Один із найпотужніших у світі суперкомп’ютерів незабаром запрацює в Європі, але суперкомп’ютер Jupiter буде особливим не лише через швидку роботу. На відміну від більшості зі списку Top 500, ексамасштабна система Jupiter покладатиметься на ядра ARM замість частин x86. NVIDIA стане учасником цієї програми, на відміну від Intel та AMD, повідомляє ExtremeTech.
Ексамасштабні суперкомп’ютери – це машини, здатні виконувати обчислення від одного екзафлопcу і вище. FLOPS (floating point operations per second) є загальноприйнятим методом рейтингу швидкості суперкомп’ютера.
Згідно з останнім переглядом Tор 500, усі найпотужніші суперкомп’ютери світу працюють на один або більше петафлопс. Екзафлопс становить 1000 петафлопсів (або 10^18 флопсів), але лише кілька систем коли-небудь керували такою швидкістю.
Jupiter є проєктом Європейського спільного підприємства високопродуктивних обчислень (EuroHPC JU), яке співпрацює з обчислювальними фірмами Eviden і ParTec. Перший у Європі ексамасштабний комп’ютер буде встановлено в Юліхському суперкомп’ютерному центрі в Мюнхені, а збірка може розпочатися вже на початку 2024 року.
EuroHPC вирішила використовувати процесор Rhea від SiPearl, який базується на архітектурі ARM. Більшість із 10 найкращих суперкомп’ютерів у світі працюють на процесорах x86, і лише один працює на ARM. Хоча конструкції ARM спочатку були популярні в мобільних пристроях, компактні, ефективні ядра знайшли застосування у більш потужних системах. Apple нещодавно завершила переведення всіх своїх ПК і портативних комп’ютерів на платформу ARM, а Qualcomm має у своїй дорожній карті нові чипи класу ПК.
Rhea базується на дизайні ЦП Neoverse V1 від ARM, який був розроблений спеціально для високопродуктивних обчислювальних програм (HPC) із 72 ядрами. Він підтримує пам’ять з високою пропускною здатністю HBM2e, а також DDR5, а максимальний об’єм кешу становить разючі 160 МБ.
Нещодавно Intel активізувала свої зусилля в Європі, запустивши велике виробниче підприємство в Німеччині. Незважаючи на те, що генеральний директор Пет Гелсінгер обговорював з офіційними особами Європейського Союзу можливість більшого залучення для Intel, компанію не включили до проєкту.
NVIDIA є ще одним великим гравцем у проєкті Jupiter. Система матиме модуль Booster від Nvidia, який включає графічні процесори та надвисоку пропускну здатність Mellanox. Група не оголосила, які чипи NVIDIA будуть встановлені в Jupiter, але H100 поточного покоління здається безпечним варіантом. Він перевищує A100, і компанія ще не оголосила наступний після H100 чип.
Після запуску Jupiter опиниться в топі списку суперкомп’ютерів. На сьогодні лідером є Frontier – система Національної лабораторії Ок-Рідж у США. Ця система на базі AMD має продуктивність 1,1 екзафлопс.
Читайте також на ProIT: Intel і HPE завершили збірку суперкомп’ютера Aurora.
Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодну публікацію!