ІТ-професії популярні серед молоді. Багато абітурієнтів обирають технологічну галузь у гонитві за трендом та можливістю класно заробляти в майбутньому. Хороша новина – в ІТ є спеціальності під різні навички та цілі. Залишається обрати «свій» напрям, у якому буде комфортно розвиватися. І тут батьки можуть допомогти своїй дитині.
Ці поради будуть корисними батькам-айтівцям і тим, хто не має досвіду в ІТ, але бачить у своєї дитини інтерес до технологій.
Робота в ІТ залишається затребуваною
Експерти глобального інституту McKinsey прогнозують, що до 2030 року зростатиме кількість робочих місць для айтівців.
Крім того, у повоєнному відновленні України не обійтись без розробників програмного забезпечення, аналітиків Big Data, фахівців із кібербезпеки.
ІТ-спеціалісти розроблятимуть цифрові рішення для різних сфер життя: медицини, освіти, електронної комерції, промисловості. Наприклад, створюватимуть застосунки для психологічної підтримки постраждалих від війни, онлайн-платформи для дистанційного навчання, підвищуватимуть рівень безпеки урядових систем від кібератак тощо.
У виборі майбутньої професії можна орієнтуватися на перспективні, популярні спеціальності. Але набагато краще, коли ці перспективи підкріплені особистими амбіціями й інтересами дитини.
У пошуках «свого» напряму раджу батькам дотримуватись такого плану:
1. Підтримуйте та довіряйте вибору своєї дитини
Це найважливіше, що ви можете зробити. Так етап вибору професії стане для неї менш стресовим.
Підлітки можуть відчувати страх та відповідальність за своє рішення. Підтримайте своїх дітей – дайте їм більше можливостей зрозуміти себе та дослідити сучасні напрями.
Цікавтесь, які професії подобаються та чому, запитуйте, як ще можете допомогти у виборі (і робіть це). У такій атмосфері підлітки знайдуть спеціальність своєї мрії, а тому зможуть швидше стартувати в кар’єрі (без потреби у перевиборі фаху).
2. Досліджуйте разом кар’єрні можливості в ІТ
Якщо ви працюєте в ІТ-компанії, залучайте дитину до своєї роботи.
Розкажіть, чим ви займаєтесь, а що роблять ваші колеги. Поясніть, як різні спеціалісти взаємодіють між собою. Якщо є можливість прийти в офіс разом із підлітком, запросіть його. Так він зможе оцінити робочу атмосферу та поспілкуватись з іншими айтівцями. Це стане відправною точкою у виборі професії.
Батькам, які не мають досвіду в ІТ, складно допомогти дитині з вибором професії у цій галузі. Але це не означає, що зовсім неможливо. Ознайомтесь із найбільш затребуваними ІТ-напрямами. Це дасть вам змогу краще орієнтуватись у специфіці галузі та не пропусти жодної можливості.
ІТ – це мультипрофесійна галузь, у якій працюють:
- Розробник. Пише код для програмного забезпечення, вебсайтів, мобільних застосунків, ігор.
- QA-тестувальник. Перевіряє (тестує) ІТ-продукти та знаходить помилки.
- Project-manager. Керує роботою над проєктом. Слідкує, щоб команда виконала роботу якісно, у домовлений строк та не перевищила бюджет.
- Product-manager. Задає вектор розвитку продукту (програмного забезпечення, технологічного рішення) та відповідає за його вихід на ринок.
- Data-інженер. Працює з великими базами та джерелами даних: збирає, зберігає та робить готовими до подальшого використання.
- IT-рекрутер. Знаходить людей, які можуть стати частиною ІТ-команди.
- UI/UX-дизайнер. Створює візуально привабливі інтерфейси для вебсайтів, мобільних застосунків, ігор.
- PR-manager. Розробляє стратегію і план дій, як підвищити впізнаваність компанії в країні та на міжнародній арені.
- Event-manager. Організовує і проводить різні заходи: конференції, майстер-класи, воркшопи, тімбілдінги та інші.
- Копірайтер. Наповнює текстом сайти, мобільні застосунки, пише про технології й галузь у цілому.
3. Аналізуйте навички й інтереси дитини
Схильність до певних шкільних дисциплін не визначає майбутній фах.
Знання математики не гарантують, що ваша дитина зможе стати крутим розробником. Як і високі оцінки з мови не вказують на те, що треба пов’язати кар’єру із написанням текстів.
Зацікавленість гаджетами не потрібно плутати із захопленням ІТ. Вашу дитину не відірвати від комп’ютерних ігор? Ймовірно, що їй просто подобається така розвага. Інша справа – якщо підлітку цікаво, як створювати ігри, що для цього потрібно вчити. Тоді варто звернути увагу на можливу схильність до ІТ.
Така сама ситуація із соцмережами. Діти діляться фотографіями, думками, спілкуються один з одним, бо це популярно серед їхніх однолітків. Бажання створити гарний профіль (особисту сторінку), інтерес до привабливих акаунтів брендів може перерости у майбутню професію.
