ProIT: медіа для профі в IT
6 хв

Внутрішній фронт: як ІТ-ринок України бореться за виживання та чому не варто очікувати зростання зарплат найближчими роками

author avatar Олеся Остафієва
Головний редактор ProIT

Український ІТ-ринок тривалий час залишався одним із драйверів економіки країни, демонструючи стабільне зростання навіть у кризові періоди. Проте сьогодні він зіткнувся з помітною стагнацією і зниженням рівня зарплат. Український ІТ-експорт у січні 2025 року становив $489 мільйонів, що на 3,7%, або $19 мільйонів, менше, ніж у січні минулого року. Це найгірший показник від початку повномасштабного вторгнення.

ІТ в Україні зараз переживає серйозні виклики. Повномасштабна війна, економічна нестабільність, світові тенденції та скорочення іноземних контрактів призвели до стагнації галузі.

Редакція ProIT розбиралася, що саме найбільше гальмує український ІТ-ринок.

Круте піке чи тимчасова турбулентність?

За даними аналітиків, найдинамічніше український технологічний ринок розвивався у 2017–2019 роках, коли середньорічний приріст сягав 14,7%. Утім, пандемія COVID-19 загальмувала темпи: у 2020 році кількість компаній зросла лише на 4,6%, у 2021-му — ще на 4,6%.

Найбільше падіння за 10 років зафіксували після початку повномасштабного вторгнення рф: за 2022 рік кількість IT-компаній скоротилася на 25,7%. Водночас уже у 2023-му вона зросла на 21,25%. Торік кількість IT-компаній залишилася на відносно тому ж рівні, зрісши лише на 0,4%, однак показник ще не сягнув кількості IT-компаній у 2019-му і 2021 роках.

Згідно з дослідженням «Соціополіс», 47,6% експертів відзначають загальну стагнацію ІТ-ринку в Україні, що виявляється у скороченні замовлень, заморожуванні проєктів і зменшенні їхніх бюджетів. Основною причиною є війна, яка підвищує ризики для клієнтів. Також 28,6% респондентів вказують на зменшення попиту на ІТ-фахівців, а 14,3% — на заморожування зарплат. Песимістично налаштовані 36,4% експертів прогнозують подальше зниження зарплат.

Експорт ІТ-послуг з України активно зростав із 2013 року, вперше перевищивши позначку у $5 мільярдів у 2020 році, а у 2021 році — $6,8 мільярда. За підсумками 2022 року він сягнув рекордних $7,3 мільярда.

За підсумками 2024 року український експорт IT-послуг приніс $6,45 мільярда, що на 4,2% менше, ніж роком раніше. Про це свідчать дані Національного банку. Таким чином, зафіксоване падіння другий рік поспіль: у 2023 році експорт послуг українських айтівців уже знизився на 8,5%.

Є і виключення. До прикладу, за минулий рік EPAM отримав $4,72 мільярда виручки, тобто на 0,8% більше, ніж у 2023 році. До історичного рекорду 2022 року (тоді виручка становила $4,82 мільярда) не вистачило $100 мільйонів.

Військові реалії

Основною причиною поточної ситуації залишається війна та воєнний стан, які спричиняють високі ризики та невизначеність для клієнтів українських IT-компаній. Через це іноземні партнери скорочують співпрацю або зменшують бюджети, що безпосередньо впливає на фінансовий стан українського IT-сектору.

«Закордонні стейкхолдери не хочуть інвестувати в українські компанії», — зазначають експерти.

Попри всі зусилля українських компаній з адаптації (забезпечення безперебійного зв’язку, релокація команд тощо), частина клієнтів не готова повертатися в умовах нестабільності.

Степан Веселовський, СЕО Львівського ІТ Кластера, посилається на дослідження IT Research Ukraine, відповідно до якого 58% IT-компаній під час великої війни стикалися з випадками розірвання контрактів. 17% респондентів із цих компаній оцінюють частку недоотриманого доходу у розмірі 21–30%, а 24% опитаних заявляють про втрату понад 41% доходу.

