ProIT: медіа для профі в IT
3 хв

Arm скасовує ліцензію Qualcomm на дизайн чипів: чим це загрожує ринку?

author avatar ProIT NEWS

Arm Holdings Plc скасовує ліцензію, яка дозволяла давньому партнеру Qualcomm Inc. використовувати інтелектуальну власність Arm для розроблення чипів. Це посилює юридичний конфлікт навколо життєво важливої технології для смартфонів.

Arm надала Qualcomm офіційне 60-денне повідомлення про скасування їхньої так званої архітектурної ліцензійної угоди, згідно з документом, який бачив Bloomberg.

Контракт дає змогу Qualcomm створювати власні чипи на основі стандартів, що належать Arm. Це протистояння загрожує потрясіннями на ринках смартфонів і персональних комп’ютерів, а також може порушити фінанси й операційну діяльність двох найвпливовіших компаній у напівпровідниковій індустрії.

Акції Qualcomm вже впали на 3 % після відкриття торгів у Нью-Йорку в середу, Arm втратила до 6,4 %. Це свідчить про занепокоєння інвесторів щодо можливих наслідків для обох сторін.

Qualcomm щорічно продає сотні мільйонів процесорів — технологію, яку використовують у більшості Android-смартфонів. Якщо скасування набуде чинності, компанії, можливо, доведеться припинити продаж продуктів, які забезпечують значну частку з її доходу у розмірі приблизно $39 мільярдів, або ж зіткнутися із ймовірно величезними збитками.

Цей крок посилює юридичну боротьбу, яка почалася, коли Arm подала в суд на Qualcomm (одного з найбільших своїх клієнтів) у 2022 році за порушення контракту та незаконне використання товарного знака. У повідомленні про скасування Arm дала американській компанії 8-тижневий термін для врегулювання спору.

Представник Arm відмовився коментувати ситуацію. Представник Qualcomm заявив, що британська компанія намагається використовувати більше необґрунтованих погроз, щоб натиснути на давнього партнера та підвищити роялті.

«Це виглядає як спроба зірвати юридичний процес. Вимоги щодо розірвання повністю безпідставні», — сказав представник Arm.

Обидві сторони рухаються до судового процесу, щоб вирішити претензії Arm щодо порушення контракту та зустрічний позов Qualcomm. Суперечка стосується придбання Qualcomm у 2021 році іншого ліцензіата Arm і начебто невиконання перегляду умов контракту. Qualcomm стверджує, що її чинна угода охоплює діяльність компанії, яку вона придбала. Це стартап із проєктування чипів Nuvia.

Розроблення мікропроцесорів Nuvia стало центральним для нових чипів для персональних комп’ютерів, які Qualcomm продає компаніям, таким як HP Inc. та Microsoft Corp. Процесори є ключовим елементом нової лінійки ноутбуків, орієнтованих на штучний інтелект, відомих як AI PC.

Нагадаємо, нещодавно Qualcomm оголосила про плани впровадити дизайн Nuvia під назвою Oryon у свої ширше використовувані чипи Snapdragon для смартфонів.

Arm стверджує, що цей крок є порушенням ліцензії Qualcomm, і вимагає, щоб компанія знищила всі розробки Nuvia, створені до придбання. Згідно з первісним позовом Arm, поданим до Окружного суду США в Делавері, вони не можуть бути передані Qualcomm без дозволу. Ліцензії Nuvia були скасовані у лютому 2023 року після того, як переговори не призвели до вирішення спору.

«Крок Arm щодо скасування архітектурної ліцензії Qualcomm виглядає як спроба отримати важелі впливу перед судовим засіданням 16 грудня. Наше припущення: позов Arm проти Qualcomm, ймовірно, закінчиться узгодженою ліцензією, яка надасть виробнику чипів права на кастомізацію архітектури Arm, але за вищими роялті, аніж платила Nuvia», — написали аналітики Bloomberg Intelligence Тамлін Басон і Кунжан Собхані.

Як і багато інших компаній у напівпровідниковій індустрії, Qualcomm покладається на набір інструкцій від Arm, яка створила значну частину основної технології для мобільних електронних пристроїв. Набір інструкцій — це базовий комп’ютерний код, який чипи використовують для запуску програмного забезпечення, такого як операційні системи.

Якщо Arm реалізує рішення про розірвання ліцензії, Qualcomm буде позбавлена можливості створювати власні розробки на основі набору інструкцій Arm. Вона ще зможе ліцензувати проєктні схеми Arm за окремими угодами щодо продуктів, але цей шлях призведе до значних затримок у роботі.

До конфлікту обидві компанії були тісними партнерами, які сприяли розвитку індустрії смартфонів. Однак зараз із новим керівництвом реалізують стратегії, які все більше роблять їх конкурентами.

Під керівництвом генерального директора Рене Хааса Arm перейшла до пропонування повних проєктних схем, які компанії можуть безпосередньо використовувати для виробництва.

Хаас вважає, що його компанія, яка все ще на 80% належить японській SoftBank Group Corp, повинна отримувати більше винагород за інженерну роботу. Цей підхід входить у конфлікт із бізнесом традиційних клієнтів Arm, таких як Qualcomm, які використовують технології Arm у своїх кінцевих розробках чипів.

Тим часом генеральний директор Qualcomm Крістіано Амон намагається зменшити залежність від проєктів Arm, надаючи перевагу власним розробкам, що потенційно робить Qualcomm менш прибутковим клієнтом для Arm. Також він розширює діяльність у нові сфери, зокрема у сферу обчислювальної техніки, де Arm теж активізує свої зусилля. Однак технології обох компаній залишаються взаємопов’язаними, і Qualcomm поки не готова до повного розриву з Arm.

Arm була придбана у 2016 році SoftBank. Частину компанії було продано під час публічної пропозиції у вересні минулого року. Японська компанія досі володіє понад 80% Arm.

В Arm є два типи клієнтів: компанії, які використовують її проєкти як основу для своїх чипів, і ті, хто створює власні напівпровідники й лише ліцензує набір інструкцій Arm.

Qualcomm не вперше стикається з ліцензійними суперечками. Велика частина прибутку компанії походить від продажу прав на власні технології — ключовий елемент мобільного бездротового зв’язку. Серед її клієнтів такі гіганти, як Samsung Electronics Co. та Apple Inc., — найбільші виробники смартфонів.

Читайте також на ProIT, що чипи Apple M5 можуть зʼявитися вже в наступному році.

Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!

Приєднатися до company logo
Продовжуючи, ти погоджуєшся з умовами Публічної оферти та Політикою конфіденційності.