Поява ChatGPT стала точкою відліку у грі на вибування: компанії поспішають автоматизувати рутину й позбутися робітників, функції яких можна делегувати штучному інтелекту. Наприклад, наприкінці 2023 року компанія Duolingo саме з цієї причини скоротила близько 10% штату.
Хоча в основному це були підрядники, які працювали за контрактом, цей випадок не вселяє оптимізму. Тепер Duolingo використовує ШІ для підготовки матеріалів уроків, які раніше складали люди.
Кейс відомої платформи для вивчення мов – точно не єдиний. Про плани зменшити штат також заявили в Google Assistant – тут планують замінити генеративним ШІ кілька сотень працівників. А в Amazon вже скоротили робітників підрозділу, що займається голосовим помічником Alexa, оскільки планують сконцентруватися на ШІ-інструментах.
Якщо у великих компаніях подібні звільнення часто супроводжуються публічними поясненнями, то невеликі бізнеси скорочують штат тихо, і пов’язати такі випадки із впливом ШІ не завжди вдається.
Яким професіям загрожує ШІ?
Компанії по всьому світу приваблює потенційна економія, яку приносить використання генеративного ШІ, тому вони без яких-небудь докорів сумління скорочують позиції дизайнерів, копірайтерів та перекладачів. Генеративний ШІ складно назвати ідеальним інструментом, але він вже доволі успішно готує описи товарів для інтернет-магазинів, малює зображення і створює відео.
Які ще робочі місця незабаром можуть бути автоматизовані?
- Співробітник служби підтримки клієнтів (зокрема першої лінії). Для запитань, що часто повторюються, можна написати скрипт, який закриватиме значну частину заявок.
- Адміністратор. Роботизована система з ШІ впорається із реєстрацією й розселенням гостей у готелі не гірше людини.
- Бухгалтер. Фінансові SaaS-сервіси спрощують ведення бухгалтерської звітності. Вони безпечні й гнучкі, їх легко адаптувати під потреби конкретної організації.
- Продавець. ШІ дозволяє створювати персоналізовані повідомлення для клієнтів, оптимізувати маркетингові стратегії й навіть діяти на випередження – передбачати бажання покупців.
- Спеціаліст зі страхування. ШІ точніше й швидше підбере оптимальний страховий продукт й розрахує ризики.
Втім, є й хороші новини: у більшості випадків йдеться не про повну заміну людини на робочому місці, а про вивільнення додаткових ресурсів під інші завдання. І точно не варто очікувати, що у найближчі кілька років ШІ замінить значу викладачів шкіл та університетів, водіїв, хірургів, юристів, суддів чи психологів.
Про те, як ШІ вплинув на роботу команди, розповідає Володимир Чижиков, керуючий партнер A1 Consulting:
«Як тільки ШІ почав набувати популярності, ми відразу почали тестувати його в роботі. Податковий консалтинг передбачає обробку й аналіз великої кількості інформації, реалізацію складних аналітичних розрахунків та навіть формування прогнозів. Наприклад, ChatGPT чудово з цим справляється. Звісно, до звільнень це не призвело, а от до полегшення роботи консультантам – так. Водночас команда теж почала розвивати додаткові навички й вчитися користуватися ШІ, адже, наприклад, від того як ви сформулюєте задачу залежить рівень якості відповіді. Однак для складних завдань (підготовки звітності із трансфертного ціноутворення) ШІ не підходить, оскільки дає загальні відповіді й демонструє свій основний недолік: «вигадує» інформацію про те, чого не знає.
Якщо все ж говорити про зменшення залученості людського фактора, то деякі українські компанії впроваджують системи ШІ для автоматизації процесів податкового обліку. Це включає автоматичне введення даних, класифікацію транзакцій та обчислення податкових зобов’язань. Серед українських податкових консалтингових фірм та державних установ вже є першопрохідці, які використовують чат-боти на базі ШІ для надання базових консультацій, відповідей на часті запитання та допомоги у заповненні податкових форм. Це зменшує рутинну роботу для команди».
Що говорять експерти?
Якщо звернутися до глобальних прогнозів, то виявиться, що масове поширення ШІ вже забезпечує додаткову економічну активність і до 2030 року він призведе до зростання ВВП на 16%. У цьому переконані у консалтинговій компанії McKinsey. Здебільшого це станеться завдяки автоматизації рутинної або праці низької кваліфікації та прискоренню впровадження інновацій.
У Forbes же стверджують, що ШІ потенційно може стати однією з найбільш революційних технологій у світовій економіці, з якими ми коли-небудь стикалися.
Але звернімося до цифр, які характеризують майбутній ринок праці, очевидно, сформований під впливом ШІ. Так, у звіті інвестиційного банку Goldman Sachs можна побачити цифру у 300 мільйонів робочих місць. Саме стільки, на думку експертів, потенційно може замінити ШІ до 2030 року, а це четверта частина робітників у США і країнах Європи.
Forbes посилається на дослідження Массачусетського технологічного інституту та Бостонського університету, які прогнозують до 2025 року заміну штучним інтелектом до 2 мільйонів робочих місць лише на виробництві. А в McKinsey Global Institute дійшли висновку, що до 2030 року 14% спеціалістів по всьому світу можливо доведеться змінити кар’єру через цифровізацію, робототехніку та досягнення ШІ.