4. Пройдіть профорієнтаційний тест
Це один зі способів проаналізувати схильності до тих чи інших професій. Результат тесту допоможе дитині краще зрозуміти сильні сторони й стати відправною точкою для подальшого знайомства з професією.
В інтернеті є чимало таких тестів, зокрема для ІТ-спеціальностей. Але враховуйте, для кого їх розробили. Це можуть бути сервіси для людей із досвідом роботи та без. Від цього залежать питання, відповідно – і точність результату.
Також орієнтуйтесь на країну, для якої створили профтести. Вимоги до освіти та попит на фахівців можуть змінюватись залежно від регіону.
В Україні є сервіс для вступників на ІТ-спеціальності в українські виші. Це проєкт від ІТ-команди NIX під назвою ITs WAY.
На платформі доступна інформація про популярні напрями: QA, проєктний менеджмент, бізнес-аналітика, розробка програмного забезпечення, Data-інжиніринг, DevOps та UI/UX-дизайн.
Абітурієнти можуть пройти тест, щоб визначити свою схильність до цих напрямів і в яких університетах навчають за ними.
Особливість сервісу – це розрахунок ймовірності вступу у провідні ЗВО Харкова та Полтави. Для цього потрібно ввести бали НМТ (ЗНО) у відповідні строки за додати за наявності сертифікат про закінчення підготовчих курсів.
5. Сформуйте в дитини стійкий інтерес до професії
Йдеться про те, щоб підліток щиро хотів розібратись у майбутній спеціальності. З бажанням і підготовка до вступних іспитів ефективніша, і в самому університеті навчання буде цікавішим.
Формуйте інтерес дитини із задач та активностей, які не потребують багато часу. Не «навантажуйте» її відразу книгами чи фаховими статтями, інакше можете спровокувати внутрішній протест.
Пам’ятайте: Альберт Ейнштейн захопився наукою завдяки маленькому компасу, а не величезній енциклопедії.
Щойно дитина звернула увагу на якусь спеціальність, дайте їй можливість «затестити» свій вибір і змінити рішення, якщо щось не сподобається у процесі. Встановіть потрібні програми.
Підлітку не обов’язково розбиратись у таких інструментах як профі, достатньо ознайомитись із функціоналом. Це може бути Adobe Photoshop для створення графіки й обробки фото, Figma – для спільної роботи над дизайном сайту чи застосунку, пакет програм MATLAB для обробки чисел, Git – щоб управляти процесом розробки.
Найкращий спосіб переконатися, чи вдало дитина вибрала професію, – це запропонувати їй виконати завдання з майбутньої спеціальності.
Хоче розвиватись у дизайні – допоможіть створити дизайн блокноту, книги, листівки тощо. Це можна зробити в онлайн-програмі, як-от Canva, чи створити ескіз на аркуші.
Мріє про кар’єру тестувальника – потестити застосунок чи сайт і написати відгук, чи зручно ними користуватись, як відображається інформація на сторінках, чи інтуїтивно-зрозумілий інтерфейс на ресурсах.
Якщо думає про Data-аналітику, можна створити графіки на основі будь-яких цифр. Це можуть бути ваші чеки із супермаркету, комунальні платежі, сімейний дохід за місяць тощо.
Пошукайте вебінари, майстер-класи з обраного фаху. Це класна можливість за короткий час ознайомитись зі специфікою майбутньої роботи.
Бонус таких заходів – знайомство з однодумцями. Підліток спілкуватиметься з такими ж початківцями та разом вивчатиме нове. Одноліткам цінна підтримка одне одного. Особливо, якщо йдеться про спільні інтереси.
6. Розвивайте навички, необхідні в обраній сфері
«Підключайте» книги, ресурси з корисною інформацією, курси або репетиторів. Таке навчання потребуватиме чимало зусиль, тож попіклуйтеся, щоб процес приносив підлітку задоволення.
Ось декілька ресурсів, які, на мій погляд, дозволять школярам та абітурієнтам краще познайомитись із популярними ІТ-напрямами:
- Scratch. На платформі можна створити інтерактивну історію, анімацію та гру. Учасники діляться своїми роботами, надихаються проєктами інших та обговорюють їх.
- Fundamenta. Безоплатний мобільний застосунок для вивчення основ JavaScript, Java, Python та інших мов програмування. Навчання – українською мовою.
- CodinGame. Ігрова платформа для вивчення програмування. Учасники керують сюжетом ігор за допомогою написання коду.
Важливо, щоб дитина фокусувалася не лише на тому, що знадобиться в майбутній роботі. Успіхів у кар’єрі досягають фахівці з широким світоглядом. Тож корисними будуть будь-які нові знання та навички, дотичні до ІТ.
Підписуйтеся на ProIT у Telegram, щоб не пропустити жодної публікації!
Редакція не несе відповідальності за інформацію, викладену у блогах. Це особиста думка автора.