Перше, на що вказують експерти, — це втрата клієнтів сервісними компаніями через війну. Український ІТ-ринок традиційно орієнтований на аутсорсинг, де значну частку займають сервісні компанії, що надають послуги клієнтам із США і Європи. Війна створила низку ризиків, які змусили частину іноземних замовників відмовитися від співпраці або скоротити обсяги контрактів.

Після того, як клієнти зрозуміли, що війна — це надовго, вони перейшли від підтримки українців до захисту власних інтересів, тому запитують у керівництва компаній, як їхні співробітники зможуть забезпечити стабільну роботу. Зараз є низка внутрішніх і зовнішніх факторів, які системно впливають на український ринок ІТ, що завжди був орієнтований на експорт.

У чому ж причини?

Побоювання щодо стабільності роботи

Замовники хвилюються, що через ракетні удари, відключення електроенергії чи мобілізацію головних співробітників команди розробників не зможуть вчасно виконати свої зобов’язання.

У середині 2024 року міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров повідомив, що всього у сфері IT працює понад 300 тисяч співробітників. З них заброньовано тільки 1,5%, що критично мало для індустрії. Зокрема, це пов’язано з тим, що, на відміну від інших галузей, більшість працівників в IT оформлені не за трудовим договором у штаті компанії, а є ФОПами, щодо яких чинні механізми бронювання є неефективними.

Неможливість забезпечити роботу в офісі

Після завершення пандемії COVID-19 віддалений формат роботи перестав бути базовим і багато компаній почали запроваджувати повернення працівників до офісного формату. Зараз більшість світових ІТ-компаній вимагають від працівників проводити робочий час в офісі. Такі ж вимоги іноземні замовники висувають і до фахівців в Україні.

«Проте ми не можемо забезпечити присутність в офісі через низку обмежень, повʼязаних із війною: релоковані співробітники перебувають у різних місцях, у країні триває активна мобілізація. Тобто забезпечити повну присутність працівників в офісі для компаній, які працюють в Україні, є складним завданням», — пояснив представник ІТ-компанії.

Закриті кордони

В аутсорсинговому бізнесі дуже важлива жива робота із клієнтами. Тому неможливість виїжджати з країни прямо впливає на залучення нових клієнтів та утримання наявних.

Ще у 2023 році в інтервʼю ProIT Влад Воскресенський зазначав, що майже відразу заборона на виїзд почала впливати на бізнес, оскільки немає змоги зустрічатися з клієнтами та збирати команду разом.

«Важко провести стратегічне планування, коли людей не можна зібрати в одній кімнаті й протримати їх там день-два. Фізично ми не можемо ключових людей з України вивезти хоча б на 2–3 дні. Я вважаю, що це проблема для всієї української економіки, і вона буде наростати», — наголошував експерт.

Відтоді ситуація значна погіршилася: відсутність можливості особистих зустрічей із клієнтами понад 3 роки призводить до втрати цих клієнтів.

Глобальні тенденції у технологічній індустрії

Світовий технологічний сектор також переживає непростий період. Після активного найму у 2020–2021 роках техгіганти, такі як Google, Meta, Amazon, Microsoft та інші, почали масштабно скорочувати персонал.

Основні причини — перенасичення ринку, коли після стрімкого зростання попиту на технологічні рішення під час пандемії спостерігаються зменшення темпів розвитку й економічна нестабільність, коли інфляція, зростання витрат на енергоресурси та загальна невизначеність змушують компанії оптимізувати бюджети.

Загальний тренд на скорочення ІТ-фахівців

Хвиля звільнень у галузі технологій триває. Торік скоротили понад 150 тисяч робочих місць у 549 компаніях, за даними незалежного трекера звільнень Layoffs.fyi. Загалом, згідно з даними трекера, із 2022 року було звільнено понад 605 тисяч працівників.

