Щоб відрізнити справжні фотографії та відео від копій, створених ШІ, дослідники звертаються до несподіваної галузі — астрономії.
Як повідомляє ExtremeTech, відповідно до висновків, оприлюднених на Національній астрономічній зустрічі Королівського астрономічного товариства (RAS), два індекси, які зазвичай використовують для визначення форми галактики та розподілу світла, можуть відрізнити зображення ШІ від реальних.
Використання астрономічних індексів з метою визначення ШІ-фейків було експериментальним, однак вони могли б зрештою допомогти боротися з дезінформацією.
За незвичайною технікою розкриття діпфейків стоїть Адеджумоке Оволабі, студент магістратури англійського Університету Галла. Оволабі визначив, що на реальних фотографіях очі людей постійно відбивають світло від джерел світла навколо них (скажімо, спалаху фотоапарата, лампи або сонця).
Оскільки сучасні платформи для генерування зображень і діпфейкових відео на основі штучного інтелекту не враховують точні віддзеркалення світла в очах своїх штучних об’єктів, це допоможе відрізнити справжні зображення від підроблених.
Астрономи часто використовують коефіцієнт Gini — індекс, який використовується для вимірювання дисперсії, коли використовують зображення для вивчення форми галактик.
Залежно від того, як світло розсіюється між пікселями зображення, коефіцієнт Gini впорядковує ці пікселі в порядку зростання потоку. Потім він порівнює ці дані з уявним ідеальним розподілом потоку.
Результати показують форму галактики (еліптичну, спіральну чи неправильну) та працюють разом з іншими індексами, щоб запропонувати розуміння еволюції цієї галактики.
Оволабі виявив, що цей процес можна застосувати до зображень людей, щоб виявити, чи є ці зображення справжніми або ж створеними ШІ. Індекс автоматично виявляє відблиски світла в очах людини, а потім використовує коефіцієнт Gini, щоб порівняти їхні фактичні розподіли з тим, якими вони мають бути на справжній фотографії.
Результати відображаються на шкалі, де значення, ближчі до 0, вказують на рівномірний розподіл світла, а значення, ближчі до 1, вказують на неправильний розподіл світла.
Також Оволабі тестував параметри CAS (концентрації, асиметрії, плавності) з тією ж метою. Ці параметри найчастіше використовуються для великомасштабних оглядів галактик, у яких систематичний і послідовний метод вимірювання має першочергове значення. Хоча вони допомогли відрізнити зображення, створені ШІ, від реальних, вони не були такими ефективними, як коефіцієнт Gini.
Кілька організацій роблять кроки до прозорості зображень, створених штучним інтелектом. До них належать Meta, яка тепер позначає створені ШІ медіа у Facebook та Instagram, і Intel, програмне забезпечення якої FakeCatcher виявляє діпфейки.
Хоча методика Оволабі є новою, вона може допомогти викривати дезінформацію або ідентифікувати діпфейкову порнографію.
«Важливо зазначити, що це не ідеальний засіб для виявлення фальшивих зображень. Однак цей метод дає нам основу, план атаки в гонитві озброєнь для виявлення діпфейків», — сказав Кевін Пімбблет, професор астрофізики в Університеті Халл.
Раніше ProIT розповідав, як діпфейки Ілона Маска просувають криптовалютне шахрайство в YouTube Live.
Читайте також на ProIT: У США пропонують оштрафувати політтехнолога на $6 мільйонів за дзвінки зі штучно створеним голосом Байдена.
Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!