Чорна п’ятниця — неймовірно напружений час для шахраїв, які завжди прагнуть заробити гроші. HowToGeek описує 7 найпоширеніших видів шахрайства у період шалених знижок і попереджає, як не стати їхньою жертвою.
1. Шахрайство з перевіркою облікового запису
Шахрайство з підтвердженням облікового запису є досить поширеним явищем. Зазвичай шахрай надсилає вам повідомлення, у якому стверджується, що була підозріла спроба входу в якийсь із ваших облікових записів. У повідомленні також буде запропоновано ввійти та підтвердити свою особу, подібно до попередження безпеки, яке ви отримаєте від справжньої компанії.
Будьте дуже обережні з такими шахрайствами, які дуже поширені під час хаосу Чорної п’ятниці. Шахраї люблять створювати відчуття терміновості, намагаючись змусити вас діяти через страх або занепокоєння, перш ніж ви зупинитеся, щоб подумати про речі або дослідити законність повідомлення.
На ці шахрайства легко потрапити, оскільки на перший погляд вони часто здаються справжніми, але будьте дуже обережні, особливо якщо вас просять натиснути на посилання і ввести особисту інформацію.
2. Помилкові сповіщення про доставку
Під час Чорної п’ятниці люди замовляють різноманітні речі в Інтернеті, тому це шахрайство надзвичайно популярно в цей час. Зрештою, коли ви вже очікуєте на доставку, то навряд чи поставите під сумнів цей тип шахрайства. У цьому шахрайському сповіщенні про доставку користувачі отримують повідомлення про вхідну доставку електронною поштою, текстовим повідомленням або спливаючим повідомленням.
Зазвичай повідомлення надходить від відправника, який виглядає легітимним, але зазвичай воно містить підозріле посилання, за яким ви можете відстежити ваше передбачуване відправлення. Натомість він переведе вас на підроблений домен вебсайту чи щось подібне.
Щоб боротися з цим шахрайством, також знайте, що ви купили, у кого та навіть хто відправляє ваші покупки, якщо це можливо. Якщо отримуєте повідомлення, яке надійшло не від жодного з цих людей, є дуже висока ймовірність того, що це шахрайство.
3. Шахрайство із платіжними помилками
Нам усім виставляють рахунки за речі, які ми купуємо в Чорну п’ятницю, тому дуже легко попастися на шахрайство. Це дуже схоже на шахрайство із фальшивою доставкою, оскільки в ньому шахрай видає себе за законний бізнес та надсилає вам якесь повідомлення про те, що ваша покупка не пройшла.
Зловмисник намагається використати ваш страх втратити, ваше занепокоєння, що річ, яку ви не могли дочекатися, ніколи не прийде, тому що вашу картку відхилено або щось подібне.
Ці шахраї завжди намагатимуться налякати вас, змушуючи діяти негайно, щоб не сталося чогось жахливого. Шахрайство часто містить номери телефонів, за якими потрібно зателефонувати, або посилання, на які потрібно натиснути.
Як і раніше, ваш найкращий захист тут — знати, що ви придбали, у кого ви це придбали та як ви це придбали. Перш ніж злякатися, ще раз перевірте все на офіційних вебсайтах і у своєму банку. Вони скажуть вам, якщо покупка справді не пройшла.
4. Шахрайство із подарунковими картками
Ми всі любимо отримувати безкоштовні речі, тому шахраї намагаються зловити чесних громадян за допомогою шахрайства із подарунковими картками.
Як завжди, мета полягає в тому, щоб обманом змусити вас надати інформацію, яку ви не повинні надавати. Зазвичай це шахрайство передбачає отримання повідомлення чи електронної пошти або навіть начебто законного допису в соціальних мережах, у якому людям пропонують безкоштовні подарункові картки.
Вам часто відкриватиметься URL-адреса, яка переведе вас на підроблений вебсайт із запитом надати вашу інформацію, щоб ви могли отримати свою винагороду. Щоб захистити себе, просто пам’ятайте про реальність світу, у якому ми живемо: більшість компаній не хочуть надавати вам речі безкоштовно, і якщо це здається занадто гарним, щоб бути правдою, це, ймовірно, шахрайство.
Крім того, якби ви збиралися отримати подарункову картку безкоштовно, вам, ймовірно, не потрібно було б пропонувати щось на зразок банківської інформації.
5. Фальшиві благодійні організації
Шахраї часто видають себе за благодійну організацію, діяльність якої спрямована на допомогу людям. Вони створюють фальшиві вебсайти, які виглядають дуже схожими на справжні, додаючи легітимності своїй роботі.
Найкращий спосіб захистити себе від цього шахрайства — дослідити будь-яку ймовірну благодійну організацію, яка просить пожертвувати гроші. Навіть якщо шахрай має вебсайт, неважко визначити, наскільки легітимною є організація, з інших джерел.
6. Підроблені купони або ваучери
Шахрайство з фальшивими купонами та ваучерами дуже схоже на шахрайство із підробними подарунковими картками, оскільки ідея полягає в тому, щоб заманити вас безкоштовними речами. У цьому шахрайстві зловмисник надсилає посилання електронною поштою, SMS або в соціальних мережах, яке нібито веде на вебсайти, що нібито пропонують безкоштовні ваучери та купони.
Як і в більшості інших видів шахрайства, кінцева мета полягає в тому, щоб змусити вас ввести особисту інформацію, включаючи номер телефону, адресу електронної пошти, ваші паролі та банківську інформацію. Шахрай може продати ці дані іншим або використати їх, щоб спробувати зламати інші ваші облікові записи.
Подібно до шахрайства із подарунковими картками, ви повинні остерігатися безкоштовних пропозицій, особливо коли вам потрібно натиснути на якесь підозріле посилання і ввести свою інформацію, щоб отримати до них доступ. Навіть якщо вам справді подобається ідея отримати купон, просто вважайте, що ризикувати не варто.
7. Шахрайство з підробкою вебсайтів
Шахрайство зі спуфінгом на вебсайті, ймовірно, одне з найстрашніших, оскільки його дуже важко виявити. У цьому типі шахрайства зловмисник створює підроблений сайт, який виглядає ідентично справжньому. Наприклад, хакери можуть створити підроблений eBay або Amazon, який виглядає так само, як справжній вебсайт.
Люди, які не усвідомлюють, що перебувають на підробленому вебсайті, ведуть свої справи як зазвичай, вводячи інформацію про банк, електронну адресу чи номер телефону, коли намагаються щось купити. Природно, ця інформація надходить безпосередньо до шахрая.
Щоб уникнути цього шахрайства, зверніть особливу увагу на URL-адреси торгових сайтів, які відвідуєте, оскільки підроблений вебсайт часто містить деякі дивацтва в URL-адресі, яких бракує на законному вебсайті. Підроблені вебсайти також іноді можуть містити дрібні елементи, наприклад графіку і шрифти, які не відповідають справжньому вебсайту.
На жаль, під час Чорної п’ятниці та й протягом цілого року існує маса видів шахрайства. Навіть цей список не охоплює всіх загроз, із якими ви можете зіткнутися. Ви повинні бути пильними весь час і не дозволяти святковому хвилюванню засліпити вас.
Читайте також на нашому сайті про топ-10 ігор, у які можна пограти вже зараз.
Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!