Корпорація Microsoft переносить функцію sudo Linux у Windows Server 2025, пропонуючи новий спосіб для адміністраторів підвищити привілеї для консольних програм. Про це повідомляє BleepingComputer.
Superuser do (або sudo) – це консольна програма Linux, яка дозволяє користувачам із низьким рівнем привілеїв виконувати команди з підвищеними правами, як правило від імені root.
Ця команда забезпечує підвищену безпеку в Linux, оскільки сервери можна використовувати в звичайному режимі під обліковими записами з низьким рівнем привілеїв, але все ще дозволяє користувачам підвищувати свої привілеї за потреби під час виконання певних команд.
Нижче наведено приклад команди sudo, де автор запускає whoami як користувач із низькими привілеями, а потім запускає її за допомогою sudo.
Зауважте, що команда whoami показує, що виконавець запускає її від імені користувача, що видає сигнал. Однак, коли виконується whoami із sudo, це підвищує права до root.
Тестування sudo у Windows Server 2025
Минулого тижня корпорація Microsoft випустила першу збірку попереднього перегляду Windows Server 2025 Insider. Однак незабаром після цього в мережу просочилася нова версія.
Як спочатку повідомило видання Windows Latest, версія, що просочилася, містить деякі нові функції в розробці, включно з новими налаштуваннями для команди Windows sudo.
Ці налаштування доступні лише після увімкнення режиму розробника, а команда sudo наразі не працює з командного рядка, показуючи, що вона перебуває на ранній стадії розробки.
Однак налаштування sudo надають деякі підказки щодо того, як працюватиме ця команда, з можливістю запускати програми sudo «У новому вікні», «З вимкненим введенням» та «Inline».
Windows уже пропонує можливість автоматично підвищувати права програм за допомогою підказок UAC, змушуючи програми запускатися з підвищеними привілеями у власному вікні.
Однак деякі інструменти адміністрування, такі як bcdedit і reagentc, вимагають адміністратора, щоб виконувати ці команди.
У цих випадках команда sudo дозволить запускати програми на основі налаштувань Windows. Наприклад, у новому вікні, вбудованому в поточне вікно, або, можливо, у неінтерактивній оболонці з використанням вимкненого параметру введення.
Хоча ця функція не була помічена у Windows 11, не дивно, що Microsoft також додасть sudo до цієї операційної системи в майбутньому.
Важливо зазначити, що корпорація Microsoft зазвичай тестує нові функції в попередніх збірках, які не потрапляють у робочі збірки. Однак буде цікаво подивитися, як Microsoft інтегрує цю функцію у Windows.
Раніше ProIT розповідав про 6 безкоштовних потужних креативних інструментів для Linux.
Нещодавно Document Foundation оголосила про загальну доступність LibreOffice 7.6.3 як третього випуску останньої серії безкоштовних офісних пакетів LibreOffice 7.6 із відкритим кодом.
Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!