ProIT: медіа для профі в IT
2 хв

Британія готує конкурента OpenAI, щоб стати світовим лідером у сфері ШІ

author avatar ProIT NEWS

Велика Британія має на меті створити альтернативу OpenAI і суттєво збільшити національну обчислювальну інфраструктуру. Про це повідомляє CNBC.

Основним завданням уряду Великої Британії є розширення мережі дата-центрів по всій території країни. Це має дати змогу розробникам потужних моделей ШІ, які залежать від високопродуктивного обчислювального обладнання в дата-центрах, належно навчати й запускати свої системи.

Оголошено мету у 20 разів збільшити суверенні (тобто державні) обчислювальні потужності у Великій Британії до 2030 року. У межах цієї ініціативи уряд розпочне відкриття доступу до ресурсу AI Research Resource (ARR), спрямованого на вдосконалення британської обчислювальної інфраструктури.

Адміністрація премʼєра Великої Британії Кіра Стармера торік скасувала фінансування платників податків у розмірі 1,3 мільярда фунтів стерлінгів, яке мали спрямувати на дві великі ініціативи у сфері обчислень, віддавши перевагу іншим статтям бюджету. Цими проєктами були AI Research Resource та надсучасний ексаскейл-суперкомп’ютер (exascale). Обидві обіцянки дав попередній уряд Ріші Сунака.

Поняття «суверенний ШІ» стало актуальною темою для політиків, особливо в Європі. Цей термін передбачає, що технології, які критично впливають на економічне зростання і національну безпеку, мають розробляти у тих самих державах, де їх і впроваджують.

Щоб зміцнити обчислювальну інфраструктуру, уряд зобов’язався відкрити кілька «зон росту ШІ» (AI growth zones), де буде спрощено правила містобудування (planning permission), щоб стимулювати будівництво нових дата-центрів.

Крім того, створять AI Energy Council, який об’єднає лідерів обох галузей — енергетики й штучного інтелекту, щоб вивчити можливості застосування відновлюваних і маловуглецевих джерел енергії, таких як ядерна енергетика.

Ця ініціатива співпадає із мільйонними інвестиціями техгігантів на кшталт Amazon, Microsoft і Google у малі модульні реактори (SMR) для забезпечення ядерної енергії дата-центрів, на яких працюють системи ШІ.

Створення конкурента OpenAI

Уряд Великої Британії також оголосив про масштабну ініціативу зі створення локального чемпіона у галузі штучного інтелекту — компанії, яка здатна конкурувати з американськими техгігантами, що розробляють базові моделі ШІ, як-от ChatGPT від OpenAI.

Британія має намір використати «зони росту ШІ» та нову Національну бібліотеку даних (National Data Library), щоб об’єднати державні установи та університети й таким чином прискорити створення суверенних ШІ-моделей, не залежних від Силіконової долини.

Втім, у прагненні створити ефективного конкурента OpenAI країна стикається зі значними викликами. По-перше, місцеві підприємці неодноразово скаржилися на брак інвестицій і складнощі в залученні коштів, необхідних для розвитку стартапів до масштабів лідерів на зразок OpenAI.

Багато британських засновників і венчурних інвесторів наполягають на тому, щоб місцеві пенсійні фонди спрямовували більшу частку своїх портфелів у стартапи із високим потенціалом зростання. Раніше уряд обіцяв сприяти таким реформам.

«У Великій Британії є $7 трильйонів у цьому портфелі. Якщо хоча б 5% спрямувати в інновації, то проблему буде вирішено», — заявив торік в інтерв’ю Маґнус Грімеланд, засновник і CEO венчурної компанії Antler.

Попри це, британські техлідери загалом схвально ставляться до урядового плану дій щодо ШІ. Захра Бахрололумі, керівниця Salesforce у Великій Британії, в інтерв’ю CNBC назвала його прогресивною стратегією.

Чінтан Патель, технічний директор (CTO) Cisco у Великій Британії, зазначив, що він з обережним оптимізмом дивиться на цей план дій.

Зараз у Великій Британії немає чітких законодавчих норм щодо ШІ. Адміністрація Стармера раніше заявляла, що має намір розробити закони для регулювання сфери штучного інтелекту, але конкретних подробиць поки не надала.

Минулого місяця уряд оголосив про консультації щодо заходів для регулювання використання захищеного авторським правом контенту під час навчання ШІ-моделей.

Загалом Велика Британія прагне відрізнятися від ЄС, пропонуючи диференційований підхід до регулювання штучного інтелекту після Brexit. Тобто країна планує запровадити певний нагляд за ШІ, але менш жорсткий порівняно із ЄС, який іде на більш рішучі кроки зі своїм «Актом про штучний інтелект» (AI Act).

Раніше ми повідомляли, що згідно з дослідженням компанії венчурного капіталу Accel, Велика Британія є домом для найбільшої кількості стартапів генеративного ШІ у Європі.

Читайте також на ProIT: Велика Британія прагне стати найкращим місцем для створення ігор та отримати державну підтримку.

Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!

Приєднатися до company logo
Продовжуючи, ти погоджуєшся з умовами Публічної оферти та Політикою конфіденційності.