Новий iPad Pro від Apple працює на базі чипів нового покоління M4, що вплине на траєкторію розвитку Mac і iPhone, повідомляє MacWorld.
Перше питання, на яке потрібно відповісти: чому так скоро? iPhone отримує нове покоління мікросхем раз на рік, коли надходять нові iPhone. Apple, ймовірно, хоче, щоб серія M виходила з такою ж частотою, оскільки ці два чипи насправді є варіаціями один одного. Однак М4 розриває це коло.
Нова архітектура чипа
Відповідь складна і багато в чому пов’язана із примхами виробництва чипів. Щоб спростити: TSMC, виробник мікросхем Apple, представив новий 3-нанометровий процес минулого року, що дозволило Apple поставити чипи M3 (і A17 Pro) й похвалитися тим, що вони є першими великими чипами, які працюють на 3-нм техпроцесі.
Проблема полягає в тому, що навіть тоді виробничий процес, який створював ці мікросхеми, був глухим кутом. TSMC переналаштувала виробництво мікросхем і перейшла від старої технології «N3» до нової (і дуже іншої) версії «N3E».
Нова версія не сумісна з попереднім методом проєктування чипів, який вимагав оптового редизайну. Коли Apple каже, що M4 виготовлено за 3-нм технологією другого покоління, вона саме це має на увазі.
По суті, компанія використовувала покоління M3, щоб досягти 3 нм раніше за інших, але вона знала, що їй знадобиться новий дизайн для системи, яку TSMC будує. Отже, M4 і, ймовірно, A18 були редизайном, який Apple обов’язково мала зробити.
Навіщо випускати M4 на iPad Pro, а не на більш популярному продукті, як-от MacBook Air? Досить висока ймовірність того, що на початку циклу виробництва чипів обсяг мікросхем, що надходять із заводу, буде невеликим. iPad Pro не продається в таких же кількостях, як MacBook Air, що дозволяє Apple і TSMC збільшити поставки.
Що це означає для майбутнього чипів в iPhone наступного покоління, які вийдуть цієї осені? Минулого року iPhone 15 Pro мав 3-нм чип A17 Pro на основі старішого процесу TSMC. Непрофесійні моделі використовували старіший процесор A16 із процесу попереднього покоління.
Здається малоймовірним, що Apple захоче зберегти будь-який iPhone на старій схемі, тому варто очікувати чип A18, який живить усі нові iPhone.
Однак важливо відзначити, що чип M4 доступний у двох варіантах. Моделі iPad Pro з меншим обсягом пам’яті та оперативної пам’яті також мають одне ядро процесора з меншою продуктивністю.
Цілком можливо, що Apple буде відрізняти iPhone та iPhone Pro за допомогою різних ядер CPU і GPU і навіть оперативної пам’яті. Але важко уявити, щоб компанія створила більше одного чипа iPhone для цього нового циклу, враховуючи, що все має переходити до новішого процесу виготовлення чипів.
Майбутнє чипів Mac
Отже, що буде далі на Mac? Поки що покоління M3 поширюється лише на iPad, MacBook Air і MacBook Pro. Марк Гурман із Bloomberg припустив, що є ще чип M3 (імовірно M3 Ultra), який досі не випущений.
Це означає, що нас, можливо, чекає перший досвід Apple Silicon: нові комп’ютери Mac на чипі старішого покоління, випущені після представлення нового покоління (імовірно, Mac Studio з опціями M3 Max та Ultra).
Але немає абсолютно ніяких сумнівів, що M3 Ultra (та й поточні M3 Pro і Max) набагато потужніший, аніж маленький M4, навіть якщо він із наступного покоління Apple Silicon.
І тоді виникає наступне питання: наскільки великим стрибком уперед є M4? Під час реклами M4 Apple постійно порівнювала його з M2, чипом у попередній моделі iPad Pro. Однак кожен пристрій відрізняється, і порівнювати iPad Pro із MacBook Air трохи дивно.
У той час як схема найменування M-whatever спонукає нас думати про кожне покоління чипів Apple як про моноліт, правда полягає в тому, що чипи Apple – це сукупність різних компонентів, включаючи ядра ЦП, ядра графічного процесора, ядра Neural Engine, контролери дисплея та пам’яті, і багато іншого. І не кожен компонент отримує серйозне оновлення з кожним поколінням.
Наприклад, ядра графічного процесора в M4 практично такі ж, як і в M3, а ядра ЦП лише трохи оновлені, щоб додати деякі додаткові прискорення штучного інтелекту від M3.
Apple налаштувала продуктивність, збільшивши загальну максимальну кількість ядер ЦП M4 із 8 до 10, додавши ще два «ефективні» ядра, які споживають менше енергії, ніж чотири потужні «продуктивні» ядра.
Враховуючи все це, цілком можливо, що базовий M4 насправді не буде набагато швидшим за M3.
Цілком можливо, що два додаткові ядра ЦП були додані, щоб запобігти тому, щоб M4 працював повільніше, ніж M3. Тож нове покоління чипів може бути скоріше відступом, аніж великим кроком вперед.
Незважаючи на це, Apple має якомога швидше відмовитися від старого процесу TSMC і перейти до нового, тому Apple має намір перевести всю лінійку Mac на M4 вже до кінця наступного року.
Читайте також на ProIT лайфхаки, як ділитися паролями або ключами доступу зі свого iPhone, iPad або Mac.
Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!