Технології домашньої автоматизації ніколи не були такими близькими, як сьогодні. Інтелектуальне освітлення, голосові помічники, які керують побутовою технікою та різноманітні датчики — руху, температури, задимлення тощо — вже не здаються чимось фантастичним. Проте залишається питання: як орієнтуватися у величезній кількості пропозицій та облаштувати розумний дім, що відповідатиме саме вашим уявленням про комфорт, безпеку та раціональний підхід до споживання ресурсів?
Кому і навіщо потрібен розумний будинок?
Можна виокремити чотири основні фактори, якими керуються майбутні власники розумного будинку:
Безпека. Система виправдає себе в ту саму мить, коли захистить помешкання. Розумний домофон або камера зафіксують, коли дитина повернулася зі школи, датчик вуглекислого газу врятує життя, а інформація про залишені без нагляду електроприлади — майно.
Енергозбереження. За відсутності людини, вночі або за інших умов, передбачених індивідуальним сценарієм, корегується температура в системі опалення, відключається світло у кімнатах. Крім того, можна отримати графіки споживання електроенергії та знайти шляхи оптимізувати свої витрати.
Здоров’я. Відповідні датчики вчасно зафіксують перевищення безпечного рівня вуглекислого газу та проконтролюють рівень вологості. Портативні кнопки на батарейках допоможуть дитині увімкнути світло, а родичам похилого віку — покликати на допомогу.
Комфорт. Сценарії «Кіно», «Обід» і «Сон» говорять самі за себе. Одне натискання кнопки — і світло, клімат, штори, музика створять потрібну атмосферу. Високоточні термостати підтримують стабільну температуру у приміщенні, світло вмикатиметься за графіком або за датчиками руху, а за бажання зміни можна ініціювати за допомогою голосового керування.
Керівник компанії HomeSmart Андрій Нещадім зазначив:
«Важко уявити сучасне помешкання без системи розумного будинку або її окремих модулів. Автоматичний полив газону, вмикання світла при спрацюванні датчиків руху, термостати, датчики затоплення та якості повітря — це все вже активно використовується у приватних будинках, квартирах і бізнесі. Тому розумний будинок вже є невіддільною частиною нашого життя».
З чого почати?
Перш ніж перейти до вибору девайсів для створення «дому майбутнього», потрібно визначитися із трьома речами.
Перше. Зрозуміти для себе, яку суму ви готові витратити на облаштування smart home. Можливості для автоматизації звичайних побутових речей практично безмежні, але зі збільшенням кількості та складності пристроїв буде зростати й вартість проєкту. Наприклад, кілька розумних розеток і датчиків, об’єднаних в одну екосистему, будуть коштувати кілька сотень доларів, а от системи з домашніми електростанціями, системами розумного управління садом чи басейном можуть підняти вартість до кількох тисяч.
«Питання вартості системи розумного будинку виникає дуже часто. Швидко відповісти на нього дуже складно, оскільки він залежить від кількості функцій, які вибере клієнт. Серед них: керування освітленням, клімат-контроль, автоматизація штор, ролет та іншого сонцезахисту, охоронна сигналізація та захист від протікання, домашній кінотеатр, відеоспостереження, домофонія і так далі. Тому найчастіше ми пропонуємо нашим клієнтам розрахувати приблизну вартість розумного будинку на базі онлайн-калькулятора (є у нас на сайті). В цілому найпростіша система розумного будинку на базі технології Z-Wave стартує від $1000», — розповів представник команди інтернет-магазину Neosmart.
Андрій Нещадім із HomeSmat додав:
«На ринку є базові системи. Наприклад ті, що працюють через Wi-Fi мережу і не потребують додаткових хабів або контролерів, роль яких виконує ваш роутер. Вони можуть коштувати від $500. Також існує преміум-сегмент, де використовуються більш захищені протоколи або слаботочні системи. Вартість таких систем здебільшого обмежується вашими побажаннями, а не ціною. Приблизна вартість може становити $10–20 тисяч. Середній сегмент стартує від $1–2 тисяч. Звісно, ціна залежить від функцій, розміру будинку та багатьох інших факторів».
Друге. Сформулюйте ваші фактичні потреби й очікування від розумного будинку. Серед найпоширеніших завдань, які він може взяти на себе, — автоматизація освітлення, регулювання температури та вологості в приміщеннях, контроль доступу до будинку чи квартири або ж комплексна безпека, яка може поєднувати функції відеоспостереження, відстежування витоків води, газу, диму й інше.
