ProIT: медіа для профі в IT
3 хв

Чому MX Linux набирає популярність: огляд ключових фішок Xfce

author avatar ProIT NEWS

Якщо ви шукаєте дистрибутив Linux із «дружнім» робочим середовищем, яке водночас має величезні можливості для налаштування, MX Linux пропонує Xfce у такому вигляді, що ним можуть користуватися всі — й із часом «виростати» у складніші конфігурації.‌‌

Одна з особливостей багатьох «дружніх до користувача» Linux-оточень у тому, що іноді вони можуть здаватися трохи обмеженими. Візьмімо, наприклад, GNOME. Ви можете розширювати можливості GNOME за допомогою розширень (extensions), але GNOME залишається GNOME. Звісно, є KDE Plasma, яке пропонує більше гнучкості, ніж GNOME, але залишається KDE Plasma.‌‌

На думку оглядачів ZDNET, Xfce найбільш гнучким і конфігурованим робочим середовищем на ринку. За замовчуванням версія 23 MX Linux налаштовує Xfce так, що ви відчуваєте, ніби це щось інше, ніж типова ОС, але водночас зовнішній вигляд знайомий.

Ви отримуєте бічну панель зі звичним набором елементів (панель, «start menu», системний трей, клікабельні іконки), іконки на робочому столі й контекстне меню при правому кліку. Таке розташування «з коробки» підійде більшості користувачів.

Якщо вам не до вподоби Xfce, існують версії MX Linux яз KDE Plasma та Fluxbox.

Особливості MX Linux, встановлені застосунки та що нового

Останній випуск MX Linux — це не лише про Xfce. Він базується на Debian Stable 12.7 (Bookworm), тож можна бути впевненим, що з самого початку система стабільна, як скеля.

Ви також отримаєте звичні фішки MX Linux, серед яких:

  • Автоматичне підключення Broadcom-драйверів.
  • UEFI Installer.
  • LUKS-шифрування для кореневого розділу, home і swap.
  • MX Package Installer (GUI-інтерфейс).
  • MX Tools (для налаштування Samba, управління репозиторіями APT, створення snapshots, оновлення системи, редагування меню, очищення, планування завдань, ремонту завантажувача, керування дисками, встановлення кодеків, управління користувачами тощо).
  • MX Welcome (відмінний onboarding-інструмент).
  • Conky на робочому столі (годинник/моніторинг системних ресурсів).

Якщо цього замало, за замовчуванням встановлено такі програми, як LibreOffice, Featherpad (текстовий редактор), Firefox, Thunderbird, guvcview (інструмент для вебкамер), Strawberry (програвач музики), VLC (відеоплеєр), Orage Calendar, PDF Arranger та інші. Варто пам’ятати: оскільки MX Linux базується на Debian, деякі застосунки можуть здатися дещо застарілими, але загалом це останні стабільні версії.

Серед нововведень:

  • Ядро 6.1.
  • Помітні оновлення застосунків.
  • Покращені MX-comfort-themes.
  • Новий інструмент papirus-folder-colors (дозволяє змінювати кольори папок).
  • Новий застосунок для камери.
  • Оновлені бібліотеки firmware та Mesa.

Чому MX Linux настільки привабливий?

Згідно із даними Distrowatch, MX Linux перебуває на другому місці за популярністю (після Linux Mint). Що ж робить його таким цікавим для користувачів?

MX Tools — це дійсно вагома перевага: графічний інтерфейс для налаштування Samba, сканування chroot rescue, опцій завантаження, виправлення бутлоадера, очищення системи, менеджера сервісів, bash-конфігурацій тощо.

Якщо вам потрібно налаштувати певний аспект системи, дуже ймовірно, що знайдете відповідний модуль у MX Tools.

Для новачків: легке керування файловим спільним доступом, встановлення кодеків чи ознайомлення з системою.

Для «середніх» користувачів: встановлення драйверів NVIDIA чи налаштування Conky.

Для просунутих: виправлення завантаження, планування завдань та управління сервісами.

Новачкам варто звернути увагу на інструмент MX Welcome — звідти легко отримати доступ до менеджера користувачів, Wiki, форумів, відео й іншого.

У застосунку є посилання на довідник користувача, який, за словами автора, дуже якісний. Там можна дізнатися, як підключати пристрої, налаштовувати дисплей, персоналізувати робочий стіл, керувати софтом тощо.

MX Tweak для персоналізації робочого столу

MX Tweak — ще один інструмент, який допомагає підлаштовувати інтерфейс. З його допомогою ви можете змінювати налаштування панелі, теми, композитора, супер-клавішу (Win-key) тощо. Це дозволяє довести вигляд системи до схожості з Windows 11, macOS, Ubuntu чи будь-яким іншим стилем. Хоча, щоб зробити щось дуже сучасне, можливо, доведеться витратити чимало часу. Зате Xfce може працювати саме так, як ви хочете, і робити це ефективно.

MX Linux достатньо простий для новачків, має купу можливостей для користувачів середнього рівня і може стати потужною платформою для професіоналів. Останній випуск пропонує все це й навіть більше. Також MX Linux чудово працює на старіших машинах, що підвищує його привабливість.

Читайте також на ProIT варіанти переходу на AlmaLinux, Rocky Linux, CentOS Stream чи RHEL.

Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!

Приєднатися до company logo
Продовжуючи, ти погоджуєшся з умовами Публічної оферти та Політикою конфіденційності.