ProIT: медіа для профі в IT
9 хв

Казка на ніч? Згенеруй! Як «завірусився» український стартап Kazka.fun, що пише казки для дітей

author avatar Мія Василевська
Редактор ProIT
author avatar ProIT Team
Редакційний матеріал

В Україні «завірусився» безплатний ШІ-генератор казок для дітей – Kazka.fun. Сервіс був створений мамою 7-річного школяра, яка одного дня вирішила використати штучний інтелект (замість свого), щоб вигадати сину казку на ніч. Інструмент працює на основі ChatGPT і дає змогу створювати до 5 казок на день, а також генерує зображення до кожної казки.

Усього за 10 днів за допомогою Kazka.fun українці згенерували більше 3 тисяч казок (а на момент публікації цього матеріалу на сайті вже стало понад 4 тисячі казок). Сайт щодня має від 2000 нових відвідувачів, і їх кількість тільки зростає.

Авторка Kazka.fun Зоя Стеценко в інтерв’ю ProIT розповіла про те, як зародилась ідея ШІ-стартапу, чому вона не була готова до такої раптової популярності свого сервісу і як планує масштабувати проєкт.

Авторка Kazka.fun Зоя Стеценко

– Розкажіть про саму технологію генерації казок.

– Kazka.fun – це свого роду MVP наразі, тобто мінімально життєспроможний продукт. Наразі сервіс працює на No-Code App Builder – Bubble.io. Тобто, у нас не кастомний код, ми юзали саме Bubble. І відкриті API від сервісів OpenAI – це дає нам змогу генерувати текстовий контент. А зображення генерує сервіс Lexicа.

У планах, звісно, розробка власного мобільного застосунку, це було б більш зручно і для дітей, і для дорослих. Наразі маємо вебсайт на Bubble, щоб зробити це швидко і не дуже дорого, і мати змогу протестувати сервіс із реальними користувачами.

– Чому саме казки?

– У мене син, 7 років. Десь із 5 років почалося: «Мамо, казку на ніч!» Тоді ми ще жили в Харкові, це було до війни, і він дивився російськомовний контент. Йому так до душі припав мультик «Жила-была Царевна», що я мусила генерувати щовечора казки про цю Царівну.

Потім, коли почалася війна, звісно, що страшно засинати дитині. І знов: «Мамо, казку на ніч». Я наче фантазійна людина, але усюди є якісь ліміти – я вже не знала, що ще вигадувати. І от, влітку син закінчив перший клас, і йому задали читати щодня по 20 хвилин обов’язково. А дитина просто ненавидить читати. Подивиться картинки і все. Я ж хотіла привити сину любов до читання, а не просто змушувати, щоб він читав.

– Тоді ви вирішили надати йому можливість самому генерувати казки?

– Паралельно у мене є ще проєкти, стартапи на базі штучного інтелекту. І мені спала на думку ідея: можливо, діти хочуть самі згенерувати казку, щоб їм було цікаво. Тоді я зробила дуже простенький сайт, навіть не було дизайну, чисто поля, які мій син міг заповнити. У нього головний герой – Брудний Рушничок. І я бачу, що сину цікаво, він ці казки читає, сміється, техніка читання також покращилась. Я поділилася покликанням із друзями – однокласникам сина дуже зайшло.

І тоді вже народилась ідея: можливо, це буде корисне не лише нашому колу, а взагалі діточкам, тому що українськомовного контенту має бути більше. А можливість познайомити дітей із технологіями має бути вже навіть у віці 7 років. Це не складно, і нехай діти адаптуються до нових умов, тому що ШІ – це вже наш новий світ.

– Тобто ваша цільова аудиторія, ваші користувачі – це саме діти, не батьки?

– Я так думала спершу. Провалідувала цю ідею з вчителями молодших класів – переживала, чи не піде ШІ на шкоду дітям, чи не завадить розвитку фантазії через те, що ШІ за них усе вигадає. Але ні, мене запевнили три різних кваліфікованих педагоги, що це лише на користь, тому що дитина у молодшому шкільному віці ще не в стані генерувати повноцінні казки, такий великий контент. Але вони вже можуть вигадувати героя, примітивно описати сюжет. І ШІ – це великий буст для їхньої фантазії. Але нашою цільовою аудиторією виявилися батьки.

– Отже, все ж саме батьки генерують для дітей казки?

– Дитина сама обирає тему казки. І щодо головного героя, і сюжету так само діти беруть кермо у свої руки. Батьки лише допомагають ввести опис і потім читають їм казочку. У цьому полягає велика відмінність від шкільної програми чи книжок, які дарують чи купують батьки.

Дитина обирає, що вона хоче читати, і тому їй так цікаво. Тобто перша мета була розвинути техніку читання у дітей, щоб вони читали свої казки. Але все більше сервіс використовується як казка на ніч. У нас після 8 вечора просто бум трафіку.

– Скільки користувачів станом на зараз?

– Нашому сервісу усього 10 днів, і ми ще не запускали рекламу. Наразі я навіть не бачу сенсу, тому що в день приходить від 2000 відвідувачів, і їх кількість зростає із геометричною прогресією.