Третє. Оцініть свої можливості та оберіть, що вам ближче — придбати готовий комплект або ж облаштувати розумний будинок за власним проєктом, враховуючи індивідуальні побажання. Варто пам’ятати, що система розумного будинку масштабується, її завжди можна розширити, докупивши й інтегрувавши потрібні модулі.
Готове рішення: розумний будинок із мінімальними зусиллями
Тут маються на увазі спеціально підібрані комплекти пристроїв, які забезпечують швидке, просте та ефективне створення автоматизованого житла. Це оптимальне рішення для тих, хто не має часу, досвіду чи бажання розбиратися в технічних деталях, але хоче отримати швидкий результат.
Ajax StarterKit
Українська компанія Ajax спеціалізується на бездротових системах безпеки, тож саме безпека знаходиться в фокусі уваги усіх її рішень. Тут розробили базову охоронну систему з опціями розумного будинку StarterKit, куди входить хаб, датчик руху, датчик відчинення та брелок з тривожною кнопкою для керування. Вартість комплекту становить від 9000 гривень.
На виході користувач отримує базовий захист від вторгнення у житло, витоків води та пожежі. За бажанням комплект можна інтегрувати з системами охоронних компаній. З плюсів — якісна реалізація та повністю локалізований мобільний застосунок, тож мовний бар’єр не заважатиме керуванню та реагуванню на безпекові інциденти. З мінусів — у першу чергу це охоронна система, тож у ній нема складних автоматизацій, притаманних саме розумному будинку.
Mi Smart Sensor SET
Досить популярна в Україні китайська екосистема з фокусом на побутову автоматизацію. До набору входять хаб (Mi Control Hub), датчики руху, температури й вологості, відкриття дверей і розумна розетка. Вартість починається від 2000 гривень.
Наведені компоненти легко інтегруються з іншими пристроями бренду, який пропонує великий вибір датчиків та пристроїв для автоматизації. Проте користувачу варто прийняти те, що він залишиться без локальної підтримки (як у випадку з Ajax) та деяких функцій, що доступні тільки для китайського регіону.
Насправді універсальних і якісних базових рішень для домашньої автоматизації не так багато — найчастіше вони закривають одну, максимум дві потреби. Наприклад, керують доступом, системою опалення, освітленням, кліматичними показниками у приміщенні тощо.
Кілька рекомендацій щодо того, що мають робити базові системи для закриття потреб:
- Безпека: датчики відкриття/закриття, руху дверей, витоків води, диму + можливість відправлення миттєвих повідомлень на смартфон користувача.
- Освітлення: автоматичне ввімкнення світла при виявленні руху, дистанційне керування освітленням із мобільного застосунку.
- Клімат-контроль: автоматичне регулювання вологості й температури, забезпечення роботи системи опалення чи кондиціонування за заздалегідь сформованим графіком.
- Контроль доступу: розумні замки, автоматичне відкриття дверей через застосунок на смартфоні або NFC.
Загальні рекомендації з налаштування готової системи smart home
Зазвичай потрібно дотримуватися простої послідовності кроків, яка передбачає встановлення мобільного застосунку для дистанційного керування розумним будинком, підключення окремих датчиків і хабу до бездротової мережі та налаштування сценаріїв роботи — за готовими шаблонами чи індивідуально, якщо дозволяють можливості системи.
Більшість сучасних комплектів підтримують інтеграцію з Google Home, Apple HomeKit та Alexa, що значно розширює можливості керування голосом. Google Home дає можливість зручно поєднувати різноманітні пристрої у спільну екосистему, Apple HomeKit буде ідеальним вибором для прихильників Apple завдяки глибокій інтеграції зі смартфонами та планшетами, а Amazon Alexa забезпечує широкі голосові можливості для керування побутовими приладами й автоматизацією.
«Базові системи можна без труднощів встановити та налаштувати самостійно. Багато з них підтримують українську мову, а інструкція буде покроково відображатися в застосунку під час підключення», — розповів Андрій Нещадім.
«Зазвичай налаштування системи розумного будинку потребує знання у сфері локальних мереж, програмування та електрики. Тому краще довіряти встановлення такого обладнання професіоналам. Проте якщо хочете реалізувати цей проєкт самостійно, то потрібно орієнтуватися на надійну систему, яка не залежатиме від китайських хмарних сервісів, якісно робити всі електричні зʼєднання, а також завжди дублювати керування за допомогою звичайних вимикачів, тому що не всі члени родини добре розуміються на високих технологіях», — додали представники команди Neosmart.
