ProIT: медіа для профі в IT
4 хв

AI Trainer: чим займається, скільки заробляє і де навчитися цієї професії

author avatar Світлана Чапліч

AI Trainer, або ж ШІ-тренер — це відносно нова та водночас перспективна професія.

В чому полягає робота тренерів зі штучного інтелекту, що входить до їхніх обов’язків і які перспективи відкриваються перед ними, читайте в цьому матеріалі.

Хто такий AI-тренер та чим він займається?

Компанії намагаються якнайшвидше впровадити ШІ у свої бізнес-операції та технологічні продукти. За даними звіту CompTIA IT Industry Outlook 2024, це вже зробили 22% комерційних організацій. Ще 45% перебувають на етапі «розвідки», а 33% — впровадили ШІ частково.

Штучний інтелект став потужним інструментом, який допомагає ухвалювати обґрунтовані бізнес-рішення, боротися з шахрайством, керувати запасами та ланцюжками постачання, створювати персоналізовані рекомендації, збільшувати продажі та ефективність маркетингових заходів.

Але все це стає можливим тільки тоді, коли ШІ дійсно розуміє і правильно сприймає поставлені людиною завдання. Стати такими їм допомагають спеціалісти, які обрали професію AI Trainer, тобто тренера нейромереж.

Тренер ШІ відповідає за розроблення, впровадження і вдосконалення моделей машинного навчання, допомагаючи інтелектуальним системам робити правильні висновки на основі наявної в них інформації.

ШІ-тренери працюють із великими обсягами даних і використовують мови програмування для створення алгоритмів, які виявляють закономірності та роблять прогнози.

Можна дати й інше визначення: тренери ШІ — це фахівці, які збирають та готують набори даних, а потім контролюють їх використання під час навчання алгоритмів моделей штучного інтелекту.

Дані мають вирішальне значення у навчанні ШІ-моделей, але справжня майстерність полягає в ретельному відборі та формуванні цих даних для ефективного навчання.

Крім того, AI Trainer зможе якісно виконувати свою роботу тільки якщо розуміє тонкощі людського спілкування і може навчити чат-бота робити те саме, якщо йдеться про навчання текстових асистентів. У цьому випадку тренеру потрібно перетворити дані та складні фрагменти коду на доброзичливого, корисного помічника, який із легкістю відповідає на запитання.

Попри те, що всі ШІ-тренери виконують схожу роботу, залежно від кінцевого завдання специфіка діяльності може відрізнятися.

Наявність різноманітних спеціалізацій підтверджує Олексій Кульчицький, AI Trainer/Language Expert в Outlier:

«Наприклад, Language Expert працює з текстами, аудіо та зображеннями, вдосконалюючи моделі розпізнавання мови й контенту. Інші спеціалісти, як тренери з математичних моделей, зосереджуються на вдосконаленні алгоритмів, а Data Trainers займаються підготовкою і структуризацією даних».

Таким чином, тренери зі штучного інтелекту можуть охоплювати різні сфери знань і працювати з різними системами штучного інтелекту.

Крім того, винаймати таких фахівців можуть на різні позиції: спеціаліст із навчання генеративних моделей штучного інтелекту, спеціаліст із тренування нейромереж, дослідник нейронних мереж, тренер зі штучного інтелекту тощо.

Про роль тренера у вдосконалені роботи штучного інтелекту розповідає Віталій Рождаєв, AI-тренер та фахівець із лінгвістичного аналізу:

«AI в контексті тренування включає в себе власне «розумний чат» — діалогову систему, доступну користувачеві, базу знань, алгоритми обробки цих знань та алгоритми машинного навчання. Останні намагаються покращити роботу «розумного чату» і його базу знань за допомогою зокрема зовнішнього тестування з використанням тестувальників/тренерів, а потім на глибинному рівні вже з допомогою розробників відбувається постійна модернізація системи.
Тому основна роль в AI Trainer, або тестувальника/тренера ШІ полягає в тому, щоб аналізувати відповіді, які формує «розумний чат» на ті чи інші запити. Аналізуються їхня правдивість, відповідність, лаконічність і зручність. Також аналізуються орфографія і граматика, використання синонімів. Окремо — безпечність відповідей для користувача (ШІ не повинен порушувати кримінальні та моральні кордони).
Таким чином, в середині поняття штучного інтелекту перебуває smartchat, тобто доступне для зовнішнього тестування «ядро» машинного навчання, а далі в ньому є «під’ядро» — механізми глибинного навчання. Це моделі алгоритмів, які покращують роботу ШІ на основі результатів зовнішнього тестування. І це вже зона відповідальності розробників системи».

Які навички необхідні AI-тренеру?