– А за рахунок чого росте відвідуваність, якщо реклами немає?

– Наш сервіс «завірусився». Почалося з того, що мій чоловік опублікував невеличкий пост про Kazka.fun у LinkedIn і Facebook. Спочатку наші друзі шерили, потім вже незнайомі люди, потім новину підхопило дуже багато пабліків і медіа.

Я не очікувала, щиро кажучи, і по навантаженню не розраховувала на такий приріст трафіку. Довелося докупити більш потужний сервер, тому що за три дні жовтня я вже використала всі ліміти на місяць.

Не тільки трафік потужний, а й воркфлоу: людина не приходить/генерує казку/виходить. Вона робить свої 4-5 казок, хто як, але в середньому більше трьох, і читає казки, згенеровані іншими користувачами. Сервери вже не витримують такої активності.

– Я правильно розумію, що ви самі розробили цей сервіс?

– Ні, не сама. У мене була ідея, дуже примітивний сайт без дизайну, але я звернулася до найкращого друга Артема Буйновського, і ми разом робили цей сайт по вихідних.

– Скільки часу цей процес тривав?

– Кілька місяців. Якщо б ми писали кастомний код, то це зайняло б пів року мінімум, а Bubble нам суттєво спростив процес.

– Опишіть покроково саму технологію генерації казки.

– Отже, коли користувач потрапляє на головну сторінку, він бачить коротку інструкцію. Перш за все зареєструватися в сервісі (у нас елементарна форма реєстрації без валідації, немає ніяких платіжних систем, тому не бачу поки в цьому сенсу). Це крок номер один. Перейти на сторінку «Створення казки» – це крок номер два.

Далі все, що необхідно, – це обов’язково обрати тему казки. Вона може бути будь-якою з представлених у селекторі: космос, пригоди, мандри, тварини, джунглі, лицарі, принцеси й так далі. За бажанням можна вигадати головного героя, а також описати якісь події, які ви хочете бачити в сюжеті. Але прописувати героя і сюжет не обов’язково.

– Тобто достатньо обрати лише тему казки, і ШІ сам вигадає персонажів і мораль?

– Так. За хвилину вже буде згенерована казка та картинка до неї. При цьому кожна казка індивідуальна, вони не повторюються.

– Чи може користувач обрати, якою казкою він хоче поділитися? Чи всі твори автоматично стають доступними на головній сторінці?

– Кожна казка, яка генерується, автоматично відразу на сайті висвітлюється. І вона доступна для всіх. На головній сторінці у нас представлені топ-15 казок, які набрали найбільшу кількість уподобайок.

– Яка з цих казок – ваш фаворит?

– Мені дуже подобаються казки мого сина, вони такі нетривіальні. Наприклад, казка про діряву шкарпетку. Мені подобається її гумор. Я навіть бачила в якомусь пабліку обговорення, і там згадали цю казку – нею ділилися, мовляв, дивіться, яка смішна.

– А чи може користувач взяти написану нейромережею казку і потім її видати як свою? Чи діють якісь обмеження на подальше використання цього контенту, авторське право?

– Щиро кажучи, ми не консультувалися з юристом, ми просто для себе і наших користувачів прописали в полісі, що весь згенерований контент – це їхня відповідальність і їхня власність. Ми не маємо претензій до нього.

– Тобто згенерована ШІ казка – це інтелектуальна власність користувача?

– Так.

– А чи може користувач редагувати ШІ-казку?

– Так, ми додали опцію редагування через те, що інколи штучний інтелект робить дрібні помилки в українській мові, він наразі не дуже оптимізований до української. Картинки теж можна змінювати, бо наразі вони не завжди співпадають із сюжетом.

– Що ви маєте на увазі?

– Тематика витримана, але буває, що казка про левеня, а на обкладинці – поросятко. Але я бачу по аналітиці, що не всі змінюють, деяким і так нормально.

– Чому виникають такі баги?

– Бо наразі жоден генератор ілюстрацій ще не розуміє українську мову. А ми не ускладнювали, щоб не перекладати на англійську, витягувати той промпт.

– А щодо генерації текстів – ШІ видає якісь неочікувані помилки?

– Хіба що одруки та русизми. До речі, одна приватна школа вже користується нашим генератором у межах курсу з української мови.

– Тобто?

– Діточки генерують казку, і їхнє завдання через редагування виправити всі можливі помилки, які нагенерував ШІ. Після цього вони шерять зі своєю вчителькою, вона перевіряє і ставить їм оцінку.

– Тобто ваш проєкт використовує школа для підвищення грамотності?

– Так, був баг, а стала фіча. Наразі ми не можемо вплинути на навчання ШІ української мови, тому зробили таким чином.

– З огляду на те, що всі казки, згенеровані вашим сервісом, знаходяться у відкритому доступі, постає питання про захист даних. Як вони захищені?

– API OpenAI, на базі даних якої навчається наша модель, відкрита, ми нею користуємося. Але сам промпт і налаштування моделі наші. Ніхто не знає, як працює мотор нашого продукту, це наша інтелектуальна власність.

