Довести, що ви реальна особистість, стає дедалі складніше. Як штучно згенерований контент захоплює інтернет, а технології підтвердження ідентичності, що базуються на блокчейні, можуть стати нашою найкращою обороною, йдеться в матеріалі Observer.
Проблема CAPTCHA
Громадськість часто недооцінює рівень розвитку штучного інтелекту. Використовуючи лише популярні споживчі продукти, як-от ChatGPT, люди сприймають це як цікавий інструмент, не підозрюючи, наскільки потужною є ця технологія. CAPTCHA, яку довгий час вважали надійним способом підтвердження реальності користувача, тепер стикається з викликами. Ця повністю автоматизована публічна перевірка для розрізнення комп’ютерів і людей була створена, щоб ускладнити атаку ботів. Проте штучний інтелект значно змінив правила гри.
У 2023 році фінансові втрати від використання генеративного ШІ досягли $40 мільярдів у США, а кількість шахрайських випадків із використанням глибоких фейків зросла на 700%. Один із прикладів — працівник у Гонконзі, який переказав шахраям $25 мільйонів після дзвінка з підробленим голосом фінансового директора.
У 2023 році дослідники протестували GPT-4, щоб оцінити, чи зможе він обійти CAPTCHA. Використовуючи послугу TaskRabbit, модель вдавалася до хитрощів: вона запевняла людину, що має порушення зору, через яке не може виконати перевірку. Це дозволило боту обійти тест, покладаючись на людське втручання.
З такими темпами розвитку штучного інтелекту створення CAPTCHA, які легко проходять люди, але не здатні обійти боти, стає дедалі складнішим.
Креденціали автентичності
У серпні 2024 року група дослідників з OpenAI, Microsoft, Гарварда й інших установ опублікувала звіт про так звані креденціали автентичності. Ці інструменти можуть стати способом підтвердження реальної особи без розкриття особистої інформації.
Основні принципи таких креденціалів:
- Один користувач може отримати лише один креденціал.
- Діяльність користувача в мережі постачальник послуг не може прослідкувати, навіть якщо вони співпрацюють.
Ці креденціали покликані боротися з ботами, розпізнавати авторизованих ШІ-асистентів і зменшувати кількість фейкових акаунтів. Як зауважив генеральний директор The Atlantic Ніколас Томпсон, централізовані системи видачі можуть мати проблеми з довірою між країнами, а також бути вразливими до кібератак. Тому рішенням може стати децентралізація.
Як блокчейн підтримує креденціали автентичності
Блокчейн-технології пропонують принципи, які ідеально відповідають задачам створення таких інструментів. «Доказ особистості» — концепція, що вже використовується у криптографії, забезпечує перевірку ідентичності без розкриття персональних даних.
Так звані докази із нульовим розголошенням дозволяють підтвердити певний факт (наприклад, автентичність документа), не розкриваючи його змісту. Наприклад, банк може підтвердити справжність вашого водійського посвідчення, не переглядаючи сам документ.
Попри виклики, такі як регуляторна невизначеність блокчейну в деяких країнах, децентралізовані підходи пропонують найбільш перспективний спосіб забезпечення анонімності та підтвердження реальності користувачів в умовах зростання ролі штучного інтелекту.
Читайте також на ProIT, що боти краще розгадують CAPTCHA, ніж люди.
Вас також може зацікавити, як інтернет заполонив синтетичний контент.
Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!