Цього року більше ніж 22 тисячі працівників стали жертвами скорочення в технологічній галузі. Тільки нещодавно стало відомо, що підрозділ цифрової промисловості Siemens скоротить майже 5600 робочих місць до кінця 2027 фінансового року, 2600 із них — у Німеччині.

Ці скорочення створюють додатковий тиск на український ринок. Умовно кажучи, іноземні клієнти, які раніше віддавали частину роботи на аутсорсинг, тепер перерозподіляють її серед скороченого, але досвідченого внутрішнього персоналу.

Тиск дешевого індійського аутсорсингу

Індійські аутсорсингові фірми, в яких працюють понад 5 мільйонів програмістів, настільки зацікавлені в талантах, що беруть спеціалістів із суміжних галузей і навчають людей за допомогою внутрішніх тренінгів із кодування. Зараз навіть у невеликих індійських поселеннях є компанії, де навчають собі спеціалістів і відразу забезпечують їх роботою.

Навіть початківців високо цінують у секторі, який створює програмні системи для глобальних клієнтів, таких як банки з Волл-стріт, технологічні титани Кремнієвої долини, найбільші світові авіакомпанії та ритейлери. Це при тому, що з 2021 року індійські ІТ-аутсорсингові компанії знизили свій кост утричі, зробивши багато компаній у світі неконкурентними.

Зарплати пішли на спад?

Усі ці фактори зробили свою справу, і в Україні вперше за багато років почали фіксувати зменшення зарплат і значну різницю між вакансіями та кількістю резюме на ринку.

Згідно з результатами експертного опитування щодо змін заробітних плат в IT-секторі, проведеного компанією «Соціополіс» у березні 2025 року, через зменшення обсягів замовлень, обережність інвесторів і призупинення багатьох проєктів 68,2% експертів вважають, що в найближчі роки зарплати залишаться без змін або навіть знизяться. Водночас лише 9,1% опитаних допускають їхнє незначне зростання.

Ярина Возняк, керівниця департаменту досліджень Львівського IT кластера, зазначила, що за час повномасштабного вторгнення український ринок праці в IT став ринком працедавця.

«77% опитаних фахівців Львівським ІТ кластером вважають, що на зростання зарплатної медіани у 2025 році не варто сподіватися. Ця ситуація на ринку зберігається з кінця 2022 року, коли падіння обсягу експортних замовлень підштовхнуло компанії ухвалювати важкі рішення про заморожування перегляду винагород», — пояснила фахівчиня.

Деякі експерти розповіли про заморожування заробітних плат у їхніх компаніях, яке діє від початку повномасштабної війни.

«У нас по компанії за останні 3 роки не було перегляду зарплати, а деяким співробітникам її зменшили до середньої ринкової», — зазначили вони.

Згідно з висновками експертного опитування «Соціополіс», 54,5% фахівців вважають, що суттєве зниження рівня оплати праці IT-спеціалістів в Україні триватиме щонайменше до завершення війни та дії воєнного стану, а в окремих випадках — навіть довше. Вони також прогнозують, що тенденція до зменшення оплати праці збережеться від 1 до 3 років після завершення активних бойових дій або навіть довше.

Водночас більшість опитаних експертів на запитання про основні фактори, які могли б сприяти зростанню заробітної плати в ІТ-сфері України в найближчій перспективі, зазначили, що зараз про такі фактори у країні не йдеться.

«Поки триває війна, перспектив зростання немає», — переконані фахівці.

Проте, попри сьогоднішнє зниження зарплат, після закінчення війни й повернення українських фахівців до офісів компаній переважна більшість експертів очікує вирівнювання зарплат до довоєнного рівня.

Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!

Приєднатися до company logo
Продовжуючи, ти погоджуєшся з умовами Публічної оферти та Політикою конфіденційності.