Робота з навчання ШІ вимагає поєднання технічних навичок і знань предметної області з м’якими навичками (soft skills).

Найкраще на цю роль підходять кандидати з освітою та досвідом у галузі комп’ютерних наук, штучного інтелекту, інженерії, математики та статистики.

Зазвичай потрібно, щоб вони володіли мовами програмування (Python, R або Java), працювали з бібліотеками та фреймворками машинного навчання, NLP-моделями, мали досвід візуалізації даних, інтерпретації результатів машинного навчання, розробки експериментів та перевірки гіпотез, працювали з аналітикою і статистичним аналізом.

Олексій Кульчицький зазначає, що незалежно від ролі ШІ-тренеру необхідно мати технічні навички:

«Насамперед це знання мов (граматика, стилістика), робота з різними типами даних, розуміння алгоритмів NLP і знання інструментів для аналізу даних. Не менш важливі й софт-скіли: уважність до деталей, аналітичне мислення, ефективна комунікація, адаптивність і вміння працювати у команді. Ці навички можна здобути через спеціалізовані курси, філологічну або технічну освіту і практичний досвід у проєктах зі штучним інтелектом».

Гарний AI-тренер поєднує в собі глибокі технічні знання у сфері ШІ та машинного навчання з потужними аналітичними здібностями. Все це допомагає йому ефективно виконувати основні обов’язки:

  • відбирати та попередньо обробляти дані для завантаження в систему;
  • робити налаштування правил взаємодії для чат-ботів;
  • структурувати та вдосконалювати NLP-моделі;
  • впроваджувати цикли зворотного зв’язку для ітеративного навчання;
  • тестувати розмовні потоки та налаштовувати поведінку ШІ для конкретних потреб;
  • проводити QA-перевірки, оцінювати ефективність і точність роботи ШІ-системи;
  • співпрацювати з іншими командами — фахівцями з даних та UX-дизайнерами.

Ще одне важливе завдання, яке постає перед AI-тренером, — це забезпечити етичне навчання та мінімізувати упередженість штучного інтелекту. Він не має повторювати шкідливі або неприйнятні в суспільстві стереотипи, бути упередженим щодо раси, релігії, гендеру тощо.

Своїми враженнями від роботи AI-тренером ділиться Віталій Рождаєв:

«Робота АІ-тренера/тестувальника загалом цікава, але й рутини вистачає. Важливо відповідально ставитися до перевірки фактів, які формує для користувача ШІ. Оскільки «розумний чат» використовує складні моделі формування відповідей з величезними базами даних, то він іноді фантазує, особливо коли це стосується комплексної інформації з різних джерел.
Тестувальник/тренер також вносить корективи не тільки в правдивість чи безпечність сформованих AI відповідей. Він пропонує свої версії відповідей, які вважає більш доцільними або зручними, і зазвичай вони використовуються вже на рівні глибинного навчання AI. Тому сама по собі робота, окрім рутини, має й певні творчі елементи та вимагає певного літературного хисту. Тестер таким чином вносить певну емпатію у машинну відповідь і робить її більш людською».

Перспективи роботи AI-тренером

У світі зростає попит на AI-тренерів. Ймовірно, що ця тенденція збережеться найближчим часом. Все це наслідки збільшення кількості компаній, які впроваджують штучний інтелект у свої бізнес-процеси та продукти, намагаючись отримати рішення саме під їхні завдання.

Водночас є й інший тренд: частину завдань із підготовки даних (наприклад, їх маркування) може виконувати ШІ.

Починати кар’єру у сфері навчання ШІ можна під керівництвом досвідчених тренерів. У такому випадку помічник допомагає розробляти та впроваджувати моделі штучного інтелекту, а з навичок йому потрібні базові знання машинного навчання й аналітики, а також 1–2 мов програмування.

Далі, за мірою здобуття досвіду та нових знань, можна розраховувати на позицію інженера з машинного навчання чи технологічного AI-тренера.

В цілому можливостей для кар’єрного зростання буде достатньо, принаймні у західних компаніях. Проте цікаві перспективи є і в Україні. Поки що кількість вакансій AI Trainer за даними порталів Work.ua Robota.ua все ще доволі мала, хоча і тут ситуація потроху змінюється.

«Професія AI Trainer має значні перспективи в українських компаніях. Цей напрям активно розвивається в ІТ-секторі, і попит на таких спеціалістів зростає. Українські компанії прагнуть покращити якість взаємодії з користувачами, розширювати ринки та інтегрувати AI-рішення у свої продукти й сервіси», — зазначив Олексій Кульчицький.

Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!

Приєднатися до company logo
Продовжуючи, ти погоджуєшся з умовами Публічної оферти та Політикою конфіденційності.