ProIT: медіа для профі в IT
2 хв

CEO Hugging Face попереджає про ризики від використання китайських моделей ШІ

author avatar ProIT NEWS

Китайські моделі штучного інтелекту з відкритим кодом дедалі частіше потрапляють у центр уваги завдяки їхній високій продуктивності в різних завданнях, таких як кодування та міркування. Водночас вони стають об’єктом критики, зокрема через цензуру чутливих для китайського уряду тем. Серед критиків є співробітники OpenAI, а тепер і генеральний директор Hugging Face Клемент Деланґ, повідомляє Tech Crunch.

У нещодавньому подкасті Деланґ висловив побоювання щодо наслідків використання західними компаніями китайських моделей ШІ. Він попередив, що такі моделі можуть не відповідати етичним стандартам, прийнятим у західному світі.

«Якщо ви створите чат-бота і задасте йому запитання про Тяньаньмень, він не відповість так, як якби це була система, розроблена у Франції чи США», — зазначив Деланґ.

Він також застеріг, що домінування Китаю у сфері ШІ може призвести до поширення культурних цінностей, які західний світ не вважав би прийнятними. За його словами, важливо, щоб технології ШІ були рівномірно розподілені між країнами з метою уникнення домінування лише кількох держав.

Hugging Face та роль китайських моделей ШІ

Hugging Face — найбільша у світі платформа для моделей ШІ, стала популярним місцем для демонстрації китайських великих мовних моделей (LLM). Цього тижня технічний директор Hugging Face оголосив, що модель за замовчуванням для HuggingChat — Qwen2.5-72B-Instruct, розроблена китайським гігантом Alibaba.

Ця модель демонструє високий рівень продуктивності та, на відміну від деяких інших китайських моделей, не цензурує запитання про різанину на площі Тяньаньмень. Проте інша модель із сімейства Qwen (QwQ-32B) дотримується традиційної цензури. Наприклад, якщо поставити їй запитання про протести на площі Тяньаньмень, вона дає ухильну відповідь або не відповідає зовсім.

DeepSeek, ще одна китайська модель, яка привернула увагу спільноти ШІ завдяки своїм можливостям міркування, також широко цензурує теми, які китайський уряд вважає делікатними.

TechCrunch раніше повідомляв, що китайські компанії ШІ змушені впроваджувати у свої моделі основні соціалістичні цінності відповідно до вимог уряду.

Глобальні наслідки

Деланґ також передбачив, що Китай може стати світовим лідером у сфері ШІ вже у 2025 році завдяки підтримці відкритого коду і швидкому розвитку технологій. Проте він попереджає, що це може створити глобальний дисбаланс у розподілі технологій і зміцнити позиції Китаю у технологічній сфері.

«Це досить новий тренд, і я трохи стурбований цим, чесно кажучи», — сказав Деланґ у подкасті.

Hugging Face, як і раніше, залишається відкритою платформою, що сприяє розвитку моделей ШІ з усього світу. Проте, з огляду на швидкий прогрес китайських компаній, постає питання щодо етичних стандартів, які мають визначати напрям розвитку цієї галузі.

Раніше ми повідомляли, що у світі штучного інтелекту з’являються нові сильні гравці, які скоро можуть скласти потужну конкуренцію OpenAI.

Лише за останні дні китайські розробники випустили три передові моделі: Deepseek R1 (розроблена HighFlyer Capital Management), Marco-1 (від Alibaba) та гібридну модель від OpenMMLab. Ці інновації прагнуть перевершити OpenAI o1 Preview у продуктивності та доступності.

Читайте також на ProIT: Китай оголосив про нову заборону експорту до США мінералів, таких як галій, германій і сурма, які можуть мати військове застосування. Цей крок став відповіддю на нові обмеження з боку Вашингтона, спрямовані на китайський напівпровідниковий сектор.

Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!

Приєднатися до company logo
Продовжуючи, ти погоджуєшся з умовами Публічної оферти та Політикою конфіденційності.