Технологія штучного інтелекту зробила прорив у сфері променевої терапії раку. Завдяки точному розрахунку напрямку пучків терапевтичного випромінювання ШІ допомагає лікарям спрямовувати радіацію на ракові клітини, зберігаючи якомога більше здорових клітин. Про це повідомляє BBC.
Понад 10 років дослідники лікарні Адденбрук працювали над розробленням цієї новаторської програми ШІ. У співпраці з Microsoft вони навчали програму ШІ під назвою InnerEye за допомогою даних про попередніх пацієнтів.
Традиційно лікарі витрачають від 25 хвилин до 2 годин на визначення контурів кісток та органів на приблизно 100 перетинках сканів для кожного пацієнта. InnerEye прискорює цей процес, працюючи у 2,5 рази швидше.
Значення цієї технології стає очевидним, коли розглядається лікування чутливих областей, таких як рак передміхурової залози, голови та шиї. У цих випадках медичні працівники прагнуть уникнути пошкодження сусідніх органів (наприклад, сечового міхура або прямої кишки), що може призвести до проблем з утриманням сечі на все життя.
Доктор Радж Джена, провідний експерт лікарні Адденбрук, пояснює: «Це може стати настільки проблематичним, що життя пацієнта практично залежить від цього. Я знаю пацієнтів, у яких є мапи міст, які вони відвідують, щоб знати, де знаходяться туалети».
Співпраця між лікарнею Адденбрук і Microsoft призвела до створення революційної технології, яка значно прискорює процес діагностики, дає змогу лікарям раніше виявляти захворювання та забезпечує пацієнтам досить високі шанси на одужання.
Важливо зазначити, що програма ШІ призначена не для заміни клінічних радіологів, а для покращення їхніх можливостей. Хоча лікарі все ще переглядають і перевіряють контури, намальовані програмою ШІ, InnerEye демонструє високий рівень точності приблизно у 90% випадків.
Клініцисти затверджують роботу ШІ без будь-яких виправлень приблизно у двох третинах випадків. Настільки високий рівень точності навіть змусив деяких консультантів віддати перевагу роботі ШІ над роботою їхніх колег-людей.
Розробка цієї програми ШІ є важливою віхою в інвестиціях Національної служби охорони здоров’я Великої Британії (NHS) у проєкти ШІ. Лабораторія штучного інтелекту Національної служби охорони здоров’я виділила 500 тисяч фунтів стерлінгів лікарні Адденбрук для проведення необхідних перевірок безпеки й оцінки.
Інтеграція ШІ у променеву терапію раку, безсумнівно, змінює систему догляду за пацієнтами. Скорочуючи час, витрачений на контурну конструкцію, і підвищуючи точність планування лікування, ШІ дає змогу лікарям проводити більш точну й ефективнішу терапію. Пацієнти можуть отримати користь від мінімізації побічних ефектів і покращення якості життя під час і після лікування.
Раніше The Wall Street Journal повідомляв, що інструменти на основі ШІ вже використовують для визначення проблем із серцем, діабетичної ретинопатії, що призводить до сліпоти, і для раннього виявлення сепсису.