Популярність Ubuntu часто робить її вибором за замовчуванням для нових користувачів Linux.
Ubuntu була однією з перших операційних систем на базі Linux, а також дистрибутивів Linux, орієнтованих на звичайних користувачів настільних ПК. Вона надавала інтуїтивно зрозумілий GUI (графічний інтерфейс користувача), завдяки чому її було так само легко встановити й налаштувати.
Тим не менш, часи змінилися, і існує безліч дистрибутивів Linux, створених для ПК, які є стабільними, надійними, зручними для користувача та, у деяких випадках, мають більше функцій, ніж Ubuntu.
Екосистема Linux пропонує різні спеціалізовані дистрибутиви, кожен із яких розроблено з урахуванням особливого сценарію використання та філософії.
Варто витратити деякий час на вивчення, щоб знайти той варіант, який найкраще відповідає вашим потребам і вимогам. А щоб допомогти вам, наводимо огляд основних дистрибутивів Linux, які не є Ubuntu, від How to Geek.
Три альтернативи Ubuntu
Популярність Ubuntu пояснюється великою базою користувачів, великою кількістю навчальних посібників і доступністю програмного забезпечення. Як частина проєкту Ubuntu кожна версія зберігає базу Ubuntu, але використовує інше робоче середовище.
Сама Ubuntu використовує налаштовану версію робочого середовища GNOME, яку іноді критикують за громіздкість та обмеження. Тому якщо вам потрібна легка система, Xubuntu із Xfce ідеально підійде.
Водночас Kubuntu на базі KDE Plasma призначена для досвідчених користувачів, які цінують налаштування. Для балансу легкості та сучасної естетики чудовим варіантом є Lubuntu із LXQt.
Pop!_OS: готова підтримка NVIDIA
Pop!_OS створено в лабораторіях System76 – компанії, яка займається розробленням обладнання Linux із відкритим кодом. Як наслідок, Pop!_OS має одну з найкращих стандартних підтримок апаратного забезпечення. Наприклад, попередньо встановлені драйвери NVIDIA.
Pop!_OS базується на Ubuntu і працює під керуванням GNOME, але чистішої та більш оптимізованої.
Дистрибутив позиціонується як ОС для робочих станцій та орієнтований на працюючих професіоналів, дослідників і навіть геймерів. Він сумісний із широким вибором програм, які можна зручно завантажити за допомогою Pop!_Shop.
Серед інших важливих функцій – опція автоматичного розміщення плиток, надшвидкий засіб запуску програм (для цього необхідно натиснути клавішу Windows і ввести назву програми), інтуїтивно зрозуміла навігація жестами тощо.
Linux Mint: для нових користувачів Linux із Windows
Linux Mint є найбільш рекомендованим дистрибутивом для користувачів Windows 7 або XP. Він також заснований на Ubuntu, з можливістю вибору між робочими середовищами Cinnamon і MATE.
З обома з них ви отримаєте користувальницький досвід, схожий на Microsoft Windows, що може допомогти новачкам легше переходити на Linux.
Фактично, дистрибутив розроблено з урахуванням нових уподобань користувачів Linux. Він пропонує безліч програм із графічним інтерфейсом користувача.
У Linux Mint також є інтуїтивно зрозуміла програма налаштувань, яка дещо схожа на панель керування Windows. Програма Software Manager пропонує простий інтуїтивно зрозумілий інтерфейс для пошуку, встановлення й оновлення програм у вашій системі.
Дистрибутив достатньо легкий, що забезпечує більш плавну роботу на менш потужному і старішому обладнанні. Це одна з найкращих ОС, яка вдихне життя у ваш старий ноутбук.
Є багато ресурсів, форумів, посібників, а також привітна спільнота, яка допоможе новачкам вивчити основи й плавно перейти на Linux.
Manjaro: надійні та передові функції
Manjaro відомий тим, що зробив Arch Linux доступним. Traditional Arch пропонує безкоштовний досвід, надаючи вам максимальний рівень свободи (і відповідальності), що робить його популярним серед ветеранів Linux.
Однак Manjaro, додавши безліч інтуїтивно зрозумілих програм із графічним інтерфейсом, як-от Pamac для встановлення пакетів і Manjaro Hardware Detection для встановлення необхідних драйверів, зробив процес набагато зручнішим для початківців.
Arch розроблено для отримання нових версій програмного забезпечення, щойно вони стануть доступними, що може вплинути на стабільність системи. Однак Manjaro перевіряє ці оновлення, щоб переконатися, що ви отримаєте найновіші матеріали лише після того, як їх буде підтверджено як стабільні.
Дистрибутив також підтримує кілька робочих середовищ, зокрема GNOME, KDE Plasma та Xfce.
Garuda Linux: найкращий дистрибутив Linux для геймерів
Garuda Linux виділяється як дистрибутив на основі Arch, призначений для геймерів і досвідчених користувачів. Його фірмове видання Garuda Dragonized Gaming Edition містить динамічний робочий стіл KDE Plasma із неоновою естетикою, хиткими вікнами та робочим процесом, що нагадує macOS, обслуговуючи тих, хто цінує стиль і зміст.
Щоб допомогти користувачам розпочати роботу, дистрибутив пропонує застосунок Garuda Welcome, з якого можна швидко запустити корисне програмне забезпечення на основі графічного інтерфейсу користувача, щоб максимально використати систему.
Однією з таких програм є Garuda Gamer, яка дає змогу швидко завантажувати спеціальні ігрові інструменти, емулятори, програми запуску й навіть безкоштовні ігри з відкритим кодом. Також є помічник Garuda, який допомагає з обслуговуванням системи.
Garuda Linux надає найновіші оновлення програмного забезпечення, які іноді можуть спричинити проблеми зі стабільністю.
На щастя, ОС також пропонує чудову реалізацію інструменту Snapper для регулярного (перед кожним оновленням) резервного копіювання вашої системи. Якщо щось піде не так або зламається після оновлення, ви можете легко повернутися до попереднього стану за допомогою меню GRUB.
Fedora: вибір розробників
Fedora спонсорується Red Hat і базується на Red Hat Enterprise Linux (RHEL) – комерційному дистрибутиві Linux із відкритим кодом для корпоративного використання. Він слугує базою для тестування функцій, які з часом можуть опинитися у RHEL.
Це робить Fedora ідеальним дистрибутивом для розробників, системних адміністраторів або ентузіастів Linux, які хочуть мати останні збірки професійного програмного забезпечення із відкритим кодом.
Дистрибутив дотримується піврічного циклу випуску, де нові оновлення можуть похвалитися найновішим програмним забезпеченням.
Однією з видатних особливостей Fedora є реалізація Linux із покращеною безпекою (SELinux), яка забезпечує суворі механізми контролю доступу. Він також має переваги від живої спільноти та великої документації, що полегшує пошук допомоги й ресурсів.
Стосовно взаємодії з користувачем, то Fedora за замовчуванням поставляється з vanilla GNOME, надаючи доступ до всього програмного забезпечення GNOME GUI для керування системою.
Існують різні версії Fedora з різними робочими середовищами. Наприклад, KDE Plasma, Xfce, Cinnamon, MATE, i3, LXQt, LXDE, Budgie тощо.
Нещодавно ми повідомляли, що Microsoft переносить команду Linux sudo на Windows Server.
Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!