ProIT: медіа для профі в IT
5 хв

Як змінився ринок IT-консалтингу з початку повномасштабного вторгнення

author avatar Світлана Чапліч

Глобальний ринок IT-консалтингу зростає і не збирається сповільнюватися. До кінця року доходи на ньому сягнуть $74,89 мільярда і будуть щорічно збільшуватися на 4,42% до 2029 року. Такі дані наводить Statista.

Основними драйверами ринку експерти називають розвиток штучного інтелекту, збільшення частки віддалених працівників, попит на цифрову трансформацію та пов’язану з нею хмарну міграцію.

Український сегмент IT-консалтингу, який до 2022 року становив третину локального ринку консалтингових послуг, живе у двох вимірах.

З одного боку, на нього впливають глобальні тренди, які задають ритм переважно в тих компаніях, які зростають і намагаються першими впроваджувати інновації. З іншого боку, компанії, що надають послуги з IT-консалтингу, зіткнулися з обмеженнями й труднощами, викликаними російською військовою агресією. Її наслідками стали економічні, гуманітарні та демографічні проблеми.

Ми звернулися до представників бізнесу, щоб дізнатися, що зараз відбувається на ринку консалтингових IT-послуг в Україні та яких змін він зазнав з лютого 2022 року.

Глобальний тренд на хмари та захист даних

Серед світових трендів, які, безсумнівно, впливають і на ринок українського ІТ-консалтингу, потрібно відзначити збільшення частки хмарних проєктів. Це призвело до збільшення частки запитів, пов’язаних із міграцією у хмару.

Слід зауважити, що саме хмарний IT-консалтинг характеризують чи не найбільші темпи середньорічного зростання — до 13,4%. Відповідні дані наводить Wifitalents.

У першій половині 2022 року українські компанії були змушені шукати, як захистити свої дані. Вони прагнули не просто перенести їх у хмару, а перемістити за межі країни в надійні дата-центри, бажано європейські.

Це підтверджує Віталій Богомяков, Head of Sales Colobridge:

«У нашій сфері зміни почали відбуватися вже в перші тижні повномасштабного вторгнення. Значно зріс попит на хмарний консалтинг. Компанії почали шукати постачальників, які зможуть організувати міграцію у хмару, щоб убезпечити дані від фізичного знищення в Україні. Відповідно, організації цікавилися та замовляли такі послуги як аудит поточної ІТ-інфраструктури, розробка та реалізація плану із перенесення навантажень на хмарну платформу, інтеграція систем у хмарі з тими, що залишилися у локальних дата-центрах. Водночас ми спостерігали (і ця тенденція зберігається до сьогодні), як падав попит на консалтинг по купівлі фізичного обладнання, розміщення його на колокацію або реалізацію inhouse-інсталяцій в Україні».

Тезу про те, що потреба в реалізації хмарних проєктів тільки зростає, підтверджує і Сергій Дулицький, СЕО ТОВ «Старлінк»:

«Тенденція не знижується, запит ринку перебуває на тому ж рівні або вище. Це пов’язано з тим, що деякі галузі страждають з ІТ-безпеки через атаки, злами, переїзди із проблемних зон через військові дії або ж із міграцією у хмару. Консалтинг часто потрібен із безпеки та хмарних технологій. Саме ці два напрями превалюють. Водночас це і світова тенденція також, тому що ІТ-безпека як напрям має дедалі більший попит, а хмарні послуги перебувають на піку зростання в ці роки».

Однією з причин популярності хмарних обчислень у клієнтів експерти називають їхню здатність забезпечувати безперебійну роботу навіть під час бойових дій, а також порівняно швидку міграцію з on-prem-інфраструктури.

Такої думки дотримується і Роман Філобок, CEO Wise IT:

«Хмарні технології стають ключовим фактором зростання ринку системної інтеграції в Україні, який в умовах повномасштабного вторгнення продовжує адаптуватися до нових викликів. Віддалений доступ до даних і безпечні рішення для резервного копіювання стали життєво необхідними для підприємств та урядових структур, що сприяє швидкому впровадженню хмарних проєктів».

Про збільшення уваги до хмарних рішень, а також рішень із захисту інфраструктури та віддаленого захисту також говорить Євген Касьяненко, CEO KISS Software:

«Через часті атаки російських хакерів різко зросла кількість запитів на послуги з кібербезпеки. Ці атаки стали інструментами гібридної війни, що змушує бізнес приймати та впроваджувати новітні технології захисту інформації. Завдяки впровадженню хмарних рішень і додаткових заходів українські компанії не лише зміцнили свої позиції, а й стали надійними партнерами у сфері кібербезпеки на міжнародній арені».

Нестача кадрів — спільна проблема

За даними сайту Work.ua, кількість вакансій продовжує зростати. У травні 2024 року на ньому розмістили рекордну кількість вакансій за останні 2 роки. І хоча IT залишається сферою, де кількість кандидатів усе ще перевищує кількість вакансій, проблеми спостерігаються і тут. Знайти висококваліфікованого робітника у штат може бути складно та дорого — далися взнаки демографічна криза та мобілізація.

