ProIT: медіа для профі в IT
2 хв

Python у 2024 році: швидший, потужніший і популярніший, аніж будь-коли

author avatar ProIT NEWS

Протягом 2024 року Python знову і знову доводив, чому це одна з найпопулярніших, найкорисніших і найперспективніших мов програмування.

Як повідомляє InfoWorld, остання версія мови розширює межі швидкості та потужності, позбавляє багатьох найстаріших елементів Python і розширює її привабливість для розробників у всьому світі. Як же розвивався Python у цьому році?

Python 3.13 представив збірку без GIL і багато чого іншого

У головній новині року основна команда розробників Python зробила важливий крок у напрямі подолання одного із давніх недоліків — Global Interpreter Lock (GIL), механізму керування станом інтерпретатора. GIL запобігає пошкодженню даних у потоках у програмах Python, але це відбувається ціною того, що потоки стають майже марними для роботи, пов’язаної із процесором.

Протягом багатьох років різноманітні спроби видалити GIL не мали успіху, оскільки однопотокові програми на Python були значно повільнішими. Найновіший проєкт без GIL допомагає вирішити цю проблему. Достатньо того, що він став доступним для звичайних користувачів.

Збірки без GIL, або «вільні потоки», все ще вважаються експериментальними, тому їх поки що не варто розгортати у виробництві. Команда Python хоче якомога більше зменшити однопотоковий вплив на продуктивність, а також будь-які інші проблеми, перш ніж дати «зелене світло» збіркам без GIL. Також цілком можливо, що ці збірки ніколи не досягнуть статусу повної готовності до виробництва, але перші ознаки надихають.

Ще одна перспективна функція, представлена ​​у Python 3.13, — це експериментальний своєчасний компілятор, або JIT. Він розширює попередні спроби прискорити інтерпретатор шляхом генерації машинного коду для певних операцій під час виконання. Наразі прискорення не є значним (можливо, 5% для більшості програм), але майбутні версії Python розширять функціональні можливості JIT, де це дає реальні результати.

Поцілуйте «розряджені батареї» Python на прощання

Python існує вже понад три десятиліття, і за ці роки він накопичив певну несправність. Частина цього багажу складається зі стандартних бібліотечних модулів, які застаріли або більше не обслуговуються. Оскільки Python описується як мова «з батарейками», ці застарілі модулі називають «розрядженими батареями».

У кількох останніх версіях Python численні розряджені батареї були застарілі та позначені для видалення. З Python 3.13 вони повністю зникли. Це крок до звільнення Python від його застарілих коренів, але в деяких випадках видалення вказаних батарей зламало інші речі, які все ще використовувалися. Хороша новина полягає в тому, що те, що вийшло з ладу, можна і потрібно замінити, і часто це неважко зробити.

Популярність Python очолила чарти

За останнє десятиліття Python отримав величезне поширення у світі розроблення програмного забезпечення, але 2024 рік приніс найбільші перемоги.

Цього року Python піднявся до 18% в індексі мов програмування Tiobe, який оцінює, наскільки широко використовується мова. Єдиною іншою мовою, яка досягла цього показника, була Java у 2016 році.

Python також очікувано став мовою програмування року за версією Tiobe. Зараз ця мова ширше використовується, аніж JavaScript на GitHub. Цю останню зміну можна пояснити центральною роллю Python у штучному інтелекті, машинному навчанні та прикладному коді наукових даних, розміщеному на платформі.

Також Python визнали однією із «великої трійки» мов програмування, оскільки протягом останніх трьох десятиліть підприємства почали покладатися на Python, Java і JavaScript більше, аніж на інші мови. JavaScript досі залишається найбільш підтримуваним способом роботи у веббраузері, а код Java запускає приголомшливу кількість бізнес-логіки та програмної інфраструктури для підприємств.

Крім того, що Python є основною платформою для штучного інтелекту, машинного навчання та науки про дані (наразі всі важливі бізнес-функції), його сильною стороною є універсальність. Фактично це друга найкраща мова майже для всього, а також найзручніша та найшвидша у використанні мова.

Раніше ми повідомляли про топ-12 інструментів із відкритим кодом для розробників у 2025 році.

Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!

Приєднатися до company logo
Продовжуючи, ти погоджуєшся з умовами Публічної оферти та Політикою конфіденційності.