ProIT: медіа для профі в IT
5 хв

«Сірі яблука»: що криється за привабливим цінником популярних мереж

author avatar Ірина Соколовська

Ввівши у пошукове вікно «iPhone 16 купити», користувач отримає список пропозицій. Перше, що впадає у вічі: ціна в одних продавців значно привабливіша, ніж в інших. Однак часто споживачі не підозрюють, що за спокусливою ціновою політикою можуть критися неприємні несподіванки.

2017 рік. Купую перший iPhone у популярній ритейл-мережі. Наступного дня беру його в універ, хочу зробити фото конспектів і з’ясовую, що на моєму телефоні неможливо вимкнути звук затвору камери.

Я тримаю в руках iPhone серії, розробленої для корейського ринку, де за законодавством звук затвору фототехніки обов’язковий. У магазині, де я купувала iPhone, цю особливість за несправність не розглядають і міняти екземпляр не погоджуються.

2024 рік. Після довгих вагань між Asus ZenBook і Macbook Air обираю Macbook. Знаходжу інтернет-майданчик, де ціна за ноутбук нижча на кілька тисяч порівняно із пропозиціями інших продавців. Пишу в чат підтримки, уточнюю, чи опис моделі правильний. Перевіряю відгуки: переважають позитивні.

Оплачую ноутбук при отриманні, візуально оглядаю, а вже вдома помічаю, що 512 gb... виявляються 256 gb. Менеджери магазину свою провину заперечують і ані поміняти товар на відповідний опису, ані повертати кошти не збираються.

Що об’єднує ці випадки, окрім моєї неуважності? В обох із них продавці надавали лише товарні чеки.

Ритейл-мережі, які продають товари без фіскальних чеків, мають привабливу цінову політику, бо обходять сплату податків. А ще — такі ритейл-мережі несуть обмежену відповідальність за товар і не несуть взагалі. Захистити права споживача, який придбав товар у такій мережі, складно.

Юрист Артур Мартиросян наголошує: фіскальний чек — це єдиний документ, який пов’язує покупця із продавцем:

«Без фіскального чека нема шансів довести, що ви придбали товар саме в цій мережі. Продавець не несе жодної відповідальності».

Невідповідність товару опису, приховані несправності, гарантій термін тривалістю 1 місяць (на противагу 12 місяцям в офіційного дистриб’ютора) — усі ці ризики несе покупець, обираючи «сірий» товар.

Допис у Threads показав, що історій, схожих на мої, багато: користувачі так само купували техніку у пристойних, на перший погляд, магазинах й отримували неприємні несподіванки.

Увагу до проблеми «сірих яблук» на ринку України привернув CEO Comfy Ігор Хижняк.

У дописі чоловік поділився досвідом покупок iPhone у трьох популярних ритейл-мережах. У жодній із них не надали фіскального чека. Зате в одній із мереж погодилися прийняти оплату криптовалютою. Нагадаємо, криптовалюта не має визначеного правового статусу в Україні, її оподаткування також не визначено за законом.

Окрім несплати ПДВ (на це вказує відсутність фіскального чека), такі ритейл-мережі уникають митних платежів, податку на прибуток, ЄСВ тощо.

Найбільше в цій історії вражає відвертість: техніка, ввезена в Україну без сплати мита, яка виписується на споживача без фіскального чека, продається в магазинах у центрі міст чи великих ТРЦ.

Артур Мартиросян пояснює:

«Здебільшого такі ритейл-мережі працюють як ФОПи на спрощеній системі оподаткування, що не передбачає звітності. Тобто ФОП нікому не пояснює, де він взяв той чи інший товар. Саме це і дає змогу вільно продавати контрабанду».

iPhone «на верблюдах»

За підрахунками ритейлерів, нелегально в Україні продається 72% всіх iPhone. Більшість із гаджетів на суму 31 мільярд гривень (це приблизно 716 тисяч iPhone 16 із базовою «начинкою») буде продано без сплати ПДВ у торговельних мережах, оформлених на нескінченну серію ФОПів. Як наслідок — лише ПДВ держава недоотримає на суму 6,4 мільярда гривень.