Юрій Євенко, експерт з управління, який в минулому обіймав посади голови правління та генерального директора кількох компаній, вважає, що нестача кадрів — нова реальність будь-якого бізнесу:

«Це системна проблема, яка з нами навіть не до кінця війни, а на більш тривалий термін. Багато людей виїхало, багато боронять нашу державу, плюс на ринок прийшло нове покоління, кому важливо підтримувати life work balance. До того ж майже відсутній притік кадрів у великі міста з маленьких — там молодь теж закінчилася. Вже зараз керівники стикаються з дефіцитом кадрів і частіше звертаються до аутсорсингових компаній. Зростають витрати на персонал, змінюються бізнес-процеси та, на жаль, відбувається певне зниження планки вимоги/якість. До того ж через те, що компанії витрачають великі ресурси на навчання персоналу, сьогодні важливо не просто знаходити кадри, але й ефективно їх втримувати».

Кадровий голод вплинув і на структуру попиту в ІТ-консалтингу. Компанії змушені залучати експертів, щоб краще керувати ризиками, а також адаптувати бізнес-процеси під нові реалії, зокрема законодавчі зміни щодо мобілізації та бронювання.

Особливість поточного стану полягає в тому, що з проблемою пошуку та утримання фахівців зіткнулися абсолютно всі. За інформацією Конфедерації роботодавців України, вже потрібно компенсувати 30% трудового потенціалу.

На думку Наталії Плющ, HR Generalist Wise IT, високою є ймовірність подальшого погіршення ситуації, адже співробітники під час війни швидше ухвалюють радикальні рішення (релокація, звільнення тощо).

«Задля утримання кадрів ми сфокусувалися на їхньому розвитку. Збільшили кількість і якість навчання, як внутрішнього, так і зовнішнього. Створили «корпоративний університет», організували регулярні заняття з англійської мови із носіями у форматі спікінг-клабів та/або академічних уроків, профільне навчання від вендорів і тренінги від провідних тренерів. Багато компаній прийняли дистанційні моделі роботи як неминуче явище, що дало змогу залучати фахівців із різних куточків України та з-за кордону. Однак це знизило узгодженість роботи команд і здатність особисто зустрічатися із замовниками, активно включаючись у процес», — розповідає Наталія.

Попит на автоматизацію бізнес-процесів і впровадження ШІ-рішень

На державному рівні регулярно порушується питання щодо інфраструктурного відновлення України після руйнувань, і саме консалтингові компанії можуть відіграти в цьому процесі окрему роль.

«Постає завдання не лише повернути функціональність, але й удосконалити її відповідно до сучасних стандартів. Це так званий підхід Build Back Better, який передбачає впровадження новітніх технологій, екологічних рішень та інтеграцію кібербезпеки, щоб зробити інфраструктуру більш стійкою та ефективною для майбутніх викликів»​, — зазначає Роман Філобок.

Велику роль в автоматизації відіграє штучний інтелект, який дає змогу зменшити кількість рутини та спрямувати доступні ресурси на більш пріоритетні для компанії напрями діяльності.

На світовому рівні середньорічне зростання попиту на послуги консалтингу у сфері ШІ становить 11%. Цей тренд вже підхопив великий і середній український бізнес, а Міністерство цифрової трансформації ще рік тому анонсувало дорожню карту з регулювання ШІ.

«З початку війни ми спостерігаємо значне збільшення запитів на послуги з оптимізації й автоматизації бізнес-процесів. Цей тренд зумовлений необхідністю адаптуватися до нових реалій, адже розподіл персоналу по різних регіонах вимагає більш ефективних інструментів для контролю та управління роботою співробітників. Також компанії прагнуть оптимізувати процеси в умовах скорочення чисельності персоналу, щоб зберегти ефективність і конкурентоспроможність на ринку. Автоматизація стала ключовим фактором, який дає змогу бізнесу стабільно функціонувати та розвиватися у складних умовах», — ділиться своїми спостереженнями Олександр Дроздов, комерційний директор «Камала Софт».

Український ринок ІТ-консалтингу від початку повномасштабного вторгнення зазнав суттєвих змін. Хоча глобальні тренди на кшталт хмарної міграції та впровадження ШІ стимулюють зростання, війна принесла унікальні виклики, такі як дефіцит кваліфікованих фахівців і підвищений попит на послуги кібербезпеки.

Поточна роль ІТ-консалтингу в Україні полягає в тому, щоб допомогти підприємствам адаптуватися до нових реалій та ефективно використовувати технології для підвищення своєї стійкості й конкурентоспроможності.

Раніше ми повідомляли, що український Уряд дав старт системі «єДозвіл для бізнесу».

Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!

Приєднатися до company logo
Продовжуючи, ти погоджуєшся з умовами Публічної оферти та Політикою конфіденційності.