Коли війна стала найголовнішим питанням у житті країни, мобілізація та бронювання IT-спеціалістів почали набувати особливого значення. Українські IT-фахівці опиняються між захистом держави та забезпеченням стабільності економіки.
На форумі Tech Ecosystem Summit, що об’єднав представників уряду та бізнесу, обговорювалися виклики, спричинені новим законодавством про мобілізацію та реаліями воєнного часу.
Ігор Фоменко, заступник міністра економіки України, вказав на сувору дійсність, у якій живе країна. Війна вимагає кваліфікованих воїнів.
«Армія стикається із браком висококваліфікованих військовослужбовців. Війна переходить у боротьбу технологій, а армії потрібні фахівці, здатні керувати сучасними роботизованими системами», – зазначив Фоменко.
Також він додав, що баланс між задоволенням потреб армії та збереженням бізнесу, який наповнює бюджет, стає ключовим.
Фоменко підкреслив, що постанова Кабінету Міністрів № 76, яка регулює процес бронювання, виявилася недостатньо чіткою і перетворила цей процес на бюрократичну плутанину. Міністерство прагне перевести все у цифровий формат, щоб зменшити роль бюрократії та забезпечити справедливість для компаній.
Тарас Кицмей, співзасновник SoftServe, говорить, що бізнес занепокоєний відсутністю прозорих і чітких правил мобілізації.
«Приблизно 10% наших співробітників зараз на фронті. Новий закон про мобілізацію створює невизначеність у бізнес-середовищі, змінюючи правила гри, на які бізнес не завжди готовий миттєво відреагувати», – сказав Кицмей, розмірковуючи над тим, як складно впроваджувати механізми бронювання в обмежених умовах.
Кицмей також підкреслив, що міжнародні клієнти з обережністю дивляться на український ринок, боячись потрапити в павутину непередбачуваних ризиків війни.
Олена Самборська, президент Асоціації IT Ukraine та директор Luxoft, акцентує на негативному впливі нового законодавства на індустрію.
«Експорт IT-продукції в Україні у 2022 році зріс на 30%, але у 2023 році це зростання сповільнилося до 7%. Перший квартал 2024 року вже показав падіння. Чіткіші та прозоріші правила мобілізації покращать ситуацію на ринку праці в IT-індустрії та дадуть більше впевненості міжнародним клієнтам, які залишаться в Україні», – зауважила Самборська.
IT-фахівці, які брали участь у форумі, підкреслили, що переважна більшість співробітників сфери мають вищу освіту та підпадають під дефіцитні спеціальності, що ускладнює бронювання. Міжнародні клієнти, стикаючись із цією невизначеністю, стають обережнішими, тому що вони пильно стежать за ситуацією в Україні.
Самборська також звернула увагу на те, що багатьом IT-фахівцям складно довести свою непридатність до служби відповідно своєї військової спеціальності через формальні критерії дефіцитних спеціальностей. Багато хто з них отримав свою кваліфікацію понад 10 років тому та не володіє відповідними навичками.
Олександр Медовой, голова наглядової ради Харківського IT Кластера та президент AltexSoft, заявив, що із 362 тисяч працівників IT-галузі заброньовано лише 1%.
Велика кількість чоловіків не захищені від мобілізації, що створює серйозний ризик для компаній. Відсутність стабільності персоналу змушує міжнародних клієнтів задуматися, чи варто їм продовжувати співпрацю з українськими IT-компаніями.
Проблеми бізнес-моделі IT-індустрії: специфіка бронювання і складнощі процедури
Проблема бронювання стає ще гострішою, коли йдеться про IT-спеціалістів, які працюють як ФОП.
«ФОП – це специфіка нашої індустрії. Так зручніше формувати команди під різні проєкти. І ми не розуміємо, чому держава в питаннях бронювання від мобілізації не хоче помічати таку значну індустрію як IT виключно тому, що більшість спеціалістів працюють як ФОП. Ці люди заводять в Україну валюту, витрачають готівку всередині країни та сплачують податки, але держава не готова їх бронювати. Недостатня прозорість критеріїв бронювання та незахищеність ФОП підривають потенціал індустрії», – заявив Олександр Медовой.
Заступник міністра економіки України Ігор Фоменко зазначив, що в Україні відсутній механізм бронювання фізичних осіб-підприємців (ФОП), а більшість IT-спеціалістів працюють по системі оподаткування ФОПів і це є проблемою.
Фоменко закликав представників індустрії змінювати модель роботи українського IT-кластеру, об’єднуватись у компанії і таким чином шукати варіанти бронювання своїх співробітників.
«Мінекономіки активно шукає механізми вирішення цієї проблеми з урахуванням IT-галузі. Міністерство розглядає кілька моделей економічного бронювання, які здатні залучити додатково від 100 до 120 мільярдів гривень до бюджету», – зазначив Ігор Фоменко.
Представники IT-сфери також визначали основні, на їхню думку, критерії бронювання, які повинні бути.
Чітке визначення спеціалістів, які критично необхідні для економіки та мають стратегічну цінність
Кожна компанія повинна мати змогу подати список таких співробітників та обґрунтувати їхню важливість.
Цифровізація і спрощення процедур
Цифровий формат повинен стати ключем до прозорості та ефективності. Це допоможе створити передбачувані умови та підвищити довіру до держави.
Розробка чітких критеріїв для працівників галузі, включно з ФОП
Це дозволить компаніям планувати роботу, а міжнародним клієнтам – зберігати впевненість у співпраці.
«Відповідальне партнерство між державою та бізнесом допоможе досягти гармонії між захистом країни й економічною стабільністю. Це дасть змогу координувати оборонні зусилля та зберегти розвиток української IT-індустрії, яка є одним зі світил прогресу в ці нелегкі часи для України», – підсумувала Олена Самборська.
Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!