Компанія IBM представила свій найсучасніший квантовий комп’ютер під час першої конференції для розробників у сфері квантових обчислень. Цей комп’ютер має майже вдвічі більше квантових вентилів, аніж попередня модель, і демонструє 50-кратне підвищення швидкості, повідомляє Network World.
Минулого року IBM вперше продемонструвала квантові обчислення, які забезпечують точні результати, недоступні для класичних комп’ютерів. У компанії назвали це досягненням рівня корисності.
«Ми говоримо про те, що квантові комп’ютери тепер можуть використовуватися як наукові інструменти для дослідження нових класів задач у хімії, фізиці, матеріалознавстві й інших галузях, які виходять за межі можливостей класичних методів грубої сили. Простіше кажучи, квантові комп’ютери вже краще справляються із запуском квантових схем, аніж класичні суперкомп’ютери з їхнім точним моделюванням», — пояснив Тушар Міттал, керівник продукту квантових сервісів IBM.
Торішній квантовий комп’ютер Eagle мав 127 надпровідникових кубітів, 2880 двокубітних вентилів і виконував експеримент корисності за 112 годин. Натомість новий процесор Heron зі 156 кубітами може працювати з квантовими схемами, які мають до 5000 вентилів, і виконує той самий експеримент за 2,2 години.
Окрім збільшення швидкості, нова система також стала доступнішою для користувачів. Якщо раніше експерименти виконувались із використанням кастомних схем і програмного забезпечення, то тепер їх можна запускати за допомогою SDK IBM — Qiskit.
За словами Міттала, раніше основними користувачами квантових обчислень були вчені-комп’ютерники, які досліджували, як квантові схеми можуть використовуватись у певних наукових галузях. Однак зараз ситуація змінюється.
Наприклад, клініка у Клівленді використовує квантові обчислення для моделювання молекулярних зв’язків, що є ключовим завданням для розв’язання фармацевтичних проблем.
«Ми виходимо за межі традиційної науки, використовуючи новітні технології, такі як Qiskit, для розвитку досліджень і пошуку нових методів лікування пацієнтів у всьому світі», — зазначила Лара Джехі, директорка з інформаційних досліджень клініки.
За словами Міттала, цей проєкт уже дає результати. Секрет успіху полягає у поєднанні класичних і квантових обчислень у єдиному робочому процесі, що дає змогу отримувати результати, недосяжні за допомогою лише однієї технології.
Переваги квантових обчислень і виклики майбутнього
Міттал зазначив, що підприємства можуть вже зараз використовувати системи прикладного застосування. Однак основною метою є допомога розробникам у пошуку евристичних квантових переваг, як це відбувалось у ранні дні використання GPU для прискорення високопродуктивних обчислень.
Разом з апаратними покращеннями IBM презентувала новий Qiskit Code Assistant, оснащений генеративним штучним інтелектом. Цей інструмент допомагає створювати квантові схеми або адаптувати старий код до останньої версії Qiskit. Асистент побудований на основі моделей IBM Granite AI і наразі доступний у приватній версії.
Гізер Вест, менеджерка з досліджень у компанії IDC, зазначила, що оголошення IBM є важливим, адже поєднує прогрес у галузі апаратного забезпечення із програмними рішеннями.
Однак головні проблеми, повʼязані з корекцією помилок, залишаються. Вони заважають квантовим комп’ютерам вирішувати найскладніші завдання. Як тільки їх усунуть, технологію можна буде використовувати не лише для експериментів, а і для практичних завдань у великих масштабах.
Нещодавно, нещодавно ми повідомляли, що безпеку Java-програм можна підвищити завдяки двом пропозиціям, спрямованим на протистояння атакам на квантові обчислення. Один план передбачає використання цифрових підписів, а інший — інкапсуляцію ключів.
Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!