Гільдія авторів, провідна професійна організація письменників у США, звернулася до генеральних директорів компаній із розробки штучного інтелекту, зокрема OpenAI, Alphabet, Meta, Stability AI, IBM і Microsoft.
У відкритому листі, що підписали вже понад 10 тисяч письменників, автори вимагають брати дозвіл на використання ШІ захищених авторським правом творів і виплачувати письменникам справедливу компенсацію.
У відкритому листі підкреслюється, що генеративні технології штучного інтелекту значною мірою покладаються на авторські історії, мову, стиль та ідеї. У зверненні Гільдії авторів зазначається, що розробники ШІ «люблять говорити, що їхні машини просто «читають» тексти, на яких вони навчаються, але насправді вони копіюють їх, а потім відтворюють їх знову і знову».
«Мільйони захищених авторським правом книг, статей, есе та віршів служать основою для систем ШІ, але автори не отримали жодної компенсації за свій внесок», – йдеться в листі Гільдії авторів.
Майя Шанбхаг Ленг, президентка Гільдії авторів, зауважила, що «текст штучного інтелекту завжди матиме похідний характер». Вона додала, що робота письменників не може бути використана без їхньої згоди та належної компенсації.
«Цілком справедливо, щоб автори отримували винагороду за те, що вони «годували» ШІ й продовжували інформувати про його еволюцію», – заявила Майя Шанбхаг Ленг.
У листі Гільдії авторів вказується, що більшість книг, які використовуються в «навчальних» наборах даних для ШІ, походять із піратських джерел. Тож організація ставить під сумнів аргументи розробників ШІ щодо добросовісного використання інтелектуальної праці письменників.
Відома американська авторка любовних і детективних романів Нора Робертс підтримала звернення Гільдії авторів. Вона заявила, що «без справедливої винагороди автори не можуть дозволити собі творити далі».
«Ми не роботи, щоб нас програмували. Штучний інтелект не може створювати людські історії, не обробляючи вже написані», – наголосила вона.
Також лист підписали такі відомі автори, як Ден Браун, Джеймс Паттерсон, Девід Балдаччі, Джоді Піколт, Сюзанна Коллінз, Маргарет Етвуд, Джордж Сондерс і багато інших.
В організації зазначали, що за останнє десятиліття доходи письменників знизилися на 40%. Згідно з опитуваннями Гільдії авторів, яке охопило понад 5700 респондентів, середній дохід штатних письменників у 2022 році становив лише $23 330. Поява технологій ШІ ще більше загострює ці проблеми.
Гільдія авторів закликає лідерів галузі штучного інтелекту вжити таких заходів:
- Отримати дозвіл на використання матеріалів, захищених авторським правом, у генеративних програмах ШІ.
- Справедливо компенсувати авторам як минуле, так і поточне використання їхніх творів у генеративних програмах ШІ.
- Справедливо винагороджувати авторів за використання їхніх творів у генеративних програмах ШІ.
Гільдія авторів вважає, що співпраця з лідерами галузі штучного інтелекту є життєво важливою для захисту професії письменника.