнення цінності для бізнесу.
Галузеві хмарні платформи
Gartner прогнозує, що до 2027 року понад 70% підприємств використовуватимуть галузеві хмарні платформи (industry cloud platforms – ICP) для прискорення своїх бізнес-ініціатив. Зазвичай вони включають структуру галузевих даних, бібліотеку бізнес-можливостей, інструменти композиції й інші інноваційні платформи.
Снек-контент, ситуативи й автентичність: SMM-тренди для бізнесу у 2023 році – читайте на ProIT.
Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!