Денис Зернишкін, засновник та СЕО проєктів Gravitec.net та Impasto.io, які допомагають бізнесам комунікувати з користувачами та використовують AI-алгоритми, розповідає:
«АІ-інструменти не стали самостійними «працівниками», але докорінно змінили якість бізнесів. І не в плані швидкості чи обсягів виконаної роботи, а саме в плані експертності команд. Тепер не потрібно витрачати великі кошти на адміністрування та планування простих процесів – так званої рутини (підготовки текстів, базового аналізу, створення презентацій та звітів), що займає велику частину часу і потребує не дуже кваліфікованих співробітників. За рахунок вивільнених ресурсів у вигляді часу і грошей бізнеси можуть формувати команди із максимально експертних фахівців, а це суттєво впливає на якість послуг і швидкість їхнього розвитку.
Ну, і друге: застосування AI-інструментів, можливо, переформатує ринок, адже зараз є працівники на великих зарплатах, але з мінімальним досвідом і такі, що не вкладаються у свій розвиток. Загалом я вважаю, що AI-технології допоможуть нам фокусуватися на результаті, а не на процесі у всіх сенсах цього виразу».
ШІ = нові можливості на ринку праці
Попри те, що генеративний ШІ дійсно виявився досить здібним і продовжує навчатися, підстави для оптимізму теж є. У тому ж звіті Goldman Sachs прогнозують те, що популяризація ШІ у бізнес-сфері може спровокувати бум продуктивності та появу нових робочих місць.
Отримання навичок, які допоможуть розкрити переваги ШІ у вашій професії, – головна умова того, що ви будете цінним спеціалістом.
Зверніть увагу на рекомендації Деніела Шаперо, оперативного директора LinkedIn. Він склав їх для покоління, яке зіткнулося із радикальними змінами на ринку праці, зокрема зумовленими масовим впровадженням ШІ-інструментів.
- Навчайтеся швидко й адаптуйтеся до обставин, що постійно змінюються.
- Тестуйте нові інструменти та вчіться користуватися ними максимально ефективно.
- Покращуйте не лише технічні, а й соціальні навички, щоб стати більш успішними.
- Відстежуйте останні новини й тренди у вашій галузі.
- Зосередьтесь на вузькій спеціалізації. З поширенням ШІ попит на такі кадри зростатиме.
Думку про необхідність розпочати навчання якнайшвидше розділяє і Тетяна Бикова, CEO Bykova Recruitment Agency:
«Зараз багато роботодавців додають знання і вміння користуватися ШІ-інструментами до вакансій. Не варто казати, що ШІ замінить людей, але багато монотонних та однотипних задач тепер можна автоматизувати. Завдяки цьому з’являється час для творчості, креативу та нових ідей. Не потрібно боятися того, що ШІ-інструменти заберуть у вас роботу – просто потрібно вчитися ними користуватись і жити у новому світі технологій. Чим швидше ви це зрозумієте, тим більше часу зможете приділити навчанню, тим більш впевнено будете почувати себе на ринку праці й будете на голову вище за конкурентів.
Зараз, наприклад, у моїй агенції є відкрита вакансія відеографа в американську продуктову компанію і саме зі знанням і вмінням користуватися ШІ-інструментами для створення відео. Я бажаю вам якнайшвидше зрозуміти, що вони є вашими помічниками, а не ворогами, тому закликаю йти вперед – до вивчення нових інструментів автоматизації та підкорення нових вершин у своїй професійній діяльності».
Нещодавно наукові співробітники американського університету Nexford University підготували список із 10 найбільш оплачуваних професій у сфері ШІ. Придивіться до цього переліку. Можливо, невдовзі ви захочете опанувати одну з них.
- Machine Learning Engineer (інженер із машинного навчання). Створює алгоритми та моделі машинного навчання для аналізу великих наборів даних і складання прогнозів.
- AI Engineer (інженер із ШІ). Розробляє моделі й алгоритми, оптимізує продуктивність систем ШІ.
- Data Scientist (спеціаліст з аналізу даних). Аналізує великі масиви даних, використовуючи статистику та машинне навчання. Шукає закономірності в даних та інтерпретує результати таким чином, щоб використовувати їх для ухвалення рішень.
- Computer Vision Engineer (спеціаліст із комп’ютерного зору). Використовує підходи машинного навчання та комп’ютерного зору, щоб допомагати комп’ютерним системам сприймати, ідентифікувати й інтерпретувати візуальну інформацію.
- Natural Language Processing Engineer, також NLP Engineer (інженер з обробки природної мови). Обробляє інформацію на природних мовах, використовуючи платформи та інструменти для розпізнавання мови, допомагає комп’ютерним системам сприймати людську мову.
- Deep Learning Engineer (інженер із глибокого навчання). Розробляє алгоритми, що допомагають комп’ютерним системам навчатися на великих обсягах даних.
- AI Research Scientist (вчений-дослідник ШІ). Розробляє нові технології, розширюючи доступні можливості ШІ, і встановлює нові напрями його розвитку та застосування.
- Business Development Manager (менеджер із розвитку бізнесу). Займається пошуком нових можливостей для бізнесу у сфері ШІ.
- AI Product Manager (продуктовий менеджер у сфері ШІ). Шукає нові можливості та розробляє стратегії створення нових продуктів, що використовують можливості ШІ.
- AI Consultant (консультант із ШІ). Консультує щодо впровадження ШІ у роботу організацій, допомагає знаходити нові можливості для застосування рішень, що на ньому базуються.
Ось так виглядають топ-5 навичок, які, на думку фахівців Nexford University, необхідні для отримання високооплачуваної професії, пов’язаної з ШІ:
1) програмування (Python, Java, C/C++);
2) моделювання баз даних;
3) зберігання й обробка даних;
4) машинне навчання;
5) розробка інтелектуальних користувацьких інтерфейсів.
Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!