У принципі, люди можуть і в ChatGPT генерувати казки. Але там вони будуть інакшими, бо в наших казках є мораль, у нас встановлені певні обмеження, що можна дітям показувати, а що ні, про що можна писати, а про що ні.

– Тобто ваша модель має налаштування з модерації контенту?

– Так, це наша внутрішня розробка.

– Є багато скарг на ChatGPT через те, що він мислить стереотипно, неправдивими та застарілими кліше, а інколи видає відверто образливі, дискримінаційні речі. З вашими казками не може бути такої проблеми?

– Наразі такого помічено не було. У ШІ є помилки в українському правописі, але навряд чи можна це назвати мовою ворожнечі, це більш лінгвістичні речі. Ми намагалися в налаштуваннях моделі передбачити, щоб у текстах не було ніяких образливих слів. Але деякі казки можуть містити подібні речі через те, що їх можна редагувати. І деякі дорослі можуть якісь не дуже гарні слова туди дописувати. Їх дуже-дуже мало, менше 1%, на тисячу казок, можливо, штук вісім – такі я видаляю. Але це не штучний інтелект згенерував.

– А люди?

– Так, саме дорослі. Мені не складно видалити, усе одно ми все модеруємо, продивляємось.

– Років 10 тому один із банків в рф випустив свого чат-бота, який у перший же день на запит користувача дати грошей відповів: «П@сосите, потом просите». Кожне слово окремо не є образливим чи таким, що варто відфільтрувати ШІ. Чи може подібний «казус» статися у вашому рішенні, чи ви знайшли спосіб фільтрувати таке?

– Так, бувають ситуації, коли користувач вводить наче звичайні слова, але в особливому контексті, і в цілому сюжет чи ім’я головного героя виявляються доволі грубими й вульгарними. ШІ цього не розуміє і використовує ці фрази у казці. Тут нічого не поробиш, окрім як самостійно модерувати та видаляти.

– Чи передбачена монетизація сервісу?

– Я б не хотіла, це соціальний проєкт. Єдине, що я б хотіла, – це, можливо, закликати небайдужих людей до донатів, тому що є великі плани, я сама все не витягну. Але, в цілому, я фінансую проєкт сама з нашого сімейного бюджету, бо мета була забезпечити дітей казками, незалежно від статків їхньої родини.

– Чи плануєте ви масштабуватися, виходити на ринки Європи, США?

– Основна мета – поширення українськомовного контенту. Тому обрані саме українські казки, і тут ми вже обмежені в аудиторії українцями. Але аналітика показує, що цим сервісом користуються не тільки в Україні, бо наразі, на жаль, багато діточок вимушено виїхали з батьками за кордон: і в Малайзії, і на Філіппінах, і дуже багато штатів Америки, про Європу я вже мовчу.

Мапа відвідувань Kazka.fun

– А чи є амбіція охопити не тільки українськомовний сегмент?

– У нас в планах розробити генерацію казок англійською та польською мовами, щоб допомогти українським діткам їх вивчати. Це будуть казки з більш простою лексикою та зі словничком наприкінці, у якому будуть найскладніші слова. На нашому пілотному проєкті ми вже це затестили, непогано працює, тому на майбутнє дуже хочемо імплементувати.

Звісно, хочемо перейти на мобільний застосунок для IOS та Android. Буде супер, якщо нам вдасться це зробити до Нового року, тому що свою гіпотезу ми підтвердили й зрозуміли, що проєкт має жити далі.

– А як щодо аудіоказок?

– Маємо дуже багато запитів на озвучку. Всім хочеться, щоб був якийсь голосовий супровід, щоб можна було батькам трошки перепочити, щоб дітям хтось за них почитав. Це відкрите питання. Наразі ШІ, які озвучують українською, не дуже гарно справляються із завданням. Я б не заснула після такої казки.

– Занадто роботизований голос?

– Так. Англомовні сервіси дуже круті, їх приємно слухати. Наразі з українською мовою не складається, тому не знаю. До нас зверталися актори, які пропонували озвучити. Але це вже не можна зробити в реалтаймі, одночасно з генерацією казки та картинки. Тут відкрите питання. І в планах, звісно, покращити якість картинок.

Є сервіси, які могли б відповідно до казки генерувати картинку прямо з тим героєм, який описаний у ній. Але ці сервіси не дуже дешеві, наразі не можу собі це дозволити, тому що одна така картинка коштує від 30 центів за штуку. А враховуючи, скільки у нас казок створюється, поки що без меценатів чи якоїсь допомоги ніяк.

– Чи плануєте залучати інвестиції?

– У мене були ідеї податися на грант. Можливо, діаспори в інших країнах захотіли б допомогти в розвитку. Але основних кроків у цьому напрямі ще не зроблено, тому що 10 днів усього пройшло від запуску. Ми думали, будемо 2 місяці тільки валідувати ідею, чи вона зайде, чи ні, чи буде трафік. А тут все полетіло, тому ми ще самі не дуже встигаємо за розвитком сервісу.

Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодну публікацію!

Приєднатися до company logo
Продовжуючи, ти погоджуєшся з умовами Публічної оферти та Політикою конфіденційності.