ProIT: медіа для профі в IT
2 хв

Лайфхаки: пояснення структури файлової системи Linux

author avatar ProIT NEWS

Якщо ви новачок у Linux, розуміння, як влаштована файлова система, допоможе позбутися плутанини. ZDNET надає прості пояснення, як все влаштовано.

В основі всього

Каталог Root ("/") — це місце, де розташовані всі інші каталоги. Якщо виконати команду ls /, результатом буде список таких каталогів, як bin, boot, dev, home, etc, media, mnt, opt, sbin, srv і var.

Каталог root — це батьківський каталог для всіх інших системних каталогів. Root можна порівняти з директорією C:\ у Windows.

Єдине, про що слід пам’ятати, це те, що звичайні користувачі не мають повного доступу (включно з доступом для запису) до більшості каталогів під керуванням root. Насправді єдиний каталог, на який користувачі мають повні права, це їхній домашній каталог.

Домашня директорія

Home — це каталог, де розташовані всі користувацькі каталоги. Наприклад, у вас може бути каталог /home/olivia. Це місце, де зберігаються всі файли, папки та налаштування користувача Олівії.

Якщо на вашій системі кілька користувачів, то в каталозі home будуть директорії всіх користувачів. Важливо зазначити, що один користувач не може отримати доступ до файлів і папок іншого користувача.

bin і sbin

Обидва ці каталоги містять виконувані файли для застосунків і команд. bin містить важливі для роботи системи виконувані файли (наприклад, ls, cp, mv, mkdir), а sbin містить системні файли для адміністративних завдань (наприклад, fdisk).

usr

Каталог usr також містить виконувані файли та бібліотеки для системи. Різниця полягає в тому, що тут зберігаються файли, які додаються під час встановлення програм.

etc

Каталог etc містить конфігураційні файли для системи та застосунків, таких як налаштування мережі, інформація про облікові записи користувачів і системні налаштування.

opt

opt використовується для зберігання додаткового програмного забезпечення, встановленого на системі. Якщо ви встановите сторонні програми, такі як MS Edge або Vivaldi, їхні файли будуть зберігатися у каталозі /opt.

boot

Тут зберігаються всі файли, необхідні для процесу завантаження системи. Зокрема ядро, початковий RAM-диск і конфігураційні файли завантажувача.

lib

Каталог lib містить основні бібліотеки, необхідні для роботи застосунків на вашій системі.

media

У media монтуються зовнішні носії, такі як USB-накопичувачі або DVD-диски.

mnt

Каталог mnt схожий на media, але використовується для монтування інших файлових систем. Наприклад, мережевих.

proc

У каталозі proc зберігаються файли, які містять інформацію про поточні процеси.

root

Це домашній каталог для користувача root (системного адміністратора).

run

run містить тимчасові файли, журнали та дані, що використовуються під час роботи системи.

srv

Каталог srv використовується для зберігання даних сервісів, таких як веб- або FTP-сервери.

tmp

У tmp зберігаються тимчасові файли, які створюються програмами.

var

var містить системні журнали, поштові скриньки та файли черг, а також кореневу директорію вашого вебсервера (якщо ви встановите сервер).

Основні каталоги, з якими ви будете взаємодіяти, — це ваш каталог у /home та конфігураційні файли в /etc та /usr.

Крім того, ви досить часто використовуватимете /etc та /usr.

Звичайно, якщо ви підключаєте зовнішні диски, то /media буде важливим. Шанси, що вам доведеться зануритися в інші каталоги, невеликі, але принаймні тепер ви знаєте, що вони містять.

Читайте також на ProIT лайфхаки, як легко обмінюватися файлами між Windows та Android за допомогою Quick Share від Google.

Вас також може зацікавити новина про парне програмування: що це і наскільки ефективно для командної роботи.

Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!

Приєднатися до company logo
Продовжуючи, ти погоджуєшся з умовами Публічної оферти та Політикою конфіденційності.