Науковці створюють систему штучного інтелекту, яка одного дня може дозволити людям розуміти мови, якими між собою спілкуються тварини. Про це повідомляє Axios.
Неурядова організація Earth Species Project представила модель штучного інтелекту NatureLM, здатну декодувати комунікацію тварин. Технологія може не лише розкрити таємниці поведінки тварин, а й змінити підхід до їхніх прав.
NatureLM уже вміє:
- Ідентифікувати вид тварини, яка «говорить».
- Визначати вік тварини та її стан. Наприклад, сигнал тривоги чи гри.
- Розпізнавати комунікаційні моделі навіть у видів, із якими раніше не взаємодіяла.
Модель тренувалася на даних, що включають людську мову, звуки природи й інші типи інформації, щоб відкрити людям можливість краще зрозуміти природний світ.
Роль ШІ в екології
NatureLM є частиною ширшої ініціативи використання ШІ для вирішення екологічних проблем. Наприклад, Microsoft нещодавно представила систему SPARROW, яка вимірює біорізноманіття у віддалених регіонах за допомогою сонячних сенсорів та акустичних моніторів.
Кеті Закаріан, генеральна директорка Earth Species Project, підкреслила:
«Ми віримо, що ШІ дозволить розшифрувати комунікацію тварин, відновлюючи зв’язок між людьми та природою. Це особливо важливо у часи кризи біорізноманіття».
Виклики у розшифруванні мов тварин
На відміну від перекладу між людськими мовами, переклад тваринної комунікації потребує розшифрування невідомих мов. Однак дослідники вже дізналися, що:
- Птахи використовують різні звуки для співу чи сигналів тривоги.
- Собаки прерій мають складну систему «іменників» та «прикметників» для опису хижаків.
Штучний інтелект, як-от NatureLM і SPARROW, відіграє ключову роль у боротьбі із кліматичними змінами та втратою середовищ існування. Водночас зростання енергоспоживання ШІ створює виклики для досягнення вуглецевої нейтральності.
«Енергетична потреба ШІ — це виклик, який уся галузь має вирішити разом з іншими етичними питаннями відповідального використання», — зазначила Закаріан.
Раніше ми повідомляли, що за перші 8 місяців 2024 року чотири гіганти техіндустрії Microsoft (MSFT), Meta (META), Google (GOOGL) та Amazon (AMZN) сукупно витратили приблизно $125 мільярдів на інвестиції (CapEx) та операційні витрати, пов’язані зі штучним інтелектом. На що витратять мільярди Big Tech і провідні ШІ-компанії у 2025 році?
Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!