Минулого року діти, вчителі та батьки пройшли прискорений курс зі штучного інтелекту завдяки надзвичайно популярному чат-боту зі штучним інтелектом ChatGPT.
Деякі школи, як-от державні школи Нью-Йорка, різко відреагували на заборону цієї технології, а через кілька місяців скасували заборону. Тепер же школи почали досліджувати способи використання систем ШІ для навчання дітей важливим урокам критичного мислення.
Але діти у школах і повсякденному житті стикаються не лише з чат-ботами ШІ. Штучний інтелект стає все більш розповсюдженим: він рекомендує нам шоу на Netflix, допомагає Alexa відповідати на наші запитання, активує наші улюблені інтерактивні фільтри Snapchat і спосіб розблокування смартфона.
Розуміння основ роботи ШІ-систем стає базовою формою грамотності. Це має знати кожен, хто закінчує середню школу, каже Регіна Барзілай, професор Массачусетського технологічного інституту.
На початку нового навчального року MIT Technology Review дає шість важливих порад щодо того, як почати навчати свою дитину ШІ.
1. Не забувайте: ШІ вам не друг
Чат-боти створені саме для цього: для спілкування. Дружній розмовний тон, який ChatGPT використовує під час відповідей на запитання, може допомогти учням легко забути, що вони взаємодіють із системою ШІ, а не з довіреною особою. Це може змусити людей вірити тому, що говорять ці чат-боти, замість того, щоб ставитися до їхніх пропозицій скептично.
Хоча чат-боти дуже добре звучать як співчутлива людина, вони просто імітують людську мову з даних, зібраних з Інтернету, каже Хелен Кромптон, професор Університету Старого Домініону, яка спеціалізується на цифрових інноваціях в освіті.
«Нам потрібно нагадувати дітям, щоб вони не надавали таким системам, як ChatGPT, конфіденційну особисту інформацію, оскільки вся вона зберігається у великій базі даних», – каже експертка.
Якщо ваші дані потраплять у базу даних, видалити їх стає практично неможливо. Їх можуть використовувати технологічні компанії для заробітку більших грошей без вашої згоди або ними можуть заволодіти хакери.
2. Моделі ШІ не замінюють пошукові системи
Великі мовні моделі настільки хороші, наскільки хороші дані, на яких їх навчали. Це означає, що хоча чат-боти уміють впевнено відповідати на запитання за допомогою тексту, який може здатися правдоподібним, не вся інформація, яку вони пропонують, буде правильною чи надійною.
Відомо також, що мовні моделі ШІ представляють неправду як факти. І залежно від того, де ці дані були зібрані, вони можуть увічнити упередженість і потенційно шкідливі стереотипи. Студенти повинні ставитися до відповідей чат-ботів так само, як до будь-якої інформації, яку вони зустрічають в Інтернеті, – критично.
Хоча може виникнути спокуса покладатися на чат-ботів для відповідей на запити, вони не замінять Google чи інші пошукові системи, каже Девід Сміт, професор біологічної освіти в Університеті Шеффілд Халлам у Великій Британії, який готувався допомогти своїм студентам орієнтуватися у використанні ШІ у власному навчанні.
Студенти не повинні сприймати все, що говорять великі мовні моделі, як беззаперечний факт, каже він:
«Яку б відповідь вони вам не дали, вам доведеться її перевірити».
3. Вчителі можуть звинуватити вас у використанні штучного інтелекту, навіть якщо ви цього не робили
Одна з найбільших проблем для вчителів тепер, коли генеративний ШІ досяг мас, полягає у тому, щоб зрозуміти, коли учні використовували ШІ для написання своїх завдань, а коли ні.
Хоча багато компаній запустили продукти, які обіцяють визначити, чи текст написаний людиною, чи машиною, проблема полягає у тому, що інструменти виявлення тексту ШІ є досить ненадійними і їх дуже легко обдурити. Було багато випадків, коли вчителі припускали, що есе було створено ШІ, хоча насправді це не так.
Якщо вашу дитину неправомірно звинуватили у використанні штучного інтелекту під час виконання завдання, не бійтеся оскаржувати це рішення й запитувати, на основі яких даних воно було ухвалено. Можна вказувати на записи розмов окремих користувачів, які зберігає ChatGPT.
4. Системи рекомендацій розроблені, щоб захопити вас, і можуть показати вам погані речі
Важливо розуміти та пояснювати дітям, як працюють алгоритми рекомендацій, каже Теему Рус, професор інформатики з Університету Гельсінкі, який розробляє навчальну програму з ШІ для фінських шкіл.
Технічні компанії заробляють гроші, коли люди дивляться рекламу на їхніх платформах. Ось чому вони розробили потужні алгоритми ШІ, які рекомендують контент, наприклад відео на YouTube або TikTok, щоб люди захоплювалися та залишалися на платформі якомога довше.
Алгоритми відстежують і ретельно вимірюють, які відео люди дивляться, а потім рекомендують схожі відео. Наприклад, чим більше відео про котів ви дивитесь, тим більша ймовірність того, що алгоритм подумає, що ви захочете бачити більше відео про котів.
Ці сервіси мають тенденцію спрямовувати користувачів до шкідливого контенту, як-от дезінформації. Це пояснюється тим, що люди, як правило, зосереджуються на дивному контенті чи такому, що може шокувати. Наприклад, на дезінформації про здоров’я чи екстремальних політичних ідеологіях. Тому варто не вірити всьому, що ви бачите в Інтернеті. Також ви повинні ще раз перевірити інформацію з інших надійних джерел.
5. Пам’ятайте про безпечне та відповідальне використання ШІ
Генеративний ШІ не обмежується лише текстом: існує безліч безкоштовних застосунків і вебпрограм для deepfake, які можуть нанести чиєсь обличчя на тіло іншої людини за лічені секунди.
Хоча сучасних студентів, ймовірно, попереджали про небезпеку обміну інтимними зображеннями в Інтернеті, вони повинні з такою ж обережністю ставитися до завантаження облич друзів у шкідливі програми, зокрема тому, що це може мати юридичні наслідки. Наприклад, суди визнавали підлітків винними у розповсюдженні дитячої порнографії за надсилання відвертих матеріалів про інших підлітків або навіть про себе.
«Так само, як поширюються неприємні чутки, ви можете уявити, що відбувається, коли хтось починає поширювати фальшиве зображення», – каже експерт.
Варто розповідати дітям про те, як застосунки для редагування облич зі штучним інтелектом можуть зберігати завантажені зображення і вказувати на новини про зламані платформи.
6. Не пропустіть те, у чому насправді хороший ШІ
Однак не все так погано. Якщо використовувати ШІ з розумом, він може бути надзвичайно корисним інструментом.
Студенти, яким важко зрозуміти складну тему, можуть попросити ChatGPT розкласти її для них крок за кроком, або перефразувати її як реп, або взяти на себе образ вчителя-експерта з біології, щоб учні могли перевірити власні знання.
Крім того, він надзвичайно швидко складає детальні таблиці для порівняння відносних плюсів і мінусів певних коледжів, наприклад, які в іншому випадку потребували б години для дослідження.
Запитувати в чат-бота глосарії важких слів, відпрацьовувати історичні запитання перед вікториною чи допомагати учневі оцінити відповіді – це ще один корисний спосіб використання ШІ.
Раніше ми повідомляли, що OpenAI купує ігровий стартап Global Illumination для роботи над основними продуктами ChatGPT.
Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодну публікацію!