У Києві відкрилася нова виставка «На зв’язку!» про історію розвитку комунікаційних технологій.
Проєкт у Національному музеї історії України присвячений появі нових засобів зв’язку та їхньому впливу на різні сфери життя людей у контексті світової історії з акцентом на історії України з кінця XVIII до початку XXI століття.
ProIT відвідав виставку та розповідає про найцікавіші експонати.
Надсилати й отримувати листи, відправляти телеграми, телефонувати друзям і колегам, відкрити смартфон і дізнатися потрібну інформацію з будь-якого куточка світу. Усе це стало можливим завдяки розвитку зв’язку.
Сучасні технології дають змогу купувати речі чи продукти на відстані, бути в курсі усіх новин по всьому світу в live-режимі, навчатись і працювати віддалено, сплачувати рахунки, переказувати кошти, ділитися інформацією з мільйонними аудиторіями на різних континентах.
Виставка в історичному музеї у Києві нагадує: хоч ми вже до цього звикли й не уявляємо свого життя без смартфонів та інших надбань диджиталізації, однак так було не завжди.
У середині XIX століття перша телеграма з США до Великої Британії йшла 17 годин. Сьогодні ми миттєво, за секунди, можемо зв’язатися з будь-якою людиною на іншому куточку світу завдяки такому винаходу, як Інтернет та мобільний телефон. Але цим винаходам передували інші. Саме завдяки їм звʼязок скоротив відстані між людьми та державами й поклав початок цифровій ері.
Прообраз служби доставки кореспонденції, яка згодом отримала назву «пошта», виник ще в IV тисячолітті до нашої ери, однак аж до XIX століття комунікація між людьми була обмежена логістичними факторами: банальною швидкістю пересування поштових служб і відстанню між населеними пунктами. Усе змінилося в епоху промислового перевороту.
Цей період увійшов в історію не тільки як століття парового двигуна, промислових підприємств і нових видів транспорту, а й нових засобів передачі інформації: телеграфу, телефона та радіо.
Їх впровадження докорінно змінило глобальну економіку, політику, ЗМІ, соціальні відносини пересічних людей. А потім, на межі ХХ та ХХІ століття, винахід комп’ютера, мобільного телефона й Інтернету довершив технічний прогрес.
За кожною новою технологією завжди стояли талановиті інженери, вчені, програмісти й експериментатори з усього світу.
Так, один зі стендів виставки «На звʼязку!» присвячений Стіву Джобсу, засновнику компанії Apple. Зокрема, відтворено домашній кабінет Джобса 2000-х років.
Відвідувачі можуть сфотографуватися за столом відомого винахідника. На ньому розміщено списані його рукою робочі папери, поруч відтворена книжкова полиця Джобса. А також показана еволюція iPhone – від першої моделі 2007-го до нового iPhone 15 2023 року.
Однак технічний прогрес стільникового звʼязку не обмежувався продукцією тільки компанії Apple.
Так, на виставці можна побачити (згадати), як виглядали найперші мобільні телефони 1990-х років. Хоча з моменту їх винаходу минуло лише 30 років, що в історичному контексті – наче один день, та зараз ці моделі вже забуті, безнадійно застарілі й виглядають наче не з минулого, а з позаминулого століття.
Зокрема, тут представлена легендарна модель 1999 року – Nokia 7110, перший мобільний телефон із веббраузером, з яким стало можливо виходити в Інтернет.
До речі, мобільні телефони зараз є майже в усіх громадян України. За статистикою, станом на 2023 рік 78% українців щодня користуються Інтернетом.
Цікаво, що перший мобільний телефон винайшов українець. Точніше, американець українського походження Мартін Купер (народився у 1928 році) розробив мобільний телефон Motorola DynaTAC. 3 квітня 1973-го саме він здійснив перший у світі дзвінок з мобільного телефона.
В експозиції також представлений таксофон, який стояв у Києві на Подолі у 1990-х роках. Зараз теж важко уявити, що якихось років 30 тому ще всі ними користувалися. За бажання у цьому раритетному таксофоні можна сфотографуватися.
До того ж на виставці можна побачити старовинні листи, листівки, телефонні й телеграфні апарати.
Також тут представлена радіостанція «Орел», передана музеєм Патона, і трофейна радіостанція росіян.
Експозиція дає стисле, але водночас дуже інформативне уявлення про історію розвитку технологій звʼязку з акцентом на їх розвитку в Україні.
По периметру виставки, на банері, що огортає стіни, описана вся еволюція комунікаційного прогресу та найголовніших винаходів на кшталт телеграфу, радіо, ноутбука, телефона у хронологічному порядку. Це хороший спосіб ознайомитися з головними віхами ери інформаційних технологій.
Триватиме виставка щонайменше до кінця року (з імовірним продовженням), повідомляють у музеї. Тож радимо відвідати її хоча б заради того, щоб нагадати собі – з чого починалася та маленька коробочка, яка стала невід’ємною частиною нашого повсякденного життя, яка сьогодні дає нам змогу комунікувати будь з ким, будь-де й будь-коли та жити без якої ми вже не можемо.
Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодну публікацію!