Ця проблема — традиційна для України. На що вказує бодай новина від 2021 року про викриття торговельної мережі «Ябко» на несплаті податків.

Втім, систематичною боротьба з нелегальною технікою не стала. Дані Американської торговельної палати свідчать, що частка «сірих» iPhone на ринку України від 2021 року лише зростала.

А ось вже свіжа інформація від БЕБ, зусиллями якої вдалося відшкодувати 10 мільйонів гривень несплачених податків продавцем техніки Apple. Загалом за 2024 рік ДПС виписала продавцям штрафів на суму 400 мільйонів гривень. Це приблизно 0,06% від недоотриманих 6,4 мільярда.

Ми порівняли ціни на iPhone 16 128 GB у ліцензованих і неліцензованих точках продажу. Ціна у других приблизно на 5 тисяч гривень нижча, ніж в офіційних дистриб’юторів. Іноді покупці свідомо йдуть на ризики, щоб зекономити. Однак здебільшого просто не чекають підступу й не розуміють відмінності.

Недоотримання 6,4 мільярда гривень для країни, яка воює, вже звучить загрозливо і загрожує щонайменше підвищенням податків.

Способів, щоб ввезти техніку в Україну в обхід митних платежів, не бракує. Один із найпопулярніших, відомий в народі як «на верблюда» — за посередництвом маршрутних рейсів.

Перевізник роздає кожному пасажиру по гаджету, а після проходження митниці збирає назад. Згідно з Митним кодексом, серед іншого, звільняються від оподаткування особисті ПК та мобільні телефони у кількості не більше 2 штук.

«Дуже великі обсяги завозять «на норму» або по «сірих» схемах: декларується або менший обсяг, або дешевший варіант», — каже Артур Мартиросян.

Прикметно, що у коментарі для Forbes ексголова Держмитслужби Максим Нефьодов назвав паралельний імпорт (чим по суті і є ввезення техніки «на норму»), правильною річчю, що дає змогу протидіяти монополізації ринку. Це був би цікавий погляд, якби не означав ухилення від сплати податків.

Де шукати «білі яблука»

Знайти сертифікованого реселера у вашому місті можна на офіційному сайті Apple. Зокрема, офіційна продукція компанії представлена у монобрендових магазинах iSpace, а також у низці торговельних мереж: Comfy, Allo, Rozetka, Цитрус, Фокстрот, КТС, Vodafone, ITbox, Brain, Moyo, Eldorado, Київстар, Епіцентр.

Контрабандні iPhone від легальних відрізняються за низкою ознак:

  • всі iPhone, ввезені офіційно, містять у комплекті гарантійний талон Asbis;
  • на зворотній стороні комерційної упаковки поверх поліетиленової плівки є наліпка з описом та додатковою інформацією щодо продукту українською мовою;
  • код офіційно ввезеного на територію України товару (Part No.) повинен містити закінчення UA.
Зразок гарантійного талона. Джерело: gadgets.ua

На нелегальне походження ноутбука чи комп’ютера Apple вказує спосіб гравіювання клавіатури. На таких гаджетах латинські букви розміщені по центру клавіш, тоді як в офіційних екземплярах — по діагоналі.

Нанесення гравіювання на клавіатурі комп’ютерів і ноутбуків Apple. Джерело: gadgets.ua

Крім того, шнур живлення, що постачається у комплекті з офіційно ввезеними товарами, має європейську вилку. Натомість продавці контрабандних товарів пропонують додатковий перехідник для неєвропейської вилки. Він надається окремо від комерційної упаковки.

Комплектація комп’ютерів і ноутбуків Apple. Джерело: gadgets.ua

Дізнатися докладніше можна у цій інструкції. Вона не нова, але актуальна.

Читайте також на ProIT: Apple додала моделі MacBook та iPad до списку вінтажних, а iPod — до застарілих.

Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!

Приєднатися до company logo
Продовжуючи, ти погоджуєшся з умовами Публічної оферти та Політикою конфіденційності.