Ще 15 років тому материнська плата високого класу давала б реальний приріст продуктивності як в іграх, так і в робочих навантаженнях. Чипсети преміум-класу мали більше функцій і контролери пам’яті високого класу. Оскільки тоді вам не потрібна була нова материнська плата для кожного нового покоління ЦП, придбання плати преміум-класу означало б, що ви матимете потрібну продуктивність тривалий час. Про це йдеться в матеріалі How To Geek.
У наш час контролери пам’яті вбудовані в корпус процесора, а різні чипсети материнських плат не дають підвищення продуктивності. Вони лише пропонують більше ліній PCIe та підтримку більшої кількості портів SATA й високошвидкісних USB.
Наприклад, якщо ми подивимося на відмінності між чипсетами AMD B650 і X670, то вони зводяться саме до цього: чипсет преміум-класу пропонує більше ліній PCIe і підтримку більшої кількості роз’ємів SATA та високошвидкісного USB. Максимальні версії двох чипсетів також включають 16 смуг PCIe 5.0 для основного слота – того, куди вставляється відеокарта, і вторинних слотів PCIe x16. Це майже все.
Іншими словами, ви можете придбати бюджетну материнську плату B650 і використовувати її, доки AMD не вирішить припинити підтримку сокета AM5 – процесорного роз’єму, який дебютував у 2022 році разом із запуском лінійки процесорів Ryzen 7000. Також це стосується бюджетних плат Intel, хоча компанія частіше змінює сокети для нових процесорів, ніж AMD.
Сучасні якісні бюджетні материнські плати працюють там, де це необхідно
Добре виготовлені сучасні бюджетні материнські плати оснащені якісними VRM, що є найважливішою особливістю материнської плати, на яку сьогодні варто звернути увагу. VRM означає Voltage Regulating Module (модуль регулювання напруги). Його роль полягає в забезпеченні чистого і стабільного живлення ЦП, даючи змогу використовувати більше енергії та досягати заявленої тактової частоти.
Погано побудований VRM може призвести до зниження продуктивності центрального процесора, оскільки він не може використовувати достатньо енергії, необхідної для досягнення максимальної швидкості. Також модулі VRM Dodgy перегріваються у парі з потужними процесорами, що негативно впливає на температуру вашого ПК.
Якісні бюджетні плати оснащені двома або трьома портами M.2 і мають від чотирьох до восьми портів SATA для розширення сховища. Крім того, вони зазвичай пропонують достатньо високошвидкісних портів USB для потреб більшості звичайних користувачів ПК.
Також ви отримуєте кілька роз’ємів вентилятора та RGB, причому майже кожна бюджетна материнська плата включає роз’єми як для вентилятора процесора, так і для вентилятора насоса, якщо ви виберете рідинний охолоджувач AIO.
Найкращі бюджетні моделі містять і деякі додаткові функції. Наприклад, ви можете знайти бюджетні материнські плати зі швидкісними мікросхемами Wi-Fi, аудіосистемами середнього класу і кнопкою відновлення BIOS, яка дозволяє оновлювати BIOS без ЦП.
Бюджетні материнські плати втрачають деякі функції високого класу, але чи має це значення?
Звичайно, бюджетним материнським платам бракує деяких високоякісних функцій. Питання в тому, чи важливі для вас ці преміум-функції?
Наприклад, дорогий Mobo може містити порти Thunderbolt 4 або USB 4, але чи потрібні вони вам? Якщо ви професійний відеоредактор, вам може знадобитися надшвидке з’єднання USB, щоб скопіювати безліч відео на свій ПК. Але якщо ви звичайний користувач, який не копіює тонни даних із зовнішнього SSD та інших носіїв даних на свій ПК щодня, то ви платите додатково за функції, якими не будете користуватися.
Більшість материнських плат високого класу оснащені дорогими модулями VRM, які можуть забезпечити більш високі потужності, ніж можуть використовувати навіть найкращі процесори. Інакше кажучи, надлишкові VRM – це ще одна функція, яка практично не має значення для пересічних користувачів ПК.
Ще одна особливість, яку можна знайти в дорогих моделях, – це підтримка PCIe 5.0 для основного слота PCIe, куди вставляється ваша графічна карта. Але враховуючи, що RTX 4090 сумісна лише з PCIe 4.0, можна з упевненістю сказати, що ви не виграєте. Оскільки навіть твердотільні накопичувачі PCIe 5.0 зараз не мають сенсу, ви знову переплачуєте.
Материнські плати високого класу також містять чотири або більше портів M.2, але знову ж таки, чи потрібно вам так багато? Якщо вам якимось чином вдасться заповнити три накопичувачі M.2, то у вас все одно залишиться від чотирьох до шести портів SATA, яких достатньо для створення пристойного NAS, не кажучи вже про забезпечення достатньої кількості портів для зберігання даних для звичайного настільного ПК.
Деякі плати преміум-класу оснащені вбудованими ЦАП і флагманськими аудіорішеннями, але знову ж таки, чи варті вони того? Краще витратити гроші на зовнішнє рішення, аніж на флагманську материнську плату.
Що стосується модулів Wi-Fi, то відмінні рішення можна знайти на платах бюджетного і середнього класів, включаючи чипи Wi-Fi 6 і Wi-Fi 6E. Варіанти високого класу можуть надати вам Wi-Fi 7, але новий стандарт є надмірним для більшості користувачів, особливо якщо у вас немає маршрутизатора Wi-Fi 7.
Більшість материнських плат високого класу забезпечують достатньо RGB для невеликої вечірки. Знову ж таки, це лише для естетики, і ви можете отримати той самий ефект за допомогою комплекту корпусних вентиляторів RGB, що значно дешевше.
Однак деякі функції, наявні лише на платах високого класу, можуть бути корисними. Порт Ethernet з 10 Гбіт/с може бути дуже корисним, якщо у вас є NAS. З іншого боку, можна придбати карту PCie 10 Гбіт/с і зекономити гроші.
Ще одна зручна функція преміум-класу – це відображення коду POST (самоперевірка при включенні). Колись цей компонент материнської плати був навіть на деяких бюджетних моделях, але з часом він перетворився на флагманську функцію. Це прикро, оскільки відображення POST-коду може бути надзвичайно зручним під час усунення несправностей.
Зрештою, якщо вам не потрібна конкретна функція високого класу, то не варто платити додатково за дорогу материнську плату. Ви можете отримати все необхідне за допомогою якісної бюджетної моделі або моделі середнього класу і спрямувати заощаджені кошти на потужнішу відеокарту, ЦП або більше пам’яті.
На жаль, бюджетні моделі інколи мають слабкі VRM, які не здатні запускати навіть ЦП середнього класу на максимальних тактових частотах. Інші обмеження можуть включати лише кілька високошвидкісних портів USB, один порт M.2, проблеми з BIOS, погані аудіорішення тощо.
Як знайти ідеальну бюджетну материнську плату для ваших потреб?
В першу чергу слід вилучити з розгляду всі моделі із низькоякісними VRM, якщо ви створюєте ігровий ПК або машину, яка буде використовуватися для серйозної продуктивності робочих навантажень.
Материнська плата також може мати проблеми, пов’язані з BIOS, такі як відмова працювати з деякими конфігураціями пам’яті, часті збої, які можуть не проявлятися під час короткочасного тестування. Користувачі часто повідомляють про проблеми на Reddit. Одним із субредітів, який може бути корисним для новачків і початківців, є r/buildapc.
Читайте також на ProIT: Час переходити на Wi-Fi 7?
Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!