DIY-рішення: створення унікальної системи Smart Home
Цей підхід дозволяє облаштувати розумний дім, що максимально відповідає вашим персональним потребам і бюджету. Це ідеальний варіант для тих, хто прагне контролювати кожен аспект автоматизації, готовий до самостійних експериментів і хоче отримати гнучку, розширювану систему за менші гроші.
Щоб реалізувати це на практиці, вам потрібен насамперед хаб (він же контролер), який часто називають серцем smart home. Це центральний керуючий пристрій, що забезпечує інтеграцію, координацію та обмін даними між усіма компонентами системи домашньої автоматизації. Одним із найпопулярніших хабів в Україні Home Assistant, також ви можете звернутися до альтернативних рішень на кшталт OpenHAB або MajorDoMo. Додатково буде потрібен ноутбук чи ПК, яким вже не користуються, Raspberry Pi 4 або аналогічний мінікомп’ютер.
На наступному кроці потрібно вибрати бездротовий протокол, який дозволятиме всім пристроям обмінюватися між собою інформацією. Тут можна звернутися до знайомого всім Wi-Fi або ж до Zigbee. Відповідно, в першому випадку буде потрібен Wi-Fi маршрутизатор із якісним покриттям, а в другому Zigbee-координатор, наприклад, Sonoff Zigbee USB Dongle.
Також популярним протоколом, із досвіду роботи Neosmart, є Z-Wave. Фактично це стандарт у сфері розумних будинків, що забезпечує надійність, безпеку та сумісність пристроїв. На відміну від деяких китайських рішень, таких як Mi Smart Sensor Set, Z-Wave пропонує низку переваг, що роблять його оптимальним вибором для споживачів, які цінують безпеку і стабільність. Насамперед це надійний і безпечний зв’язок (адже працює на окремій частоті та використовує шифрування), високий рівень сумісності зі всіма пристроями екосистеми, заощадливе споживання електроенергії, великі терміни автономної роботи (від кількох місяців до року), а також здатність до масштабування.
Після вибору протоколу необхідно зрозуміти, які компоненти ви хочете додати у свій розумний дім. Головна умова — щоб вони відповідали вашим завданням та підтримували бездротовий протокол. Абсолютна більшість працює з Wi-Fi сигналом, проте перелік вендорів, які розробляють пристрої також вражає: тут є Amazon, Huawei, Philips, Belkin, Ikea, Osram, Bosch, Indesit, Samsung та багато інших. Ви можете знайти датчики руху та температури в Aqara чи Xiaomi, розумні вимикачі та розетки у Sonoff та Shelly, а розумні лампочки обрати серед асортименту Yeelight, Philips Hue або ж IKEA Tradfri.
Самостійне облаштування smart home покроково
Детальний опис вартий окремої статті, тож ми зупинимося тільки на основних етапах, до яких потрібно бути готовим.
- Встановлення контролера. Наприклад, ви обрали Home Assistant і у вас є старий ноутбук. Оже, потрібно буде завантажити файл образу Home Assistant OS на окремий USB-накопичувач, встановити її на ваш ноутбук та виконати всі необхідні налаштування.
- Підключення Zigbee, Z-Wave або Wi-Fi координатора, перевірка його роботи та стабільності сигналу.
- Підключення базових пристроїв: можна почати з найпростіших — розумних розеток чи ламп освітлення, — після чого перевірити їх роботу.
- Налаштування сценаріїв автоматизації. Тут також краще почати з найбільш очевидних: включення світла після детекції руху, відправлення повідомлення у мобільний застосунок при відкритті дверей тощо.
«Насправді все сильно залежить від обраної технології та обладнання. Те, що написано вище, стосується насамперед HomeAssistant. Так, це будуть основні кроки, але на практиці налаштування вимагатиме врахування великої кількості моментів — від підбору сервера, встановлення ОС, налаштування драйверів до встановлення плагінів та іншого необхідного ПЗ», — розповіли в Neosmart.
Самостійне облаштування розумного будинку завжди несе певні ризики через відсутність досвіду та необхідних компетенцій, і це також підтверджує Андрій Нещадім:
«Однією з найпоширеніших помилок є те, що клієнти спочатку хочуть автоматизувати лише одну функцію, обирають базовий та найдешевший варіант, а згодом розуміють, що хочуть розширити систему. Проте обране рішення може не підходити для подальшого масштабування. Я б рекомендував підходити до вибору системи розумного будинку більш стратегічно та не надмірно економити. Це технології, які повинні спрощувати життя, а не створювати додаткові труднощі. 99% наших клієнтів із часом розширювали свою систему розумного будинку».
Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!