ProIT: медіа для профі в IT
3 хв

Оновлений Податковий кодекс: скільки тепер платитимуть айтівці

author avatar Ірина Соколовська

1 грудня вступив у дію Закон № 4015 «Про внесення змін до Податкового кодексу України». Серед іншого, Закон передбачає зміни до порядку оподаткування найманих працівників, гіг-контракторів і ФОПів.

Як Закон змінює податкове навантаження на айтівців? Які нюанси треба брати до уваги? Розбираємося з радником податкової та бухгалтерської практики компанії Bona Lex Сергієм Брояковим.

Що зміниться для ФОП 3 групи?

Якщо раніше доходи ФОП 3 групи оподатковувалися ставкою 5% від доходу, то новий закон запроваджує додатково необхідність сплати 1% військового збору.

У грудні 2024 року Єдиний соціальний внесок залишається добровільним, однак із 1 січня 2025 року стане обов’язковим.

Податкова пільга, згідно з якою ЄСВ був добровільним від початку воєнного стану, призупиняється.

Оподаткування ФОП 3-ї групи

до 1 грудня 2024

5% ЄП + ЄСВ добровільно

від 1 грудня 2024

5% ЄП + 1% ВЗ + ЄСВ добровільно

від 1 січня 2025 року

5% ЄП + 1% ВЗ + ЄСВ обов'язково

А що з військовим збором заднім числом? Хіба підприємцям не треба оплатити ВЗ за весь IV квартал?

Комітет з питань фінансів, податкової та митної політики Верховної Ради вніс правку до законопроєкту № 9319, який має запровадити оподаткування ФОПів військовим збором із 1 січня 2025 року. Це має усунути норму про оподаткування з 1 жовтня 2024, яка міститься в Законі, підписаному Президентом.

Однак, як підкреслює Сергій Брояков, це плани, які потребують відповідної нормативної реалізації.

Детальніше історію із запровадженням і скасуванням норми про оподаткування заднім числом описав нардеп Ярослав Железняк.

Олександр Лукашев, співавтор законопроєкту, в ексклюзивному коментарі для ProIT зазначив:

«Нам потрібно фінансувати військові потреби та забезпечувати обороноздатність країни. Без підвищення, хоча б мінімального, податкового тягаря для громадян і бізнесу цього зробити не можна. Справді, в розрізі ухвалення відповідного законопроєкту були деякі процедурні заминки, що призвело до його ухвалення ВР пізніше ніж планувалося. У результаті окремі положення, фактично, діють заднім числом. Законодавець працює над тим, щоб виправити цю неузгодженість. Є чітке розуміння з приводу важливості ІТ-галузі для наповнення як державного, так і місцевих бюджетів. Загальне податкове навантаження, що буде покладатися, зокрема, на ФОП 3 групи, це далеко не завжди менше, ніж реальна сплата до бюджету податку на прибуток підприємств загальносистемниками. ІТ-галузь це яскраво підтверджує».

Як зміниться податкове навантаження на гіг-контракторів і працівників-резидентів Дія.City?

Гіг-контракт — це цивільно-правовий договір між гіг-спеціалістом (айтівцем) і компанією, яка входить до Дія.City.

На відміну від сервісного договору з ФОПом, гіг-контракт певні соціальні гарантії для спеціаліста, як-от: відпустки, допомога у випадку тимчасової непрацездатності. Своєю чергою гіг-спеціаліст платить вищу ставку податку порівняно з ФОП (5% ПДФО + 1,5% ВЗ — до 1 грудня 2024 року).

Бронювання гіг-спеціалістів, як і ФОПів, законом не передбачено.

З 1 грудня дохід гіг-спеціалістів буде оподатковуватися військовим збором за ставкою 5% замість 1,5%. Ставка ПДФО залишається незмінною (5%). Аналогічно і для працівників резидентів Дія.City.

ІТ-фахівці, для яких питання бронювання є принциповим, будуть працювати за моделлю найманих працівників.

Оподаткування гіг-контракторів/працівників резидентів Дія.City

до 1 грудня 2024 року

5% ПДФО + 1,5% ВЗ + ЄСВ (мінімальний)

з 1 грудня 2024 року

5% ПДФО + 5% ВЗ + ЄСВ (мінімальний)

Радник податкової та бухгалтерської практики компанії Bona Lex Сергій Брояков пояснює:

«Нові ставки оподаткування створюють ризики для стабільності Дія.City. ФОПи можуть виглядати більш привабливими для айтівців, якщо соціальні гарантії не компенсують підвищеного податкового навантаження».

Як зміниться оподаткування айтівців — найманих працівників (не в Дія.City)?

Найбільш інтенсивне податкове навантаження лежить на категорії найманих працівників компаній, що не є резидентами Дія.City. Для них додатково до 18% податку на доходи фізичних осіб зросте військовий збір із 1,5% до 5%.

Оподаткування найманих працівників

до 1 грудня 2024 року

18% ПДФО + 1,5% ВЗ + ЄСВ

з 1 грудня 2024 року

18% ПДФО + 5% ВЗ + ЄСВ

Бронювання найманих працівників: мінімальна зарплата й вимоги до звітності: про що треба знати

Закон визначає мінімальний рівень зарплати, яку має отримувати заброньований працівник, — 20 тисяч гривень за звітний період (квартал). Це обов’язкова умова, яку бізнес має виконувати для бронювання працівника. Рівень зарплати не може бути нижчим навіть під час лікарняних днів або відпустки працівника за власним бажанням.

Чинне правило «звітного кварталу» — щоб отримати «броню», особа має бути працевлаштованою на місці праці протягом звітного кварталу. Якщо працівник був прийнятий на роботу всередині кварталу, то він має відпрацювати півтора квартали, тільки тоді роботодавець зможе його забронювати.

Профільні міністерства будуть аналізувати останній звітний період підприємства на момент подання запиту на бронювання.

Забронювати можна лише тих військовозобов’язаних працівників, які підтвердили правильність своїх облікових даних і не перебувають у розшуку за поданням ТЦК.

Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!

Приєднатися до company logo
Продовжуючи, ти погоджуєшся з умовами Публічної оферти та Політикою конфіденційності.