ProIT: медіа для профі в IT
Приблизно хвилину

Вечір пʼятниці: як заспокоїти мозок?

author avatar ProIT NEWS

Нові дослідження показали, що для того, щоб зняти стрес, не обовʼязково виходити на прогулянку в ліс. У віртуальній реальності за допомогою зору і звуку теж можна знизити стрес, покращити настрій і навіть підсилити пам’ять. Про це йдеться в матеріалі SciTechDaily.

Дослідники з Інституту Макса Планка з вивчення людського розвитку (MPIB) та Університетського медичного центру Гамбург-Еппендорф (UKE) довели, що повне мультисенсорне занурення у віртуальний ліс дає відчутно сильніший емоційний і когнітивний ефект, аніж вплив лише одного сенсорного стимулу.

Як працює VR-лісова терапія

У пілотному дослідженні, яке опубліковано в Journal of Environmental Psychology, учасникам демонстрували 360-градусне VR-відео, зняте у природному заповіднику Зонненберг — найбільшому в Європі лісі дуґласії. Відео містило:

зображення високої чіткості;

автентичні лісові звуки;

запах ефірної олії дуґласії.

Понад 130 учасників спочатку занурювали у стресову ситуацію, використовуючи серію зображень. Потім кожен проходив одну з чотирьох VR-версій «лісових ванн»: мультисенсорну (зір + слух + запах) або лише одну із сенсорних (зір, слух або запах окремо).

Результати показали: повне мультисенсорне занурення значно ефективніше покращує настрій, знижує стрес і підсилює відчуття єдності з природою, ніж ізольовані стимули.

Також спостерігалися помірні покращення робочої пам’яті — когнітивної функції, яка відповідає за короткострокове збереження й обробку інформації.

Однак дослідники наголосили, що ефекти залежать від контексту і їх не можна вважати універсальними — потрібні масштабніші дослідження.

Де це може бути корисно

«Ми вже можемо сказати, що цифрові дослідження природи здатні викликати емоційний ефект, навіть якщо вони не замінюють реальної природи», — зазначила Леоні Асконе, провідна авторка дослідження.

Керівниця дослідження докторка Сімоне Кюн, директорка Центру екологічної нейронауки Інституту Макса Планка, додала:

«У місцях з обмеженим доступом до природи, наприклад, у клініках, зонах очікування або міських інтер’єрах, мультисенсорні VR-рішення можуть підтримувати психічне здоров’я. Зображення, звуки й запахи природи мають недооцінений потенціал для покращення настрою та ментальної продуктивності в повсякденному житті».

Кюн також послалася на нове дослідження з університетами Відня, Ексетера і Бірмінгема, згідно з яким перегляд відео природи знижує сприйняття фізичного болю.

Читайте також на ProIT, що вчені розробили «розумні» сережки для відстеження стресу, овуляції й температури тіла.

Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!

Приєднатися до company logo
Продовжуючи, ти погоджуєшся з умовами Публічної оферти та Політикою конфіденційності.