Коли ви читаєте про Linux, то, ймовірно, бачите багато розмов про команди для використання в терміналі. Командний рядок може здатися страшним, якщо ви до нього не звикли, і це зрозуміло. HowToGeek розповідає, чому не потрібно про це хвилюватися.
Чи можна використовувати Linux без терміналу?
Коротка відповідь: так. Ви можете використовувати Linux, навіть не торкаючись терміналу, якщо у вас встановлено хороше робоче середовище. Наприклад, можна легко керувати своїми файлами за допомогою файлового менеджера, інсталювати програмне забезпечення через центр програмного забезпечення та налаштовувати параметри за допомогою меню налаштувань серед інших завдань.
Хоча використання терміналу може допомогти вам виконувати завдання ефективніше і швидше, це аж ніяк не єдиний спосіб взаємодії з системою.
Вибір правильного дистрибутиву Linux
Хочете користуватися Linux без терміналу? Виберіть дистрибутив, зручний для користувача та розроблений для початківців. Наприклад, якщо переходите з Windows, то кілька дистрибутивів імітують інтерфейс Windows, щоб полегшити ваш перехід. Те саме стосується macOS.
HowToGeek почав свій шлях до Linux з Ubuntu, але багато інших зручних дистрибутивів пропонують елегантний та інтуїтивно зрозумілий інтерфейс. Наприклад, Linux Mint, який містить робоче середовище Cinnamon, відомий своїм простим дизайном і простотою використання. Можна легко переміщатися по меню, інсталювати програмне забезпечення та керувати файлами, навіть не відкриваючи вікно терміналу.
Інші чудові варіанти включають Pop!_OS, Q4OS, Zorin OS та elementary OS. Кожен із цих дистрибутивів постачається із попередньо завантаженими графічними інструментами, які дають змогу встановлювати програми, керувати налаштуваннями та налаштовувати робочий стіл. І все це лише кількома клацаннями миші.
Налаштуйте свій досвід роботи з Linux
Ви можете налаштувати майже кожен аспект вашої системи відповідно до своїх уподобань. Найкращим є те, що ви можете зробити все це, не відкриваючи термінал. Наприклад, можна змінювати шпалери, піктограми й шрифти та навіть налаштовувати спеціальні комбінації клавіш — і все це через графічний інтерфейс.
Більшість дистрибутивів постачається з робочим середовищем, наприклад GNOME, KDE або Cinnamon. Ви можете вибрати серед робочого середовища, як-от Cinnamon, щоб персоналізувати свій досвід. Ці середовища схожі на центр керування вашою системою, де можна змінювати теми, додавати віджети та здійснювати налаштування скільки завгодно.
Наприклад, можна використати Ubuntu із робочим середовищем GNOME. Для цього потрібно встановити GNOME Tweaks і GNOME Extension Manager, щоб налаштувати теми, панель завдань, мозаїку вікон тощо.
Крім того, багато сучасних дистрибутивів постачаються із різноманітними попередньо встановленими темами. Ви навіть можете завантажити більше із репозиторіїв спільноти або сторонніх сайтів, таких як Gnome-Look.
Керуйте програмним забезпеченням за допомогою графічних центрів програмного забезпечення
Більшість дистрибутивів Linux пропонують графічні центри програмного забезпечення, які дають змогу легко шукати, встановлювати й оновлювати програмне забезпечення. Ці центри програмного забезпечення також дозволяють переглядати категорії, читати огляди та переглядати знімки екрана, перш ніж ухвалити рішення про встановлення програми.
Наприклад, щоб інсталювати такий веббраузер, як Firefox, на Ubuntu, відкрийте Центр застосунків Ubuntu, знайдіть «Firefox» і натисніть кнопку «Встановити», щоб розпочати процес.
Керувати файлами стало простіше за допомогою файлових менеджерів
Ви можете керувати файлами в Linux так само, як і в Windows або macOS. Більшість дистрибутивів Linux містять файлові менеджери на основі графічного інтерфейсу користувача, які дозволяють легко копіювати, перейменовувати, переглядати, переміщувати та видаляти файли.
Наприклад, у Nautilus (файловий менеджер Ubuntu) можна клацнути правою кнопкою миші на файлі, щоб стиснути, перейменувати або перемістити його. Окрім того, функція пошуку допомагає швидко знаходити файли, як у Windows або macOS.
Інші файлові менеджери, такі як Dolphin (KDE) або Thunar (XFCE), пропонують розширені функції, зокрема масове перейменування, настроювані макети та підтримку плагінів.
Варто зазначити, що Linux використовує іншу структуру файлової системи. Замість літер дисків Linux використовує уніфіковану файлову систему, починаючи з кореневого каталогу (/). Однак більшість файлових менеджерів обробляють це прозоро, тому це не порушить ваш щоденний робочий процес.
Налаштуйте параметри та конфігурацію системи
Вам також не потрібно покладатися на термінал для налаштування параметрів системи. Комплексні менеджери налаштувань на основі графічного інтерфейсу спрощують цей процес. Незалежно від того, налаштовуєте ви роздільну здатність дисплея, принтер або керуєте з’єднанням Wi-Fi, усе це можна зробити через графічний інтерфейс.
Наприклад, в Ubuntu можна отримати доступ до програми «Налаштування» з меню «Програми». Звідти ви можете керувати мережевими підключеннями, обліковими записами користувачів, налаштуваннями дисплея та навіть конфігураціями принтера.
Інші дистрибутиви, такі як Linux Mint, Pop!_OS та openSUSE, пропонують схожі зручні меню налаштувань. Центр керування YaST від openSUSE, наприклад, є потужним інструментом для керування параметрами системи, програмним забезпеченням і мережевими конфігураціями за допомогою графічного інтерфейсу користувача.
Запускайте програми Windows із графічними оболонками
Запускати Windows-програми на Linux тепер легше, ніж будь-коли. Завдяки графічним оболонкам для Wine, таким як Heroic Launcher, Bottles та іншим, стало набагато простіше запускати програми Windows у Linux. Наприклад, використовуючи Heroic Launcher, можна легко додати файл EXE своїх програм Windows і запустити його, не виконуючи складних налаштувань.
Ви також можете використовувати програмне забезпечення віртуалізації, наприклад VirtualBox або VMware, щоб запустити повну інсталяцію Windows у Linux. Це чудовий спосіб отримати найкраще з обох світів — можна легко переключатися між Linux і Windows, коли захочете.
Для геймерів Proton, розроблений Valve, дозволяє запускати ігри Windows на Linux через Steam. Створений на основі Wine, Proton став популярним серед геймерів Linux.
Хоча не всі програми Windows працюватимуть бездоганно, сумісність значно покращилася. Окрім того, з огляду на розширення спільноти ігор Linux багато ігор тепер пропонують власну підтримку Linux, надаючи геймерам величезну бібліотеку без Windows.
Хоча спочатку Linux може здатися страшним, насправді він такий самий, як Windows або будь-яка інша операційна система, і його легко освоїти. Чому б не спробувати? З такою кількістю доступних дистрибутивів, зручних для початківців, втрачати нічого.
Коли ви почуватиметеся комфортно, то можна навіть досліджувати термінал, щоб розблокувати ще більше можливостей. Ви можете розпочати свою подорож терміналом, налаштувавши її відповідно до своїх потреб.
Читайте також на нашому сайті про офіційний реліз Linux Kernel 6.12.
Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!