Щороку WIRED складає список найнебезпечніших людей, груп і організацій в Інтернеті – як тих, хто навмисно ставить під загрозу невинних людей, так і тих, чиї дії попри їхні наміри дестабілізують світ. Цього року у списку Ілон Маск, Сем Альтман, Дональд Трамп та інші.
Ілон Маск
Рік тому можливо було вважати Ілона Маска блискучим технологом з інколи деструктивними, тролівськими нахилами. У 2023 Twitter (тепер X) поширював теорії змови й антисемітські заяви. Новий стартап Маска xAI випустив Grok, чат-бота з ШІ, про якого Маск сказав «він має бунтарський характер» і протестував, запитавши, як зробити кокаїн.
SEC вимагає розслідування коментарів Маска про те, як мавпи загинули під час експериментів, проведених його стартапом з імплантації мозку Neuralink.
А в середині грудня Tesla відкликала майже всі моделі своїх автомобілів, проданих у США, щоб виправити функцію автопілота. Національна адміністрація безпеки дорожнього руху виявила, що заходи безпеки Tesla для забезпечення уважності водіїв були неадекватними.
Cl0p
У 2023 році знову з’явилися програми-вимагачі. За даними криптовалютної компанії Chainalysis, 2023 рік, схоже, став другим найгіршим в історії за загальною кількістю здирницьких платежів, зібраних хакерськими угрупованнями. Але, мабуть, жодне угруповання не завдало цього року більшої шкоди, ніж CIOp.
У травні банда CIOp використала вразливість нульового дня в програмному забезпеченні для передачі файлів MOVEit і використала її, щоб здійснити шокуючу серію атак на понад 2000 організацій, згідно з даними компанії Emsisoft.
Одна із жертв – медична компанія Maximus, яка втратила контроль над даними щонайменше 8 мільйонів людей у результаті цього зламу. Ще на $1,3 мільйона хакери вкрали даних в уряду штату Мен. Загалом постраждали щонайменше 62 мільйони людей, а хакери СІОр залишаються на волі.
Alphv
Alphv, також відомий як Black Cat, не відстає від CIOp. У вересні група атакувала MGM Resorts International, вимкнувши комп’ютерні системи в мережі готелів і казино та зрештою заробивши $100 мільйонів за оцінкою MGM. ФБР стверджує, що загалом Alphv скомпрометував понад тисячу організацій і отримав понад $300 мільйонів у вигляді викупу.
У середині грудня ФБР оголосило, що вилучило дарк-вебсайт, де Alphv публікує викрадені дані своїх жертв. Через кілька годин сайт знову з’явився, і Alphv зухвало оголосила, що «розблокувала» його, але невдовзі сайт знову закрили. З огляду на те, що жоден член групи не був заарештований або навіть звинувачений заочно, хаос, швидше за все, триватиме.
ХАМАС
Атаки на Ізраіль у жовтні цього року, під час яких бойовики ХАМАС вбили 1200 людей і взяли сотні заручників, негайно спровокували війну, яка загрожує дестабілізувати регіон.
ХАМАС зміг зібрати мільйони доларів через криптовалюту і відкрив низку каналів у Telegram, де поширює пропаганду та відео про своє насильство.
Sandworm
Попри санкції, звинувачення та навіть винагороду у $10 мільйонів, російська команда агресивних хакерів військової розвідки, відома як Sandworm, все ще існує і все ще активна.
Sandworm зламала українську критичну інфраструктуру під час атаки й спровокувала відключення електроенергії, яке було подвоєне ракетними ударами росії по критичних об’єктах України. Також ця група атакувала українських військових за допомогою нової шкідливої програми для Android.
І докази вказують на відповідальність Sandworm за кібератаку, яка вразила «Київстар», позбавивши Інтернету та мобільного зв’язку мільйони українців.
Дональд Трамп
До президентських виборів у США 2024 року залишилося менш ніж 11 місяців, і Трамп із великим відривом лідирує в первинних опитуваннях республіканців.
Він використовує власну платформи Truth Social для атак на опонентів: обіцяє почати федеральні розслідування щодо медіакомпаній і журналістів, які його критикують, притягнути до відповідальності президента Байдена, продовжує заявляти про перемогу на виборах 2020 року тощо.
Сем Альтман
На перший погляд, Сем Альтман може здатися найбільш доброзичливою людиною, яку тільки можна уявити на посаді генерального директора OpenAI. Він відмовився від частки в компанії, а у своїх інтерв’ю і на слуханнях у Конгресі США закликає посилити державний контроль над штучним інтелектом. Можливо, він насправді щиро вірить у квітуче майбутнє людства в постсингулярному світі.
Однак боротьба за владу всередині OpenAI, що спалахнула у листопаді, показала Сема Альтмана і його прихильників з іншого боку. У минулому Альтман стверджував, що дивна структура OpenAI, в якій некомерційна організація контролює комерційну компанію, є формою самообмеження, що дає змогу тримати технологічні амбіції компанії на безпечному повідку.
Але коли Альтман після звільнення з OpenAI майже відразу ж повернув собі контроль над компанією, він вигнав кількох членів ради директорів, зокрема двох ефективних альтруїстів.
У нову епоху OpenAI перебуває під жорстким контролем однієї людини та її команди, а також Microsoft, її корпоративного союзника та інвестора з капіталом у $2,8 трильйона.
Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодну публікацію!