ProIT: медіа для профі в IT
2 хв

Debian 30 років, і це досі найважливіший дистрибутив Linux

author avatar ProIT NEWS

16 серпня Debian виповнилося 30 років. Він має більше реміксів, повторень і похідних, а через них – більше користувачів, ніж будь-який інший дистрибутив Linux. За винятком, можливо, ChromeOS. Хоча, звичайно, багато людей не вважають ChromeOS дистрибутивом Linux, пише The Register.

Важливо пам’ятати, що слово «вільний» у словосполученні «вільне програмне забезпечення» дійсно має два значення. FOSS – це не лише свобода. Той простий факт, що вам не потрібно платити за програмне забезпечення, важливий, особливо для бідних країн світу.

Крім того, операційні системи FOSS краще працюють на старих, повільніших комп’ютерах, що стимулює їх поширення серед мільярдів людей, які не можуть собі дозволити новітні ноутбуки.

Інноваційний дистрибутив Endless OS не залежить від доступу до Інтернету. Він використовує інструменти Red Hat, такі як GNOME, OStree та Flatpak, і побудований на Debian.

Без операційних систем FOSS не було б «хмари». Справа не у технологіях, адже на платних ОС все добре працювало б. Те, що зробило AWS великим, – це машинне управління розгортанням і керуванням віртуальними машинами, але ніхто у здоровому глузді не дав би змоги автоматичному масштабувальнику розгортати тисячі екземплярів, якщо вони коштують тисячі доларів за ліцензію.

Безкоштовні дистрибутиви Linux зробили Google можливим, а Debian є найважливішим безкоштовним дистрибутивом. Компанія Google випускає ChromeOS, який всередині працює на своєму власному внутрішньому дистрибутиві під назвою gLinux Rodete – і теж на основі Debian.

І, звичайно, є Ubuntu. До запуску в жовтні 2004 року його єдиним вебсайтом був no-name-yet.com, на якому зазначалося:

«У нас є чудова команда Debian й інших розробників вільного програмного забезпечення з відкритим кодом. Поки що ми називаємо себе бородавочниками, поки не буде остаточно визначено нашу правильну назву».

Ubuntu був і є прямим відгалуженням Debian. Це Sid – випуск DebianUnstable, інтегрований, протестований і перепакований.

Насправді ніхто не знає, скільки користувачів Linux, є тільки оцінки. У Truelist вважають, що Ubuntu займає 33,9% ринку, за нею йде Debian із 16%.

Ці цифри можуть недостатньо відображати використання в Китаї. Але дві провідні родини дистрибутивів із Китаю – це Kylin, ремікс Ubuntu, і родина Uniontech UOS, який базується на Debian.

Китайська «Програма 3-5-2» мала на меті замінити Windows на Linux до кінця минулого року. Невідомо, чи це вдалося, але планувалась заміна на Debian і похідні Debian.

Red Hat заробляє великі гроші, але згідно з опитуванням Truelist, дистрибутиви на основі Red Hat становлять лише близько 10% ринку. З цієї частки орієнтовно 95% є безкоштовними. Ось чому всі так засмучені тим, що Big Purple знищив CentOS Linux, а потім припинив і перебудови.

Debian і його похідні мають у 50 разів більше користувачів, аніж RHEL. Навіть з урахуванням CentOS та Fedora – це всього п’ята частина користувачів Debian.

Тим часом Software in the Public Interest спокійно продовжує фінансувати ці безкоштовні речі, які дійсно мають значення.

Нагадаємо, Debian 12 «Bookworm» – це надійний дистрибутив Linux і можлива альтернатива Ubuntu.

Приєднатися до company logo
Продовжуючи, ти погоджуєшся з умовами Публічної оферти та Політикою конфіденційності.